ЦСКА се бори, но отстъпи на Белогорие (видео + галерия)

Волейболният отбор на ЦСКА започна със загуба участието си във втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Момчетата на треньора Александър Попов се бореха, но отстъпиха на руския гранд Белогорие (Белгород), за който играе националът Николай Николов, с 0:3 (23:25, 20:25, 18:25) в първия мач от 1/16-финалите на турнира, игран тази вечер пред над 1000 зрители в зала "Универсиада" в София.
ЦСКА - Белогорие@@@
Срещата-реванш между двата тима е на 19 декември (вторник) от 17,00 часа българско време в Белгород. Белогорие се нуждае само от два спечелени гейма, за да се класират напред. От друга страна "червените" трябва да направят истинско чудо и да спечелят с 3:0 или 3:1, за да стигнат поне до т.нар. "златен" гейм. Победителят от този двубой ще играе на 1/8-финалите за Купата на CEV срещу победителя от двойката между израелския Апоел (Мате-Ашер Акко) и чешкия Ижхострой (Чешке Будейовице).
Първият гейм на срещата започна равностойно до 3:3, след което Белогорие дръпна с 6:3 след отличен блок на Николай Николов и ас на Руслан Ханипов. Разликата се запази до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:5 за руския гранд след силна атака на Роман Данилов. Последваха ас и контраатака-пайп на Данилов - 10:5 и тайм-аут за Сашо Попов. Въпреки усилията на "червените" Белогорие запази преднината си и даже я увеличи до 15:9 след две поредни блокади на Ханипов и влезлия като резерва Константин Бакун. Втората техническа пауза пък дойде при резултат 16:11 след сервис в аут на Тодор Костов. Постепенно армейците намалиха изоставането си до 14:17 след две отлични атаки на Венцислав Георгиев. ЦСКА продължиха със силната си игра и успяха да стигнат до равенство при 20:20 след бърза атака през центъра на Тодор Костов, контра на Венци Георгиев и грешка на гостите. Равенството се запази до 23:23, но в крайна спетка Белогорие взе гейма с 25:23 след грешка от сервис на Яни Георгиев и успешна блокада на Ники Николов.
Втората част тръгна отлично за ЦСКА, които бързо поведоха с 4:1 след грешка на гостите последвана от контри на Тодор Костов през центъра и на Венци Георгиев. Белогорие веднага стигна до 4:4 след атака на Ян Ерещенко, контра на Константин Бакун и аут на Венци Георгиев. Равенството се запази до 6:6, след което руският тим дръпна с 8:6 след атака на Роман Данилов и контраатака-пайп на Ерещенко. Играта продължи точка за точка до 11:9, след което разликата нарасна до 13:9 след силни атаки на Бакун и Ерещенко. Независимо от прекъсването за Сашо Попов и усилията на "червените", Белогорие продължи да води до 16:13 след сервис на Владимир Станков. Последва атака в аут на Венци Георгиев, след което бе заменен от втория диагонал Иван Крачев. Резултатът стана 20:15 след поредна атака-пайп на Роман Данилов. Без особени проблеми Белогорие затвори гейма в своя полза при 25:20 след бърза атака през центъра и отличен блок на Ники Николов.
Третият гейм стартира равностойно до 4:4, след което Белогорие дръпна с 8:4 след силни изяви на Ян Ерещенко и Руслан Ханипов. Двата тима продължиха равностойно до 13:9 след нова атака през центъра на Ники Николов. Втората техническа пауза пък дойде при 16:10 за руският тим след успешна атака на завърналия се в игра Максим Жигалов. Белогорие запази преднината си до 19:13, след което спокойно спечелиха гейма с 25:18 след грешка от сервис на Владимир Станков, а с това и мача с 3:0.
Най-резултатни за ЦСКА станаха трима играчи с по едва 6 точки - Яни Георгиев, Тодор Костов и резервата Иван Крачев. От друга страна Ники Николов игра силно за Белогорие и завърши с 10 точки (4 блока и 55% ефективност в атака) за успеха. Ян Ерещенко (1 блок, 1 ас, 77% ефективност в атака и 42% перфектно посрещане) и Руслан Ханипов (3 блока, 2 аса и 86% ефективност в атака) добавиха 12 и 11 точки за победата.
ЦСКА (СОФИЯ, БЪЛГАРИЯ) - БЕЛОГОРИЕ (БЕЛГОРОД, РУСИЯ) 0:3 (23:25, 20:25, 18:25)