Сумо борците поглъщат дневно храна, която съдържа 20 000 килокалории, често си позволяват алкохол, теглото на някои състезатели надхвърля 200 кг, а средната продължителност на живота им е 65 години. Всекидневието на сумистите е също толкова необикновено, колкото е и борбата, на която са се посветили, посочва РИА Новости в обширен материал за живота на състезателите в Япония.
Сумото излиза от рамките на спорта - това е шоу, което включва и рилигиозен аспект, традиции и самурайски ритуали, които изискват от борците специално поведение. Битът на рикиши - японското наименование на професионалните сумисти, съществено се отличава от този на другите спортисти.
По правило мнозинството състезатели живеят и тренират заедно със съотборниците си от клуба. В сумото се насърчава зачитането на старшинството и йерархията - първи сядат да се хранят най-опитните борци, чак след като те свършат, могат да седнат и по-младите, а на начинаещите е вменено и изпълнението на битови задължения.
Денят на всички започва обикновено в пет часа сутринта - с изтощителни тренировки и спаринг борби. Главното внимание е насочено към силовите упражнения и разтягането.
Към обяд тренировката приключва и идва време за храна. Най-важното в менюто на сумистите е “тянконабе” - особена супа, която се състои от юфка и множество съставки, богати на белтъчини: пиле, риба, говеждо, тофу.
На борците е разрешен алкохол, главно бира, защото спиртните напитки също са много калорични, а средната дневна дажба включва от 5000 до 8000 килокалории. В отделни случаи това число може да нарасне двойно и тройно. След пладне идва следобеден сън, после още една тренировка и второ хранене.
Сумото е изключително популярно в Япония - на борците се гледа като на продължители на традициите на самураите. В кодекса на поведение на бореца ключово място има понятието “хинкаку” - достойнство.
Всяка недостойна постъпка се отразява неблагоприятно на репутацията и може да му попречи да стане Йокодзуна - велик шампион.
По време на схватка със съперник сумистът трябва да остане напълно спокоен, независимо от изхода на борбата. В дни на големи състезания борците от някои клубове живеят в храмове, а в професионалното сумо във връзка с религиозните традиции достъпът до дохиото - площадката на която се провеждат борбите, е забранен за жени.
И макар че със сумо започнаха да се занимават и чужденци, професионалните състезания се провеждат само и единствено в Япония.