Великият Джокович добави и олимпийското злато към легендарната си кариера

Новак Джокович добави към легендарната си кариера и последното нещо, което липсваше в списъка му от постижения - олимпийския златен медал. Носителят на 24 титли от "Големия шлем" спечели финала на Олимпийските игри в Париж, след като се наложи над Карлос Алкарас със 7:6(3), 7:6(2) в гладиаторска битка, продължила почти три часа на централния корт "Филип Шатрие" във френската столица. По този начин Джокович става петият състезател в историята на тениса с кариерен "Златен шлем" след Щефи Граф, Андре Агаси, Рафаел Надал и Серина Уилямс.

Така Джокович вече е постигнал абсолютно всичко в професионалния тенис. 37-годишният ветеран има трофеи от четирите турнира от "Големия шлем", спечели седем пъти Финалите на ATP, като единственото отличие, което липсваше от визитката му, бе олимпийската титла. Ноле сграбчи възможността и добави последното парче от пъзела в може би прощалния си мач на Олимпиада. Така ветеранът вече е първият тенисист в историята, печелил всяка една голяма надпревара - Australian Open, "Ролан Гарос", "Уимбълдън", US Open, Олимпийските игри и Финалите на ATP, както и "Мастърс" турнирите в Индиън Уелс, Маями, Монте Карло, Мадрид, Рим, Канада (Монреал/Торонто), Синсинати, Шанхай и Париж.

31 Олимпийското щастие на Новак Джокович

Легендата на сръбския спорт беше в ролята на аутсайдер срещу Алкарас, който само преди три седмици не му остави никакви шансове на финала на "Уимбълдън" и го надигра с 6:2, 6:2, 7:6(4). Днес обаче Джокович показа изключително ниво на самообладание, като в първия сет спаси цели осем точки за пробив, а във втората част не даде нито една възможност за брейк на опонента си. В решителните моменти Джокович показа по-голям характер и устойчивост, докато от другата страна Алкарас направи доста непредизвикани грешки, а срещу голям шампион като Джокович те не биват безнаказани.

Освен всичко друго Джокович е и най-възрастният златен медалист на Олимпийски игри, след като се окичи със златото на 37-годишна възраст. До този момент той нямаше честта да се поздрави с това постижение, след като в Пекин 2008 спечели бронз (загуба от Рафаел Надал на полуфиналите), в Лондон 2012 приключи на четвъртото място (загуби от Анди Мъри на полуфиналите и Хуан Мартин дел Потро в мача за третото място), в Рио 2016 допусна загуба от дел Потро още в първия кръг, а в Токио 2020 отново бе четвърти, след като на полуфиналите бе елиминиран от евентуалния олимпийски шампион Александър Зверев, а в двубоя за бронза бе победен от Пабло Кареньо Буста.

ПЪРВИ СЕТ:

Битката за златния медал започна със сервис-гейм на Джокович, като сърбинът бе доста по-концентриран от Алкарас на старта на мача и се възползва от две непредизвикани грешки на своя противник, за да дръпне с 40:0. И двамата залагаха на мощни удари от основната линия, а при първата смяна на темпото Джокович не можа да излъже испанеца с къса топка и вместо това Алкарас я контрира успешно. Все пак Ноле взе първия гейм и излезе напред с 1:0.

Благодарение на две поредни отлични комбинации Алкарас успя да замаскира факта, че направи непредизвикана грешка още в началото на първия си сервис-гейм. Веднага след това обаче Джокович сътвори мълниеносен минаващ удар и стигна до равенство при 30:30, като вече можеше да мисли и за пробиване на сервиса на своя опонент. Алкарас обаче реагира със високорисков втори сервис на линията, но геймът продължи, след като сърбинът стигна до дюс. Впоследствие четирикратният шампион от "Големия шлем" подари брейк точка на Джокович, но чрез страхотна къса топка и подхлъзване на Джокович тя бе спасена. Най-сетне, след нова мощна акция от основната линия, Алкарас затвори гейма след около девет минути битка в него - 1:1.

Джокович можеше да съжалява много заради това, че позволи на Алкарас да вземе преднина от 0:30 в третия гейм. Великият сърбин разходи испанеца по корта, но когато трябваше да завършва точката от смаш, той изпрати топката в аут по дължина. След това обаче 21-годишният тенисист му върна жеста и при своя атака също прекали със силата. Ноле се възползва от още една непредизвикана грешка на Алкарас, а след това завърши успешно своя атака към мрежата за 40:30. Ветеранът прояви характер и обърна гейма, за да поведе с 2:1.

Сега дойде ред на Джокович да застраши сервиса на испанеца и това се случи след невероятно разиграване, в края на което от размяната на удари спечели сърбинът. Алкарас отново пробва да го изненада с къса топка, но този път сърбинът беше подготвен и стигна топката, за да я завърши в полето на опонента за 0:30. Последва и унищожителен ретур от ракетата на Джокович, като така той стигна до три поредни точки за пробив при 0:40. Алкарас показа от какво тесто е замесен и отрази и трите брейк бола, за да се стигне до дюс. В крайна сметка шампионът от "Уимбълдън" през последните две години не се даде на опитния си опонент и изравни при 2:2.

В петия гейм също не липсваха магически изпълнения от двамата тенисисти. При една такава Алкарас стигна къса топка на Джокович и я "качи" на линията, за да изравни при 30:30. Веднага след това първата ракета на Испания буквално застреля Ноле с мощен уинър, за да си осигури точка за пробив при 30:40. Джокович обаче отвърна със страхотен сервис по правата, но веднага след това отново падна в капана на Алкарас и така сърбинът трябваше да отразява още един брейк бол. Джокович отново заложи на сервиса си, за да спаси и тази точка за пробив. Абсолютно същото нещо се случи и след това, като именно началният удар помогна значително за това Ноле да води с 3:2.

Този път Алкарас се стремеше да не си създава проблеми и рано поведе с 30:0 на свой сервис. След като допусна поредната си непредизвикана грешка, испанецът размина Джокович на мрежата и така си спечели два геймбола при 40:15. Алкарас изравни при 3:3, като това бе и най-бързият гейм от началото на мача.

Джокович продължаваше да се предпазва от непредизвикани грешки и да демонстрира изключително високо ниво в играта си, като при 40:0 той се опита да затвори гейма с ас от втори сервис, макар и това да не бе успешно. Грешен ретур на Алкарас доведе нещата до 4:3 в полза на Ноле.

В осмия гейм Алкарас започна уверено - с убедителен завършващ удар по правата, както и с грешка на Джокович, за да поведе с 30:0. След това сърбинът нямаше какво особено да направи и пробва къса топка, но тя не премина мрежата и така поредицата от бързи геймове можеше да бъде продължена. Ноле още веднъж допусна неточност и равенството се завърна при 4:4.

Джокович отново беше изправен пред по-особена ситуация, след като направи двойна грешка и така донесе преднина от 0:30 на Алкарас в деветия гейм. Носителят на 24 титли от "Големия шлем" отговори с бомбастичен уинър по правата от форхенд, а след това взе отлично решение да употреби къса топка, която бе върната в аут от Алкарас. Отново изправен в печеливша позиция обаче Джокович не можа да сложи точка на разиграване, след като филето изкара в аут форхенда му в близост до мрежата - точка за пробив при 30:40 за испанеца. Алкарас направи всичко по силите си да остане в следващото разиграване, но Джокович този път беше като стена на мрежата и спаси брейк бола. Двамата си размениха по още една точка след това, като Ноле пак се справи с изпитание на мрежата за нов дюс. За трети път от началото на гейма Алкарас си спечели точка за пробив, след като този път вкара топка на линията и това предизвика Джокович да изпрати своя удар в аут, но самият сърбин изкара късмет със следващия ретур на испанеца, който отлетя в аут. Това бе десетата точка за пробив от началото на мача, която не бе осъществена от един от двамата гладиатори на корта. Филето пак се намеси за съжаление на Джокович, но при следващата си атака по правата ударът на Алкарас намери мрежата - четвърти спасен шанс за пробив от сърбина и пореден дюс. Този път испанецът не сбърка с бекхенда по правата и си извоюва нова възможност за брейк, но Джокович отвърна с изумително изпълнение на мрежата. Геймът бе далеч от своето приключване, като 37-годишният сърбин пропусна да затвори частта и Алкарас го размина на мрежата. Всичко обаче завърши положително за Джокович - 5:4 след невърнат ретур.

Джокович затрудни Алкарас с дълбок ретур и по този начин изравни резултата в ключовия десети гейм при 15:15. Испанският състезател отговори с убедителен печеливш удар, но след това Ноле го изненада с отлична къса топка, като така Ноле вече бе на две точки от спечелването на първия сет при 30:30. При опита си да е максимално агресивен легендарният сърбин изпрати топка далеч в аут, а Алкарас довърши гейма с мощен уинър по правата за 5:5.

Поредният епизод от зрелището започна с блестяща къса топка от Алкарас, а след това Джокович му отвърна със свирепа атака към мрежата за 15:15. В един момент детски плач разконцентрира Джокович при изпълнението му на сервис, но това не беше особено сериозен проблем за него, защото той спечели директно следващата точка за 30:15. Геймът приключи в полза на Джокович и така той си гарантира поне тайбрек в първия сет - 6:5 в полза на Ноле.

Джокович първи протегна ръка към спечелването на откриващия сет, като сърбинът дори беше близо и до аванс от 0:30 на сервис на опонента си, само че Алкарас изригна с впечатляващ бекхенд, за да се спаси и да изравни при 15:15. Джокович не се предаде в целта си да преследва късен пробив и се възползва от непредизвикана грешка на Алкарас, като ситуацията вече бе подобна на тази в десетия гейм - 30:30. Този път се стигна до това Алкарас да сбърка воле на мрежата и така Ноле получи възможност да спечели първия сет. Четирикратният шампион от "Големия шлем" въобще не се поколеба и с комбинация сервис-форхенд отрази брейк точката - 40:40. Сетът стигна и до логичната си развръзка - да се реши в тайбрек при 6:6.

Джокович спечели първото си подаване в тайбрека след грешка от страна на Алкарас, но след това испанецът реагира с две убедителни атаки, за да грабне водачеството при 1:2. Ноле също не даде шанс на своя съперник да търси минипробив и сърбинът поведе при 3:2. Алкарас пък вкара солиден сервис и при смяната на полетата резултатът бе равен - 3:3. Намери се кой да нанесе първия по-сериозен удар в тайбрека и това беше Джокович, който вкара печеливш ретур по късия диагонал, за да поведе при 4:3. Ветеранът се възползва и от непредизвикана грешка на испанеца, за да затвърди минипробива си, а след това той стигна и до три сетбола след отлично насочен сечен сервис за 6:3. Новак сложи точка на спора в първия сет с впечатляващо изпълнение на мрежата.

ВТОРИ СЕТ:

Алкарас изглежда бе използвал почивката между сетовете, за да се възстанови психически от пропуснатите шансове в първия сет и впоследствие загубената част. Той на бърза ръка поведе с 40:0 на свой сервис във втория сет, но след това не можа да вкара специалитета си - къса топка, и резултатът бе намален до 40:30. Сърбинът стигна и до дюс след нов прекрасен сечен ретур по диагонала и така отрази и третия геймбол на своя опонент. Въпреки драматичните събития Алкарас показа характер и взе първия гейм за втория сет за 0:1.

Окрилен от спечеления първи сет Джокович също отговори с 40:0 в следващия си сервис-гейм, но с голямата разлика, че той не даде нито шанс на своя опонент да търси сензационен обрат в гейма - 1:1.

Алкарас пак си изгради солидна преднина на свой сервис и пак допусна Джокович да го застигне при 30:30 в третия гейм. Испанецът направи поредната си непредизвикана грешка, след като опита да завърши атака директно след сервис и така сърбинът получи точка за пробив. И шестата точка за пробив на Джокович в мача се оказа неуспешна, тъй като Алкарас заби гигантски форхенд по обратния диагонал в корта за дюс. Първата ракета на Испания измъкна гейма и дръпна с 1:2.

Пропуснатата възможност не позволи на Джокович да загуби концентрация и той си заслужи три поредни геймбола при 40:0. Геймът бе затворен на нула и така Ноле изравни при 2:2.

Джокович разстреля Алкарас със свиреп форхенд на линията и така сърбинът стигна до преднина при 15:30 на сервис на съперника си. Испанецът обаче стана автор на поредното фантастично изпълнение в мача, след като пак размина Джокович на мрежата, а впоследствие 21-годишният младок вкара и печеливш удар по правата, за да се поздрави с геймбол при 40:30. Макар че се стигна до дюс, Алкарас спечели гейма, за да поведе при 2:3.

Началото на шестия гейм във втория сет бе обещаващо, като Алкарас матира Джокович на мрежата и поведе с 0:15 на сервис на съперника си. Това обаче беше единственият слаб момент за сръбския тенисист в този гейм, като той спечели следващите четири точки, за да възстанови равенството - 3:3.

Алкарас не позволи на Джокович дори да си помечтае за осъществяване на пробив и въпреки че бившият световен №1 взе първата точка, след това испанецът натисна газта и стигна до преднина от 3:4 във втория сет.

Мрежата отново се превърна в основен противник на Джокович и филето изпрати нов удар на сърбина в аут, като така се стигна до 15:15 в осмия гейм. Ноле отговори с прекрасен сервис по правата, но Алкарас не се отказа в преследването на пробива и с успешна атака към мрежата изравни при 30:30. Двамата си размениха следващите две точки и геймът продължи при дюс, след като една топка на Ноле излезе с малко в аут по дължина. Джокович издържа на изпитанието и резултатът във втория сет вече бе 4:4.

Алкарас отново показа хладнокръвие, като в този критичен момент той не допусна грешка на сервис и бързо се изстреля към преднина от 40:0 на своето подаване. Това обаче бе така само за малко, защото Джокович диктуваше следващите две разигравания и така Алкарас имаше само още един оставащ геймбол при 40:30. Ноле продължаваше постепенно да вдига оборотите и сега след къса размина съперника си на мрежата, като така ситуацията вече бе дюс при 40:40. Двамата изнесоха поредното гладиаторско представление за зрителите, като дуелът бе спечелен от Алкарас след успешна къса топка, да да си извоюва нов геймбол. Геймът приключи след безупречна атака на испанския тенисист за 4:5.

Джокович малко прекаляваше с използването на късите топки и Алкарас изравни при 15:15. Ноле обаче остана здраво стъпил на земята и захрани противника си с още един сервис по правата, за да си осигури два геймбола при 40:15. Алкарас реагира с мълниеносен бекхенд по правата, но веднага след това Джокович затвори гейма за 5:5.

Карлос отново дръпна с един гейм напред и пак вдигна нивото на напрежение у Джокович при 5:6 в своя полза. И този сет обаче стигна до тайбрек след страхотно сервиране от страна на Ноле в 12-ия гейм.

Джокович започна по невероятен начин заключителния гейм и записа печеливш удар по диагонала от форхенд, за да запише първия минипробив в тайбрека - 1:0. След това Ноле превърна невероятната си защита в атака и се възползва от непредизвикана грешка от страна на испанеца за 2:0. Алкарас обаче се върна в мача след топка далеч в аут на Джокович, а веднага след това 21-годишният състезател направи марковата си комбинация сервис по диагонала и форхенд по правата за 2:2.

Джокович обаче издържа за пореден път на здравите удари на съперника си и по подобие на първата точка в тайбрека записа нов печеливш удар от форхенд по диагонала за 3:2, като така той маркира нов минипробив. Последва бомбастична атака на Джокович към мрежата и така резултатът вече бе 4:2 при смяната на полетата. Алкарас пак имаше проблем с концентрацията при по-лесен удар и прати топката в мрежата, за да може Джокович да поведе с 5:2. Поредната непредизвикана грешка на Алкарас означаваше четири мачбола за Ноле при 6:2. Двубоят завърши с форхенд уинър по правата и така Джокович стана олимпийски шампион за първи път в кариерата си.