Новите лица с коронавирус за изминалото денонощие. Болните от COVID-19 в страната вече са 1348.
Това заяви на брифинг генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски, шеф на Националния щаб за борба с коронавируса.
Първенството държи Плевен, съобщи Мутафчийски. Там новите случаи са 23. 17 са контактни на работещи в Мизия. 6 случая са настанени в две болници.
В София са 19 случаи с коронавирус, в "Пирогов" - 5, във ВМА - 2-ма, амбулаторните са 12. В Кюстендил новите случаи са 8, във Велико Търново – 4, в Пловдив – 2, в Сливен -1 , в Пазарджик – 1.
Има 7 нови заболели деца. От тях в Плевен са 5 момчета на 6, 8 и 15 години, едно момиче на 1 година, в Пловдив - едно момиче на 14 години. Нито едно от децата не е в болница.
От новите случаи 22-ма са настанени в болници. Активните области са 7. Починали са 56 души, за деня 1 нов случай.
Излекувани са 206 човека.
301 са настанени в болнично лечение лица. Има увеличение с 4 души в интензивните в сравнение с вчера. 41 са случаите в интензивни отделения.
"За последното денонощие на базата на 300 теста над 18,4% са положителни. Това показва, че много таргетно са направени. Неделя не е много показателен ден. Имаше лаборатории, които въобще не подаваха резултати. След неделята - понеделник, вторник, сряда, бройката на направените тестове отива нагоре", обясни той. "Очакваме в близките дни да се включи системата за автоматично отчитане на резултатите", каза още генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски.
Относно отхлабването на мерките, той заяви, че докато сме се движили в едно плато, след Цветница има пик на заболели. "Виждате накъде вървим сега“, каза ген. Мутафчийски. Той обясни, че движението на хора е опасно. "Струпването на хора винаги води до повишаване на опасността. Нашите спорове с правителството са, че винаги, когато се разхлабват мерки, трябва да се казва и каква е опасността", заяви той.
Ген. Мутафчийски разказа, че има едно проучване на Харвард, което показва, че най - вероятно ще живеем с коронавирус, докато няма лекарство и ваксина. Вече, по думите му, всичко зависи обаче от волята на всяко правителство. Той напомни, че това е отбелязано и в документ на Европейската комисия. Сега, по думите му, всичко зависи от здравните системи на всяка държава.
Резултат, разкри той, не дават еднократните мерки, а системните мерки.