От Ферари обясниха защо младите пилоти се представят толкова добре

Треньорът на пилотите в Академията на Ферари Джок Клиър обясни защо според него младите пилоти се представят толкова силно във Формула 1 в момента.

Коментарът на опитния инженер идва на фона на постиженията на Оливър Беарман и Франко Колапинто от началото на годината. Беарман направи своя неочакван дебют по време на Гран При на Саудитска Арабия, когато замени болния Карлос Сайнц във Ферари от третата тренировка. Британецът беше много близо до участие в третата фаза на квалификацията в Джеда, а в състезанието край бреговете на Червено море завърши седми.

В Азербайджан Беарман отново завърши в точките, но този път с отбора на Хаас, за който той ще се състезава като титуляр догодина. Британецът кара в Баку на мястото на наказания Кевин Магнусен.

Междувременно Колапинто смени Логан Сарджънт в Уилямс и във второто си състезание, което отново беше в Баку, аржентинецът стигна до точките, финиширайки осми. На „Монца“ и в Сингапур Колапинто също не остана далеч от класиране в топ 10, а и в трите уикенда той беше много близо до Алекс Албон като чисто темпо.

Колапинто: Знам, че в Уилямс поеха голям риск с мен
Колапинто: Знам, че в Уилямс поеха голям риск с мен

Според Клиър това се дължи на по-ясния път, който младите пилоти в момента имат към Формула 1. През тази година и Беарман, и Колапинто имат победи във Формула 2, а в близките години те са печелили и във Формула 3.

„Мисля, че това е доказателство, че академиите си вършат работата – заяви Клиър в гостуването си на подкаста F1 Nation. – Също така смятам, че това е доказателство, че начинът, по който малките формула се подредиха под Формула 1, е правилен. Ние имаме добри отношения с отборите в младежките шампионати.

„Мислите си как е възможно Беарман да седне в кола, която не е карал, да се класира 11-ти в квалификацията и след това да е седми в състезанието, без дори да е тествал тази кола. Мисля, че това се дължи на модерните симулатори, които са много добри.

„Щом кажете на един отбор, че той не може повече да тества и цял ден да върти обиколки на „Фиорано“, то той ще започне да инвестира много в търсенето на алтернативен начин за вършенето на същата работа. Как да сме сигурни, че младите пилоти ще са готови? Намираме начини, симулаторът е най-очевидният. Точността на симулаторите е толкова голяма, че виждаме и с Оли, и с Франко, че когато те седната в истинската кола нещата не са им непознати.

„Те знаят какво да правят с гумите, знаят какво да очакват. Пистите, на които те никога не са карали, всъщност ги познават. Виртуалните писти са толкова добри, че всъщност когато стъпят на истинската те си казват, че усещането е същото.

„Хубавото на представянето на Оли в Джеда е, че той доказа колко голяма е стойността на всички във Формула 2. В момента няма пилот във Формула 2, когото отборите от Формула 1 да погледната и да си кажат, че няма смисъл да го следят.

„Исторически в нашия спорт ние сме смятали, че щом спечелиш нещо, ти трябва да продължиш нагоре. Ако спечелиш Формула 2, трябва да преминеш във Формула 1. Но аз смятам, че това мислене трябва да се промени, защото всички от Формула 2 заслужават шанс.

„Никога няма да спечелиш Формула 2, без да си добър пилот. Но има и хора, които няма да спечелят Формула 2, които не трябва да губят своя шанс, просто защото в един-два случая нещата не са се развили в тяхна полза“, добави Клиър.

Следвай ни:

Снимки: Gettyimages

Още от Моторни спортове

Виж всички