На 1 юни 1985 година 60 хиляди натискат трибуните на “Васил Левски”. Срещу треньора Иван Вуцов и звездите Георги Димитров, Андрей Желязков, Радослав Здравков и сие стоят “плавите” от Белград. Те искат да пътуват с победно сомбреро за световното в Мексико. Треньорът Бора Милутинович е оптимист - Югославия води в групата с 8 точки, втори са французите със 7, толкова имат и нашите. Българите са наточени - преди месец бият “петлите” в София с 2:0, а Вуцов е изпързалял Платини, Тигана, Аморос.
Шефът на “Франс прес” Ги Мислен е написал: “Българският национален отбор прилича на загадъчна жена, за която не знаеш с какво ще те изненада на следващата среща...”
Вуцов прави добър ход. И пуска срещу Югославия “гаменчето” от Плевен Пламен Гетов. И след това стягаме куфарите за Мексико. Два гола на фантастичния Гетов ни купуват билетите през океана. А “плавите” плачат: “Сомбрерото падна от главите ни, адио Мексико!” (в. “Политика експрес”), “Пламен ни превърна в пепел - в българския състав имаше само едно ново име, но то се оказа на най-добрият!” (“Спортске новости”). Специалистът Миливое Николич признава: “Пламен Гетов не само вкара два гола, но навъртя повече километри от нашата халфова линия”. Сръбският вратар Люковчан е поразен: “Виждал съм много добри стрелци, но този жълтокос българин вкарва като Пеле!”.
Страховитият стрелец на Спартак редовно разплаква вратарите. Треньорът Вуцов привиква Пламен за мача срещу Швейцария на 9 март 1983 г. във Варна. Оставя го на пейката, а Швейцария води с 1:0. Двадесет минути преди края варненската публика, чийто любимец е техният земляк Гетов, иска смяна. И габровецът обаче смъква анцуга от гърба на Пламен и го пуска в игра. Това е дебютът на Гетов с националния герб! Секунди след това голмайсторът опъва спусъка от пряк свободен удар над стената на “часовникарите” - 1:1. Скалпът на наставника е спасен, а Пламен бележи със своя прочут специалитет.
После в нашия щаб пак се правят на разсеяни и забравят за Гетов. Сещат се чак в квалификацията за Мексико срещу ГДР. Демократичните германци наистина се бият като за световно, удържат напъна до 87-мата минута и получават гол. Активната совалка на нашите е Пламен Гетов, който пак е резерва. Наблюдаващите мача капацитети казват: “От българите най-силно играха Арабов и Гетов” (Анри Мишел, треньор на Франция), “Много ми хареса конструкторът Гетов” (Франц Бекенбауер).
През 1965-а в решаващ мач за световно бием Белгия с 2:1, двата гола отбелязва Георги Аспарухов, който е стрелец №1 на родното първенство за тази година. Двадесет години по-късно отново бием в решаващ мач, отново с 2:1 и отново авторът на двата гола е стрелецът на България, този път Пламен Гетов...
На първото си участие на световно в Чили през 1962-ра в Чили Гунди отбелязва гол на Унгария. На първото си участие на световно в Мексико през 1986-а Гетов също се разписва. Срещу Южна Корея (1:1). Върти се като дервиш от Сунгурларе до Португалия и къса мрежите.
Пламен Гетов е роден в Сунгурларе. Израства във Варна. Влиза в мъжкия отбор на “соколите” от местния Спартак едва 15-годишен! Лашкат го в глуха линия да се обиграва в Белослав. Става голмайстор. Идват да го купят от Свищов, но от Плевен са по-бързи. Там го обличат и в сватбен костюм. Не минава мач, в който да не изпълнява главната роля на голаджия. Преминава в ЦСКА и още в първия си двубой пълни мрежата на Ботев (Враца) с четири майсторски гола!
Но в София залепва на пейката. Треньорът Димитър Пенев налага в игра Любослав Пенев, Христо Стоичков и Емил Костадинов. Пламен предимно е резерва пет месеца и го продават на “червения фенер” в португалската първа дивизия Портимонензе. В четири поредни мача Гетов прави голова фиеста и спасява тима от изпадане. Следващата година Пламен е третият стрелец в португалското първенство, но хваща самолета за България. Каца във Велико Търново при шампиона Етър. И отмъщава на ЦСКА, като трясва гол на 13 ноември 1991-ва насред Борисовата градина.
По-голямо наказание за “червените” ще измисли на 8 май 1993 година, когато играе вече в Левски. ЦСКА води с 2:0, но “старецът” Гетов рипа като младенец по тревата, вкарва два гола и Левски бие с 3:2.
На цели 34 лазарника Пламен става шампион и голмайстор в първенството със “сините”. Обявен е за най-техничен играч в първенството. Не прощава и на “Левски”, дори прави голови рекорди.
Има ли друг нападател, вкарал като гост на Левски на “Герена” три пъти само за 17 минути?! Това Гетов го прави през 1981-а. Няколко години по-късно за купата на България Спартак (Плевен) побеждава Славия със 7:3 - Гетов отбелязва шест гола! През 1988 г. пак за купата Спартак гази пернишкия Миньор с 6:2 - пет гола са на Пламен!
Завършва активната си кариера в Шумен, където с Гиби Искренов и дузина звезди със залязващи функции разтоварват джоба на кредитния футболен бос Гриша Топалов-Шогуна. На световното първенство в Мексико през 1986 г. на финала Аржентина побеждава ФРГ. Преди това Уругвай прави равен мач на германците и губи минимално от Аржентина с 0:1. В навечерието на първенството същите уругвайци в контролен мач падат от България с 1:4. Тогава старши треньорът на южноамериканците Омар Борас казва: “Българинът Пламен Гетов е един от най-добрите футболисти в света!”
"Труд"
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.