Челси се завърна с победа в Европа, но ще има проблеми на реванша с такава игра

Отборът на Челси победи тима на Сервет с 2:0 в първи плейофен мач от третия по сила турнир, организиран от УЕФА - Лига на конференциите. Головете за лондончани отбелязяха Кристофър Нкунку (50') след точно изпълнена дузпа и Чуквунонсо Мадуеке (76').

Въпреки успеха "сините" не изиграха най-добрия мач и отправиха първия си точен удар чак след 30-ата минута, а късметът ги покри в много ситуации особено през първото полувреме, когато швейцарците можеха да поведат неколкократно. Така на реванша англичаните ще трябва да покажат съвсем различно лице, ако искат да продължат към същинската част от форума без излишни главоболия.

Сред стартовите 11 за Челси в първия европейски мач след повече от година и половна започна Йоргенсен на вратата, а пред него непосредствено в отбрана бяха позиционирани Бадиашил и Адарабиойо. Връзката между двете половини на терена трябваше да прави Кайседо, а Енцо Мареска заложи на трима нападатели в лицето на Мудрик, Гиу и Нкунку.

От другата страна на терена старши треньорът на швейцарците Томас Хеберли започна с Жереми Фрик под рамката на вратата, а непосредствено пред него бяха Стив Рулие и Йоан Северин. В халфовата линия пък действаха Давид Дулин и Гаел Ондуа, а самотен на върха на атаката беше Енцо Кривели, който многократно затрудни отбраната на лондончани. За швейцарците започна и бившият играч на ЦСКА - София - Брадли Мазику.

Изненадващо швейцарците започнаха по-силно срещата и в 6-ата минута можеха да открият резултата, когато Ондуа стреля силно от средна дистанция. Десетина минути по-късно пък Кутеса засече центриране в наказателното поле и застави Йоргенсен да се намеси за първи път. Така гостите стигнаха до два последователни корнера, като след един от тях Кутеса отново си опита късмета с шут от границата на наказателното поле.

Междувременно "сините" заложиха на тактика с разиграване на топката, която не им донесе необходимия резултат в началните минути и гостите продължаваха да създават по-интересните ситуации.

Така в средата на полувремето швейцарците върнаха напрежението пред вратата на съперника. Първо, Дулин се добра до една отскочила топка, но защитник на лондончани му застана на пътя, а след това Йоргенсен отново трябваше да се намесва, спасявайки удар на Кривели.

Чак след това домакините показаха някакви признаци на събуждане и също като своите съперници стигнаха до два последователни корнера. Те обаче не създадоха напрежение пред швейцарската врата, като чак в 28-ата минута Мудрик застраши реално отбраната на Сервет, стреляйки в близост до лявата греда.

Четири минути след украинеца пък Педро Нето отправи първия точен шут в полза на Челси, като стреля от границата на наказателното поле. Стражът Фрик от своя страна не изпита особени затруднения да улови.

Събуждането обаче се оказа само временно явление, като Сервет отново пое инициативата в заключителните минути на полувремето и създаде нови главоболия за Йоргенсен и защитниците пред него. Руйе и Кутеса бяха в центъра на събитията, като в първия случай стражът на "сините" изби в корнер, а при втория ударът не намери очертанията на вратата.

Лондончани не заиграха по-добре в началото на втората част, но получиха страхотна възможност, след като получиха правото да изпълнят дузпа, тъй като стражът на Сервет - Фрик, извърши грубо нарушение в собственото си наказателно поле и съдията посочи бялата точка. Нкунку се нагърби с изпълнението на наказателния удар и не сбърка, за да хвърли трибуните в екстаз, вкарвайки първия европейски гол за Челси на "Стамфорд Бридж" от март 2023 г., когато Кай Хавертц се разписа срещу Борусия Дортмунд също от дузпа в мач от 1/8-финалите на Шампионската лига.

Само 120 секунди по-късно Челси можеше да дръпне с два гола преднина, но Фрик прояви достатъчно хладнокръвие при опитите на Гиу да го порази.

След това срещата премина в етап на груби единоборства и съперниците извършиха много нарушения. Този тип игра се оказа печеливш за домакните и те успяха да вкарат втори гол четвърт час преди края на редовното време. Мадуеке си освободи пространство в наказателното поле, за да получи подаване от Енцо Фернандес, и изпрати топката в горния десен ъгъл.

По подобие на случващото се след първия гол на домакините Коул Палмър опита веднага след подновяването на играта да вкара нов гол за тях, но отново Фрик бе на мястото си, за да спаси своите.

След това гостите опитаха да наложат нов натиск и пропуснаха няколко много изгодни положения. Най-чистото от тях дойде в 86-ата минута, когато Уатара стреля от дистанция и прати топката в напречната греда. Точно минута по-късно пък Ондуа засече центриране след изпълнение на ъглов удар и коженото кълбо премина покрай дясната греда.

В следващите минути швейцарците продължиха да притискат именития си съперник, но не успяха да преодолеят здравата му отбрана и се примириха с поражението.

Отборът на Сервет обаче остави много позитивни впечатления с играта си и при малко повече късмет в реванша на швейцарска земя ще може и да има възможността да обърне събитията в своя полза.