Колко спечели Джордж Ръсел от по-леката кола?

Джордж Ръсел беше дисквалифициран, след като спечели Гран При на Белгия заради това, че колата му се оказа с 1,5 килограма по-лека от необходимото. Предполага се, че причината за това несъответствие е стратегията с един бокс, заради която Ръсел спечели, но и докара колата с много по-леки гуми на финала заради сериозното им износване.

Колко обаче е спечелил Ръсел в хода на състезателната дистанция заради тези 1,5 килограма?

Изненада! Дисквалифицираха Ръсел след победата на „Спа”

Анализът на резултатите на британския пилот на Мерцедес показва, че става въпрос около 2,2 секунди общо за тези 44 обиколки. По-ниското тегло на колата с 1,5 килограма я прави с 5 стотни от секундата по-бърза в една обиколка на “Спа”, която е дълга 7004 метра. И това са изчисленията, ако Ръсел е бил по-лек от старта на състезанието.

Това ли е причината Джордж Ръсел да загуби заслужената победа в Белгия?

Много по-вероятно е, колата му да е започнала да олеква с износването на гумите, т.е от 26 обиколка нататък, когато започнаха да падат по-големи парчета от сликовете му. Ако приемем тази версия, то за 18-те обиколки, в които гумите и колата на Ръсел са олеквали, то той е спечелил общо 0,4 секунди. Което е доста малка печалба с оглед на наказанието, което получи той. Но правилата в моторните спортове обикновено не дават възможност за много интерпретации и по-ниското тегло се наказва с дисквалификация.