Левски разби Черно море за едно полувреме след подарък на гостите (видео+галерия)

Отборът на Левски разби Черно море с 3:0 за едно полувреме в мача от 9-ия кръг на efbet Лига на стадион "Георги Аспарухов". Станислав Иванов (21), Паулиньо (31) и Найджъл Робърта (35) бяха точни за домакините. Попадения на Жоржиньо (10) и на Фахт Актау (34) бяха отменени от съдията Радослав Гидженов поради фаул и засада. Гостите искаха и дузпа за игра с ръка на Мартин Райнов в края на първата част.
Пълните дебютанти за "моряците" вратарят Милодраг Миятович и Фахт Актау подариха първото попадение, като не се представиха добре и при трите гола на "сините". Успехът доближи 26-кратните шампиони на точка от шампиона Лудогорец, който има 21 точки. Столичани са на второ място с 20 точки преди гостуването на Славия в най-старото столично дерби от 10-ия кръг.

Играчите на Илиан Илиев трябва да съжаляват за този резултат, тъй като имаха своите шансове, а освен това подариха гол и после допуснаха два на контраатака на "Герена". Така Черно море остана без победа в седми пореден мач,

като последният успех бе с 3:1

срещу ЦСКА-София на "Българска армия". Варненци останаха на седмо място с 11 точки след втората загуба за сезона. Петър Хубчев пък за първи път в кариерата си надви своя бивш съотборник като треньор.

Гостите останаха без победа в София над Левски от 1958 година, а успехът с 3:0 е седми в историята на Левски от 120 мача срещу Черно море в елита на България.

Наставникът на "сините" Петър Хубчев бе

направил само една промяна в тима от равенството 2:2

с ЦСКА-София. Аржентинският плеймейкър се завърна вместо Филипе Нашименто, който сега е с травма и пропусна мача.

97 Левски - Черно море

Така треньорът не заложи първоначално на нито един от тримата футболисти, които обмисляше да пусне - Николай Михайлов, Холмар Ейолфсон и Дени Алар, които трябваше да са на пейката.

Исландецът обаче принудително влезе в състава няколко минути преди срещата, тъй като Нуно Рейш се контузи на загрявката.

Така Ейолфсон се завърна от първата минута близо 11 месеца след тежката си контузия на "Тича" срещу "моряците" в мача за Купата на България

.

Милан Миятович бе на вратата, а Живко Миланов, Янис Каргас, Холмар Ейолфсон и Иван Горанов бяха в защита. Мартин Райнов и Кали Тиам бяха опорните халфове, а Станислав Иванов, Паулиньо и Мазурек действаха зад Робърта.

Илиан Илиев пък пусна двама дебютанти от първата минута. Това бяха вратарят Милодраг Миятович и Фахт Актау, които започнаха сред титулярите.

"Моряците" имаха четири промени в състава от равенството 1:1

с Дунав. Освен дебютантите титуляри излязоха Даниел Димов и Родриго Енрике, а извън състава останаха Иван Дюлгеров, Мирослав Енчев, Илиан Илиев-младши и Дани Кики.

Пред вратаря Миятович в защита действаха Виктор Попов, Димитриос Хантакиас, Даниел Димов и Фахт Актау. Опорните халфове бяха Патрик Андраде и Васил Панайотов, докато Цветомир Панов, Мартин Минчев и Родриго Енрике действаха зад Жоржиньо.

Двубоят започна на ниски обороти. Жоржиньо отбеляза гол в 10-ата минута след центриране на ъглов удар, но попадението беше отменено поради фаул на Даниел Димов срещу Тиам и Ейолфсон. В 11-ата минута Стаси Иванов пропусна да се разпише, след като стреля над гредата.

Левски се възползва от подарък на "моряците" в 21-ата минута и поведе в резултата. Тогава двамата дебютанти Милодраг Миятович и Фахт Актау сбъркаха, а Станислав Иванов се възползва от грешката им. Защитникът пресече дълго подаване към младежкия национал и тръгна да връща топката към Миятович, който напусна вратата си. Така Иванов и Актау се втурнаха към топката, а играчът на домакините я прати в мрежата.

Десет минути по-късно Левски удвои, а автор на гола беше Паулиньо. Бразилецът подхвана хубава атака на "сините", след което прати топката в мрежата с глава, засичайки центриране на Иван Горанов. Попадението беше негово първо през този сезон на "Герена" и общо пето във всички турнири. Интересното е, че той, както и Иванов, не се бяха разписвали пред своите фенове от май месец, когато отново сториха това срещу Черно море (

5:1

).

Три минути по-късно втори гол на гостите беше отменен поради засада. Този път той беше дело на Актау, който бе зад защитата след играта с топката на Родриго.

При следващата атака Левски вкара трети гол. Нова добра атака на 26-кратните шампиони завърши с попадение на Найджъл Робърта. Той получи подаване от Мазурек и с плътен удар в долния ляв ъгъл на вратаря се разписа за пети път в първенство, а също така в четвърти пореден двубой.

"Моряците" отвърнаха с опасен удар на Васил Панайотов, който мина покрай гредата, а след това удар на Димов с глава се отби в ръката на Райнов. Гостите поискаха дузпа, но такава не бе отсъдена.

Втората част започна с една промяна от страна на Илиев. Той остави в съблекалнията разочаровалия Актау, а на негово място влезе Аристоте Н`Донгала. Нападателят от Конго пропусна да върне един гол още с първото си докосване.

Сектор "Б" пък празнуваше и запали множество факли, а публиката подкрепяше играчите на Хубчев.

В 58-ата минута Миятович спаси вратата си от гол. Черногорецът парира удар на Минчев от два метра, след като младокът се възползва от грешка на Миланов, който не прецени добре центриране отляво.

Нов удар на Панайотов мина встрани от целта, а в 64-ата минута попадение на Тиам беше правилно отменено. Халфът на "сините" беше заменен от Ивайло Найденов, който не бе играл от декември 2018 година с екипа на Левски в първенството. Дени Алар смени Мазурек в 75-ата минута и столичани играха с двама чисти нападатели.

Илиан Илиев-младши влезе на мястото на Минчев в 78-ата минута. Насиру Мохамед влезе на мястото на Иванов, който беше изпратен с аплодисменти от публиката на "Герена". В оставащите минути Паулиньо и Найденов стреляха отдалеч, докато Н`Донгала пропусна в 90-ата минута да вкара почетно попадение.

Така Левски записа своя 72-и успех срещу Черно море от 120 мача, докато победите за гостите останаха 18, а от тях едва три в столицата. Равенствата пък са 30.

Освен шестият успех през този сезон в първенството другата хубава новина за "сините" е изиграването на 90 минути от Холмар Ейолфсон, но лошата е контузията на Нуно Рейш.

След пет дни играчите на Илиев приемат Ботев (Пловдив), докато Левски гостува на стадион "Славия" в квартал "Овча купел".