Алманах “100 години кану-каяк” (1924-2024) с автори Николай Кръстев и Ани Дончева бе представен днес.
Премиерата в София се състоя в Музея на спорта на националния стадион „Васил Левски“ в София.
"Това беше може би най-голямото предизвикателство в досега не малкия ми път в журналистиката и книгоиздаването. Работата по този алманах беше най-голямото предизвикателство от авторска и журналистическа гледна точка, защото кану-каякът е един изключително успешен български спорт, който в топ 5 или топ 6 по постигнати успехи въобще. Много е трудно тази необятна история да бъде подредена и систематизирана. Големите предизвикателство относно съдържанието беше именно Залата на славата, която определихме, за да може всички 57 големи имена да бъдат вътре. Убеден съм, след като чух много мнения за книгата, че тя достойно представя 100-годишнината на българския кану-каяк", коментира на представянето един от авторите Николай Кръстев.
Книгата е посветена на вековния юбилей на спорта кану-каяк в България.
На официалното представяне присъстваха: олимпийската шампионка в едноместния каяк от Сеул 1988 Ваня Гешева, която има пълен комплект олимпийски медали в Сеул 88 и на двойка каяк, и на четворка каяк, както и сребро на едноместен каяк от Москва 1980.
Олимпийската шампионка от Сеул 1988 година Ваня Гешева заяви, че в алманаха е представен целият й живот.
"Огромна благодарност на авторите на книгата, защото те събраха една много ценна и много вълнуваща история. За мен е чест да бъда част от тази велика история, защото ние сме един от малкото спортове, които сме носили олимпийски и световни медали и се нареждаме сред спортовете, донесли голяма слава на България. Спортът се превърна в моя съдба. Той ме научи да бъда истински човек и да бъда отговорна, и смела", каза Гешева.
Дългогодишният (21 години) старши треньор на националния отбор на България Дамян Дамянов, при който бяха постигнати най-големите успехи в този спорт в България.
"Тази книга се пишеше година и половина. Мисля, че се получи нещо интересно за всички. Написаното остава и аз се радвам, че нашият екип успя да изпълни една мисия. Не беше лесно да бъде направена", коментира дългогодишният бивш национален селекционер Дамян Дамянов, който благодари за подкрепата след пораждането на идеята за издаването на алманаха.
Бронзовият медалист от двойката каяк от Атланта 96 и сегашен старши треньор на националния отбор на България Милко Казанов.
Дългогодишният бивш генерален секретар на Българската федерация по кану-каяк Виктор Кирин поздрави Българската федерация по кану-каяк и заяви:
"Бих препоръчал тази история да се препечата и да даде на всички дечица, на всички медалисти, за да видят минал пътя на легендите в българския кану-каяк."
Заместник министърът на младежта и спорта Стоян Андонов.
Доайенът на българската спортна журналистика Асен Минчев, както и още много колеги отразяващи кану-каяка в България.
Луксозният алманах в 280-те си страници съдържа всичко за историята на кану-каяка у нас и над 450 снимки.
Алманахът е издание на Българската федерация по кану-каяк.
Снимки: Владимир Иванов