Белгия 1:2 Франция, червен картон за "петлите"

Отборите на Белгия и Франция играят при 1:2 в двубой от Лигата на нациите, който може да се окаже ключов за крайното класиране в група 2 на Лига "А". Гола за госите вкара Рандал Коло Муани от дузпа в 35-ата минута, а преди това Юри Тилеманс пропусна наказателен удар за домакините. В самия край на полувремето Лоис Опенда изравни с глава, но в 63-ата минута Коло Муани се разписа за втори път.

През септември "петлите" спечелиха срещу Белгия в Лион с 2:0 след попадения на Рандал Коло Муани и Усман Дембеле. Като цяло Франция е в серия от 4 поредни победи срещу "червените дяволи", а за последно загуби официален мач от този съперник през 1981 година.

Преди няколко дни съставът на Дидие Дешан разгроми с 4:1 като гост Израел, макар че не впечатли с представянето си. В същото време, белгийците наваксаха пасив от два гола при визитата си на Италия в Рим, след като "адзурите" останаха с човек по-малко.

Белгия ще се опита да вземе реванш не само за загубата миналия месец, но и за поражението с 0:1 на осминафиналите на Европейското първенство. Под ръководството на Дидие Дешан "петлите" спечелиха със същия резултат срещу "червените дяволи" и полуфинала на Мондиал 2018, а през 2021-а направиха обрат от 0:2 до 3:2 в полуфинала в Лигата на нациите.

Лоис Опенда запова на върха на атаката за Белгия, а от втора позиция ще му помагат Жереми Доку и Леандро Тросар. В средата на терена Доменико Тедеско залага на Юри Тилеманс, Орел Мангала и Шарле Де Кетеларе. На вратата застава Кун Кастеелс, а защитното каре е в състав Дзено Дебаст, Вут Фаес, Артур Теате и Тимоти Кастан.

"Червените дяволи" без три от големите си звезди в последното десетилие - Кевин Де Бройне, Ромелу Лукаку и Тибо Куртоа.

Дидие Дешан не изненадва с избора си в атака след контузията на Килиан Мбапе и отказването от националния отбор на Антоан Гризман. Титуляри са Рандал Коло Муани, Усман Дембеле и Брадли Баркола, а сред резервите остават Маркюс Тюрам, Майкъл Олисе и Кристофър Нкунку. В халфовата линия ще действат капитанът Орелиен Чуамени, Матео Гендузи и Ману Коне, който е предпочетен пред Едуардо Камавинга, а бранителите пред Майк Менян са Жул Кунде, Уилям Салиба, Ибрахима Конате и Люка Дин.

В групата на "петлите" не попаднаха Н'Голо Канте, който лекува травма, и Адриен Рабио, който още не е в оптимална форма след преминаването си в Марсилия.

Белгия имаше ранен шанс да открие резултата, но ударът по тревата на Тилеманс не затрудни Менян. Французите отвърнаха с опасен пробив на Баркола, който обаче не завърши с изстрел към Кастеелс. В първия четвърт час домакините действаха с много агресия и бързо си връщаха притежанието на топката. Доку направи няколко опасни пробива по десния фланг, а Опенда пропусна от чиста позиция в 12-ата минута.

Пред другата врата също беше интересно. Центриране от коерн предизвика лек смут в защитата на Белгия и пръв до топката стигна Баркола, но ударът му от малък ъгъл излезе в аут. В ответната атака Тросар влезе на скорост в наказателното поле и шутира, но Менян изби. В 20-ата минута грешка на Дембеле доведе до светкавична контра на Белгия. Опенда финтира Салиба и беше повален, което означаваше дузпа. Бранителят на Арсенал получи и жълт картон, а Юри Тилеманс се провали от бялата точка и стреля високо над вратата.

В 25-ата минута Баркола с лекота преодоля двама защитници на Белгия и потърси далечния ъгъл на вратата, но Кастеелс внимаваше. Последва още една възможност пред Опенда, чийто удар беше блокиран. Атаките на "червените дяволи", които днес бяха в светлосиньо, следваха една след друга. Де Кетеларе комбинира с Доку и той стреля силно от границата на наказателното поле, но встрани от целта.

В 33-ата минута Фаес загуби равновесие в пеналта, но след това умишлено докосна топката с ръка и французите получиха дузпа. Рандал Коло Муани показа хладнокръвие и опъна мрежата. Домакините се стъписаха и можеха много бързо да инкасират втори гол, но им се размина.

Неуловимият Доку не спираше да тормози бранителите на гостите и създаде още една опасна ситуация пред Менян, но никой от съотборниците му не успя да засече топката. В самия край на полувремето Опенда вкара гол с глава, който първоначално беше отменен заради засада, но след намесата на ВАР публиката на "Крал Бодуен" имаше повод да ликува - 1:1.

Белгия игра много силно до почивката и заслужаваше да води, а Франция стигна до попадение след индивидуална грешка на Фаес, но в останалото време отстъпваше на домакините.

В началото на втората част французите определено доминираха и в 53-ата минута Дембеле беше много близо до гола, но след неговия изстрел топката профуча покрай гредата. Вут Фаес и Шарлес Де Кетеларе пък набързо си изкараха жълти картони. В 58-ата минута Ману Коне помисли, че е извел "петлите" напред, но голът му не беше заечетен заради игра с ръка на Коло Муани.

Превъзходството на гостите продължи и в 63-ата минута Коло Муани отбеляза втория си гол в мача. Люка Дин центрира от левия фланг, а нападателят на ПСЖ се извиси в наказателното поле и с глава матира Кастеелс. Белгия получи шанс веднага да възстанови равенството, но Майк Менян отрази бомбен шут на Дебаст.

След попадението контрите на Франция станаха още по-опасни. При една от тях Люка Дин напредна, но реши да стреля от малък ъгъл и сгреши. Четвърт час преди края откъсналият се Тилеманс беше фаулиран от Чуамени в гръб. Съдията Иван пелто показа втори жълт картон на капитана на Франция и гостите останаха с човек по-малко. От прекия свободен удар Тросар затрудни Менян, но той се справи със ситуацията.