Арсенал победи Шахтьор със скучен и надменен футбол

Отборът на Арсенал победи тима на Шахтьор (Донецк) с минималното 1:0 в мач от 3-тия кръг на основната схема на Шампионската лига. Единствен попадение дойде след автогол на вратаря на гостите Дмитро Ризник (29').

Победата прати "артилеристите" на четвърто място в супергрупата от 36 отбора, докато съперниците им все още не познават европейския вкус на победата и се намират на 29-а позиция без победа и отбелязан гол.

Междувременно може да следите картина от най-интересните моменти от всичките седем мача, които стартираха от 22:00.

Гледайте на живо всички мачове и голове в Шампионската лига тук!

Мениджърът на домакините Микел Артета не може да разчита от основните си играчи на Букайо Сака и Мартин Йодегар, които лекуват контузии, като в лазарета са и още трима футболисти, които по принцип биха могли да свършат добра работа на "топчиите" в критични моменти. Успокояващото за Артета е, че в преден план ще може да се възполза от Кай Хавертц, а под рамите на вратата е Давид Рая, което означава, че специалистът има стабилни играчи във всяка една точка на терена.

От другата страна на терена Марино Пушич няма същите проблеми, като извън редиците му единствен е резервният вратар Тимур Пузанков. Най-важното за треньора на украинците е, че ще ползва услугите на головата си машина Георгий Судаков, който от началото на сезона вкара седем гола в шампионата и направи три асистенции, като бе много ценен и за националния си отбор по време на паузата за Лигата на нациите.

Домакините опитаха да зарадват привържениците си с бърз гол и по-малко от 60 секунди след първия съдийски сигнал стигнаха до ъглов удар. В следващите минути "артилеристите" наложиха висока преса и съперникът им рядко напускаше половината си.

Чак четвърт час след началото украинците успяха да изнесат топката в половинат на съперника и дори можеха да създадат неприятност пред вратата на съперника, но в последния момент бранител на "топчиите" изби в корнер, а на Давид Рая не му се наложи да се възползва при последвалото положение.

В средата на полувремето играчите на Артета отново се установиха в половината на съперника и след продължително разиграване Хавертц напредна по дясното крило и центрира, но топката бе прекалено висока за Мартинели, който се оказа свободен. Малко след това Рикардо Калафиори намери коридор, в който да стреля по земя отвъд пеналтерията. Ударътму обаче беше прекалено лек и топката се оказа лесна плячка за стража на гостите Дмитро Ризник.

След половин час игра на "Емиратс" логичното се случи и домакините поведоха в резултата. Опасният удар отправи Мартинели, а топката се отби в гредата. Стражът на Шахтьор - Ризник, не се бе позиционирал по най-добрия начин и коженото кълбо се отби в тялото му откъм задната част и после то се върна назад, за да се оплете в мрежата.

В остатъка от полувремето нищо не се промени, като единствено халфът Егиналдо на гостите имаше горе-долу добра възможност пред себе си, но стреля далеч пред вратата. Междувременно играчите на Артета продължиха да налагат своя стил на игра и Жезус на два пъти пропусна да попадне по светлините на прожектора.

След почивката украинците излязоха преобразени и започнаха да държат топката много повече и неколкократно пресираха именития си съперник. Странното бе, че "артилеристите" не се хвърляха за първа топка и по-скоро оставяха противниците си да владеят и очакваха да се въползват от фатална грешка, с която да вкарат втори гол и да убият интригата.

При първото си по-сериозно разиграване пред наказателното поле на украинците през второто полувреме, момчетата на Микел Артета спечелиха правото да изпълнят дузпа. Първоначално главният съдия Беноа Бастиен, отсъди корнер в полза на "артилеристите", но колегите му подсказаха в слушалката, че има съмнения за някаква нередност в пеналтерията. Тогава французинът се обърна към услугите на системата VAR и преразгледа ситуацията, като на повторението се видя, че Валерий Бондар от украинците докосва топката с ръка.

Така бе посочена бялата точка, а с изпълнението се нагърби Тросар, който не издържа на напрежението и позволи на стража Ризник да спаси, с което до известна степен последният се реваншира за нелепата си грешка при отбелязания гол.

Десетина минути преди края страстите бяха напът да се нажежат, но френският рефер Бастиен, който ръководи срещата изключително авторитетно вдигна жълт картон за член на щаба на Шахтьор (Донецк), което моментално укроти обстановката.

Нататък "артилеристите" постъпиха изключително надменно и просто доиграваха срещата. Така в добавеното време вратарят Давид Рая се оказа единственият човек сред футболистите на Арсенал, който внимаваше и отби шут на Педриньо, който дойде от нищото. Това се повтори и при последвалия натиск, като стражът измъкна отбора си в няколкократно.

АРСЕНАЛ 1:0 ШАХТЬОР (ДОНЕЦК)
1 - 0 Дмитро Ризник (29') - автогол