Гледай на живо

Гледайте на живо всички мачове и голове в Шампионската лига тук!

Мартин Стоев: Ако стана селекционер на националния отбор на България, ще изляза от УС на БФВ

Мартин Стоев: Ако стана селекционер на националния отбор на България, ще изляза от УС на БФВ

Силата ми е във волейбола!

Дългоочакваното Общо събрание на Българска федерация по волейбол, което е и изборно, ще се проведе на 28 септември в София. На него ще бъде избран нов Управителен съвет и нов председател на УС за следващите четири години. Огромен интерес бе генериран към управленските функции, като рекорден брой от 30 кандидатури са подадени в БФВ за членове на бъдещия УС. Те ще бъдат гласувани на Общото събрание.

Сред тях е и кандидатурата на един от най-успешните треньори в родната история Мартин Стоев, при когото за последно България печели медал от европейско първенство в мъжкото направление, а при подрастващите са извоювани цели девет отличия в последните години, включително и второ място от световно първенство.

Мартин Стоев, който в момента е треньор на мъжкия отбор на Нефтохимик 2010 (Бургас) разкрива в специално интервю за BGvolleyball.com мотивите и причините да се кандидатира за член на УС на БФВ.

Защо се кандидатираш за член на УС на БФ Волейбол?

Една от причините е, че съм от много години във волейбола. Натрупал съм много знания, които мога да предам и да бъда полезен. Моята сила не са финанси, право или нещо друго. Силата ми е във волейбола. Толкова години ръководя успешно хора, смятам, че мога да бъда полезен в сферата на мъжко направление.

Друга от причините е, че в последните години в моя съзнателен живот, успехите на българския волейбол са свързани само и единствено с български треньори. Изключение прави единствено Силвано Пранди през 2009 година, който наследи от мен отбора. Може би след четири успешни години, инерцията продължи и за пета година. След това и при подрастващите, и при мъже, и при жените, най-добрите постижения са свързани с българи - Найден Найденов - 4 място на Олимпиадата в Лондон 2012, Пламен Константинов - четвърти на европейското първенство 2015. При подрастващите успехите са свързани изцяло с български треньори.

Не омаловажавам качествата на чуждестранните специалисти, но мисля, че като стабилна волейболна нация,  националните ни отбори трябва да бъдат водени от българи.

Също така има и някои неща, които искам да бъдат променени, ако бъда избран за член на УС. Смятам, че съществуват ситуации, които карат хората да мислят, че има конфликт на интереси. Ще работя за някои промени в устава. Едно от нещата, които трябва да се променят е, че след като си член на УС, да не можеш да изпълняваш  длъжност и да бъдеш на заплата към БФВ. Сегашният устав го позволява. А при едно гласуване на каквото и да било, при положение, че си назначен на работа към БФВ, буди съмнение, че може да има конфликт на интереси.

Като треньор ли подаваш своята кандидатура за УС, или като ръководител?

Като личност! Сам се кандидатирам. Също така кандидатурата ми е издигната от ВК Коко Волей (Габрово).

Като треньор с много успехи в националния отбор за мъже и националните селекции при подрастващите, къде виждаш причината доказани състезатели и състезателки да отказват да играят в държавния ни отбор?

Не знам точно къде се къса нишката, може доста да се говори по този въпрос.

Според мен, една от причините е слабото финансово стимулиране на националните ни състезатели в последните години. По мое време  премиите  които се взимаха и на победа, и на загуба в Световна лига , се получаваха от състезателите и от треньорския щаб след всеки мач и се разделяха според схема, изготвена от БФВ. Сега доколкото чувам, когато има загуба в Лигата на нациите, до състезателите не стигат никакви пари. Мисля, че им се дават само при победи. Заработените средства, които са след всеки мач от Лигата на нациите, влизат в края на годината в касата на БФВ, но от това, което съм запознат, до състезателите нищо не стига. Евентуално  парите за едната или двете победи направени на Лигата на нациите.

Друга възможна причина са травмите и липсата на застраховка. При една сериозна контузия с националния отбор, това води до сериозни последици за клубното бъдеще. Състезателите, които играят в чужбина, изпитват страхове в себе си за следващия сезон.

Всеки играч има договор с клуба си, в който пише, че няма право да спортува извън тренировъчния процес в клуба. Ако съответният играч се контузии извън това време, клубът не  е длъжен да му изплаща парите по договора. Давам пример: Цветан Соколов идва лятото с националния и се контузва, което довежда до невъзможност да играе в чужбина за следващия сезон. Естествено руснаците няма да му изпълняват договора. В този ред на мисли БФВ може да застрахова този клубен договор в някоя компания и така да им осигури спокойствие и сигурност. Но разбира се, това са възможни предположения, които са направени от моя страна.

Кандидатираш се за член на УС, това значи ли, че се отказваш в бъдеще за поста треньор на националния отбор?

Не! Ако се стигне до това и бъда избран, не се отказвам да бъда треньор на националния отбор.

Тогава, не се ли получава конфликт на интереси?

Смятам, че хората, които са в УС на федерацията, трябва да работят безвъзмездно. Това значи, че трябва да си практикувам професията, която ми носи доходи. Ако стана треньор на националния отбор на България ще изляза от УС на БФВ!

Какъв трябва да е броят на членовете на УС на БФВ?

Най-много от 11 до 15.

Какво мислиш за кандидатурата на Иван Сеферинов за президент на БФВ?

Ако бъде избран Иван Сеферинов, се надявам да се променят нещата, горепосочени от мен. Да се тръгне по правилния път, защото витрината на БФВ са националните отбори за мъже и жени, а те са на дъното.

Следвай ни:

Снимки: Startphoto

Още от Волейбол

Виж всички