Ефективен Арсенал удари ПСЖ на "Емиратс" за първи триумф в ШЛ

Арсенал записа първата си победа в новия формат на Шампионската лига, след като надделя с 2:0 над Пари Сен Жермен на "Емиратс". В първия кръг "топчиите" имаха късмет да си тръгнат с точка от гостуването си на Аталанта, докато ПСЖ все пак записа успешно начало след успех срещу Жирона, дошъл в 90-ата минута след автогол. Днес Арсенал изкова победата с типичните си оръжия - ефективност, добре използвани статични положения и типичното през този сезон затваряне на отбора, когато вече има аванс. Кай Хавертц изведе лондончани напред в 20-ата минута, а Букайо Сака удвои в 35-ата след центриране от свободен удар, с което се разминаха всички, включително и Донарума. Гостите удариха по една греда и в двете полувремена и въпреки че владееха доста повече топката, не успяха да създадат много работа на Давид Рая.

Гледайте на живо всички мачове и голове в Шампионската лига тук!

Това е първа загуба на ПСЖ от началото на сезона във всички турнири.

Микел Артета заложи на същия състав, който започна и при драматичната победа над Лестър през уикенда. Имаше съмнения, че Рикардо Калафиори е контузен, но италианецът излезе като титуляр. Новото попълнение Микел Мерино, който едва вчера поднови тренировки с отбора бе сред резервите и през второто полувреме дебютира с екипа на лондончани. Бен Уайт отново не бе в групата заради контузия.

Луис Енрике остави Усман Дембеле извън групата заради дисциплинарни провинения на бившия играч на Барселона. Треньорът на ПСЖ обаче предприе и друга изненада, като реши да остави Рандaл Коло Муани на пейката за началото. Вместо това започна Дезире Дуе. Така атаката на парижани имаше много интересен вид, тъй като бе съставена от Дуе, Лий и Баркола. Джанлуиджи Донарума се завърна на вратата, а Нуно Мендеш стартира като ляв бек.

Арсенал започна по-добре и още в деветата минута домакините стигнаха до възможност, от която можеха да поведат в резултата. Тросар намери Калафиори, който продължи встрани към Сака. Английският национал, който изведе Арсенал с капитанската лента, стреля технично, но на сантиметри от целта.

В 20-ата минута Тросар напредна много добре през центъра, справи се с Заир-Емери и Витиня, а в това време Хавертц се придвижи на скорост към наказателното поле. Белгиецът го видя и центрира перфектно между Пачо и Донарума. Хавертц засече с глава за 1:0.

Парижани веднага се активизираха и взеха инициативата. В 28-ата минута Нуно Мендеш направи бързо двойно с Баркола, след което стреля с левия крак, но топката срещна гредата. Малко след това Хакими изпревари с лекота Калафиори отляво на атаката на ПСЖ и стреля в близкия ъгъл, но Рая се намеси добре и изби.

Вместо гостите да изравнят, в 35-ата минута те допуснаха нов гол. Арсенал получи правото да изпълни свободен удар близо то тъчлинията. Сака центрира остро, Мартинели и Партей посегнаха последователно да засекат топката, но не успяха, след което кълбото влезе по странен начин във вратата на Донарума, който също не реагира добре - 2:0 за Арсенал.

За началото на втората част Артета замени Тимбер с Кивиор, като най-вероятно тази смяна е била принудителна. Полякът застана отляво на отбраната, докато Калафиори се премести на десния фланг.

През второто полувреме Арсенал се прибра в своята половина, но освен че контролираше много повече топката, ПСЖ не създаваше положения до 65-ата минута, когато след корнер пред вратата на Рая Невеш засече, след което топката срещна напречната греда.

Малко преди това за своя дебют с екипа на Арсенал се появи Микел Мерино, който замени Партей.

В 75-ата минута Арсенал организира добра атака, след като Хавертц отне топката от Невеш, след което Сака изведе Мартинели, но Донарума този път се намеси добре и спаси.

Три минути след това гостите претендираха за дузпа, след като топката срещна ръката на Калафиори в наказателното поле, но преди това бе рикоширала в Габриел, така че сигнал не последва.

До края ПСЖ не успя да промени нищо и заслужено загуби.