Франция сложи край на мечтите на Кристиано Роналдо

Франция се класира за полуфиналите на Евро 2024. "Петлите" отстраниха Португалия след изпълнение на дузпи. Срещата завърши 0:0 в редовното време и след двете продължения. Отборът на Дидие Дешан бе безгрешен при дузпите и спечели с 5:3. Португалците направиха един пропуск, след като Жоао Феликс уцели гредата. Французите ще се изправят срещу Испания на полуфиналите.

Това може да се окаже последният мач на Кристиано Роналдо на голям форум. 39-годишната звезда завърши Европейското без гол, въпреки че и днес бе точен при дузпите. Другият капитан Килиан Мбапе също не успя да се изяви много. Той очевидно имаше проблем с маската и носа си. В един момент трябваше да получава медицинска помощ, след като бе ударен от топката в лицето, а Дешан го замени след края на първото продължение. Франция остава без гол от игра на Евро 2024. "Петлите" имат три попадения след два автогола и гол на Мбапе от дузпа.

Французите стартираха агресивно и опитаха няколко атаки в първите минути. След това обаче иберийците започнаха да владеят топката повече и заложиха на бавно темпо и дълги разигравания. Постепенно те започнаха да се приближават до вратата на съперника, но стигнаха само до няколко опасни центрирания. "Петлите" пък действаха доста предпазливо, позволявайки на Португалия да контролира случващото се на терена. В 16-ата минута се стигна до първия удар в мача, който бе дело на Бруно Фернандеш, но той бе отклонен и топката мина покрай вратата.

54 Евро 2024: Португалия - Франция 3:5 след дузпи

Тимът на Дешан сякаш усети, че това не е разумен подход и последва силен период за французите. Удар от дистанция на Тео Ернандес бе отразен от Диого Коща, а вратарят се справи и с опасно центриране на Мбапе след отличен негов пробив отляво. Франция пренесе играта в половината на съперника и се опита да притисне съперника. Капитанът на "петлите" направи успешен пробив и отдясно, преодолявайки Нуно Мендеш, но след това се забави с подаването и атаката завърши с блокиран удар на Гризман.

Рафаел Леао създаваше сериозни проблеми на защитата на Франция и по-специално на Кунде. Пепе пък се справи отлично с един опит на Гризман да пробие през центъра. Двата отбора правеха опити да атакуват, но без да рискуват прекалено много и определено приоритетът им бе защитата. Това доведе до липса на реални голови положения. Малко преди почивката португалците получиха фал на добра позиция и изненадващо Кристиано Роналдо позволи на Бруно Фернандеш да го изпълни, но резултатът не бе добър.

Французите стартираха по-добре втората част и стигнаха до удар. Мбапе направи двойно с Канте и отправи изстрел, но топката отиде право в ръцете на Коща. Отговорът на Португалия бе хубав пробив на Нуно Мендеш. Той падна в наказателното поле, но съдията даде знак играта да продължи, а бранителят на Пари Сен Жермен дори нямаше претенции за дузпа, тъй като се радваше, че не получи жълт картон след симулацията си.

Последва отличен пробив на Тео Ернандес. Той опита да намери Коло Муани, но нападателят не бе близо до топката. Малко след това Мбапе трябваше да получава медицинска помощ. Една топка го удари в главата и очевидно размести маската, тъй като той легна на земята, държейки се за счупения си нос. Капитанът на Франция се завърна на терена ядосан.

Португалците натиснаха в следващите минути. Първо Бруно Фернандеш бе изведен от Кансело и се озова на прекрасна позиция. Халфът стреля, но Менян направи отлично спасяване. Кансело пък не уцели вратата при добавката, но топката не мина много далече от целта. Малко по-късно Менян направи още по-трудно спасяване. Леао за пореден път проби отляво и пусна към Витиня, който само трябваше да насочи топката към един от ъглите. Той обаче стреля право във вратаря и ударът бе отразен. Кълбото стигно до Кристиано Роналдо, а той опита да вкара с пета, но Менян отново бе непреодолим.

След силния период за тима на Роберто Мартинес интересните моменти се пренесоха пред другата врата. Коло Муани бе изведен на великолепна позиция, но в последния момент Рубен Диаш го настигна и с шпагата си успя да отклони топката при удара, което бе решително. Дешан направи промяна, като извади Гризман и пусна в игра Дембеле. Играчът на ПСЖ се включи много активно и можеше бързо да помогне на тима си. Той намери Камавинга в наказателното поле, а халфът имаше прекрасен шанс да се разпише, но прати топката покрай вратата.

След тези ситуации двата отбора се върнаха към по-предпазливата игра, тъй като вече до края не оставаше много време. Нарушенията зачестиха, както и жълтите картони. Роналдо имаше възможност да стреля от фал, но позицията не бе удобна, а изстрелът отиде в стената. Бърза атака на Франция пък завърши с удар на Канте от дистанция, който не затрудни особено вратаря. Бернардо Силва имаше възможност за удар, но Салиба застана на пътя на топката. В добавеното време Мбапе отправи изстрел, но и той бе спасен.

След като не се стигна до гол в редовното време, мачът влезе в продължения. В самото им начало Роналдо получи най-добрата си възможност в мача след прекрасна работа от страна на резервата Франсиско Консейсао. Капитанът на португалците не успя да намери добре топката и отиде встрани от вратата. Мбапе също имаше шанс да стреля, но неговият удар бе блокиран. Тимът на Мартинес имаше предимство в този период, владееше повече топката и изглеждаше по-опасен в предни позиции.

Португалия бе близо до гол и в 102-ата минута. След центриране топката стигна до Леао, но той не успя да я прати към вратата, защото френски бранител се намеси и блокира удара. След края на първото продължение Дешан извади от игра Мбапе, който имаше физически проблеми. Роберто Мартинес пък пусна Жоао Фелик на мястото на Леао. Иберийците продължиха да са по-активни и след центриране на Консейсао Феликс стреля с глава, а топката отиде във външната част на мрежата. Индивидуален пробив на заменилия Мбапе Брадли Баркола завърши с неточен удар от трудна позиция. В самия край португалците организираха отлична атака, а Нуно Мендеш можеше да се превърне в герой. Той обаче прати топката в ръцете на Менян.

След като направи три поредни спасявани при дузпите срещу Словения Диого Коща не успя да повтори представянето си, тъй като французите бяха безпогрешни. Дембеле, Фофана, Кунде, Баркола и накрая Тео Ернандес го преодоляха. Роналдо даде успешен старт на Португалия, но Жоао Феликс прати топката в гредата при третото изпълнение на иберийците, а това се оказа единственият пропуск.

ПОРТУГАЛИЯ - ФРАНЦИЯ 0:0 (3:5)

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!