Лукойл Академик с драматична победа във Варна

Отборът на Лукойл Академик записа осма поредна победа от началото на сезон 2014/15 в Националната Баскетболна Лига, след като спечели изключително трудно гостуването си на Черно море Порт Варна с 87:82.

Тери Смит беше най-резултатен за победителите с 20 точки, Чарлс Томас и Морис Къри добвиха съответно по 16 и 13 точки, а Бруно Шундов завърши с 11 точки.

Божидар Аврамов избухна с 19 точки срещу бившите си съотборници, Милян Пупович вкара 18 точки за варненци, а Асен Великов и Александър Йевджич приключиха с по 10 точки.

Първите точки в двубоя бяха за “Моряците” след две безответни успешни атаки на Милян Пупович, но гостите от Правец отговориха бързо на предизвикателството, а Минков и Шундов бяха безпогрешни за 6:6. Последва размяна на успешни атаки и към двата коша, но в последните пет минути на първата четвърт домакините буквално прегазиха съперника си и си подсигуриха комфортна двуцифрена преднина след отлини изяви на Аврамов, Йевджич и Великов – 33:16.

Баскетболистите на Черно море успяха да задържат аванса си през почти цялата втора четвърт, но натискът на „студентите” даде резултат в заключителните 60 секунди на първото полувреме, когато Къри, Шундов и Томас демонстрираха здрави нерви и стопиха изоставането на тима си до десет точки – 38:48.

Силно начало на третата четвърт покачи отново разликата до 15 точки в полза на Черно море след тройка на Аврамов и нови две точки на сметката на Йевджич, но след това възпитниците на Йовица Арсич отново намериха себе си и след 30 минути игра изоставаха само със седем точки – 58:65.

Силните изяви на гостите в нападение продължиха и в началото на заключителните десет минути, а Шундов и Минков доближиха тима си на само две точки от съперника, а 2:50 минути преди последния съдийски сигнал Лукойл се добра до пълен обрат в мача – 77:74 и взе психологическо предимство по пъя към победата. Денислав Коцев се опита да възстанови баланса в играта на „моряците” с няколко смени, но времето до края бе прекалено малко и в крайна сметка вицешампионът на България се поздрави с успеха – 87:82.