Левски пречупи Славия и излезе на върха, "сините" фенове счупиха близо 900 седалки (видео+галерия)

Отборът на Левски излезе на върха в efbet Лига преди домакинството на Лудогорец срещу Арда. Това стана благодарение на успеха с 2:0 във визитата на Славия в най-старото столично дерби от 10-ия кръг на първенството. Резервата Филипе Нашименто вкара първото попадение в 73-ата минута, а Станислав Иванов удвои в 81-ата минута с петото си попадение за сезона. "Сините" спечелиха напълно заслужено, но това не се случи никак лесно, тъй като играчите на домакините се бореха с всички сили, за да спрат противника, който искаше да продължи положителната си серия.

Опитният вратар Георги Петков се завърна от първата минута след четири месеца, но този път и той не успя да спре 26-кратните шампиони на България, които последните години изпитват много трудности срещу "белите" във важните мачове. Този път гостите имаха общо десет удара в посока на вратата, но само два в очертанията, които обаче бяха точни.

Седмият успех на Левски го изведе на върха с 23 точки, докато шампионите имат две по-малко, но и мач по-малко. Домакините вече пет поредни мача нямат победа в първенството и останаха на осмо място с 10 точки.

94 Славия - Левски

На почивката част от агитката на гостите в Сектор "В" счупи 863 седалки, което не прави чест на тази част от "сините" привърженици. Тяхната проява ще докара сериозни финансови санкции на клуба, който ще трябва да плати всичките щети на домакините. Освен това действията им са изключително лоша визитка за Левски.

Наставникът на "сините" Петър Хубчев не

направи нито една промяна сред титулярите от победата с 3:0

над Черно море.

За 14-и пореден мач от старта на сезона Милан Миятович бе предпочетен пред Николай Михайлов. Живко Миланов, Янис Каргас, Холмайр Ейолфсон и Иван Горанов бяха в защита, като за исландецът бе втори пореден двубой от първата минута след пауза от 11 месеца. Кали Тиам и Мартин Райнов бяха опорните халфове, докато Станислав Иванов, Паулиньо и Франко Мазурек действаха зад Найджъл Робърта.

Треньорът на домакините Златомир Загорчич пък

бе с цели пет промени от равенството 0:0

с Дунав в Русе. Георги Петков, Милен Гамаков, Венцислав Бенгюзев, Димитър Велковски и Калоян Кръстев смениха Георги Георгиев, Емил Виячки, Филип Кръстев, Владислав Узунов и Цветелин Чунчуков.

Ветеранът Гошо Петков излезе титуляр за първи път от 23 май, когато стартира мача с Етър. В защита пред него започнаха Петър Патев, Милен Гамаков, Давид Муньос и Христо Поподаийн. Славчо Шоколаров, Венцислав Бенгюзев бяха опорните полузащитници, а Емил Стоев и Димитър Велковски бяха на двата фланга, докато Галин Иванов действаше зад Калоян Кръстев.

На стадион "Славия" имаше над 3000 зрители, а двете агитки на гостите бяха в два различни сектора. Феновете на "белите" пък бяха подготвили хореография за срещата. Още в 6-ата минута Левски пропусна да излезе напред в резултата. Първо Райнов от чиста позиция стреля лошо с глава, като заби топката в земята. Ударът му се оказа подаване, но Робърта от малък ъгъл също с глава стреля в аут.

Изстрел на Станислав Иванов мина над вратата. Гостите опитваха да вкарат гол, но така и не успяха да уцелят рамката на вратата пазена от Петков. В 25-ата минута Ейолфсон спря набралия скорост Иванов и получи жълт картон. Муньос изчисти центриране на Паулиньо преди Мазурек да бие от два метра към вратата. Това се случи в 38-ата минута, а в 42-ата минута Райнов отново бе близо до гола. Той засече с глава центриране отдясно, като надскочи Гамаков, а Петков увисна и се блъсна в своя съотборник. Двамата паднаха на земята и реферът Драгомир Драганов отсвири нарушение.

На почивката десетки фенове на гостите започнаха масово да чупят седалките на стадион "Славия" в сектор "В", скандирайки песни срещу Венци Стефанов, който беше пуснал билети на цена от 20 лева за гостуващите привърженици. Това обаче не оправдава грозната проява на феновете, които чупеха без причина. Полицията се наложи да влезе в сектора, но нямаше някаква сериозна намеса от страна на органите на реда, а само опити за диалог.

Втората част започна на по-високи обороти, а двете агитки на гостите запалиха доста факли.

Левски търсеше гола, докато "белите" даваха всичко от себе си, за да спрат съперниците си. Това изнерви срещата, а удари от границата на наказателното поле на Тиам и Мазурек минаха на сантиметри от горната и лявата греда на Петков. Гамаков и Шоколаров бяха санкционирани с жълти картони.

В 63-ата минута след центриране Каргас скочи за топката заедно с Петков, който изпусна топката. Гръцкият бранител тръгна да гони топката, но Велковски го бутна и стана меле, за което бяха показани картони на вратаря и защитника на гостите.

Футболистите в синьо се изнервиха, когато и Емил Стоев спря играта принудително, падайки на земята и и искайки лекарска помощ. Крилото беше заменен веднага от Дарко Тасевски, а Робърта пропусна да вкара в 67-ата минута. Райнов изведе тарана, той стреля силно от малък ъгъл, докато Горанов го чакаше непокрит.

Нашименто влезе в 71-ата минута, заменяйки Мазурек, и това се оказа големият коз на Левски. Именно португалецът показа класа в 73-ата минута и матира Петков. Райнов намери Иванов, който беше спрян от защитник, а връхлитащият Нашименто пое топката на гърди и мина на скорост между Попадийн и Муньос, а сам срещу Петков го прехвърли майсторски с десния крак, вкарвайки своя втори гол за сезона.

Славия отвърна с неточен удар на Бенгюзов и появата на терена на Илиян Мицански, който смени Кръстев. Малко след това най-постоянният играч на гостите през този сезон Станислав Иванов удвои с красив гол. Младокът отне топката от Бенгюзов зад центъра и тръгна мощно напред, той набра скорост и останал сам срещу Петков се разписа със силен шут. Младежкият национал вече има пет попадения през този сезон, като се превърна в основна фигура в тима на Петър Хубчев.

Последваха най-силните минути за домакините, които тръгнаха в атака. Първо Велковски беше фаулиран от Райнов в наказателното поле, но Драганов не посочи бялата точка в 83-ата минута. Капитанът Галин Иванов стреля от добра позиция право в ръцете на Миятович в 87-ата минута, а секунди след това Муньос пропусна да вкара от три метра пред голлинията, когато засече центриране от корнер. Бранителят и няколко негови колеги бяха оставени непокрити, но не успяха да се възползват от тази грешка на отбраната пред Миятович.

Така срещата завърши 0:2 за Левски. Успехът беше трети поред без допуснат гол за "сините" срещу "белите", както и общо шести в последните седем мача между двата тима, но въпреки това в най-важната среща последните години, Славия спечели Купата на България с дузпи.

Левскарите вече имат 73 победи от 146 мача срещу най-стария си противник, който стана с 25 победи, докато равенствата са 48.