Страхотна Грузия шокира Португалия за исторически триумф и класиране

Грузия постигна най-великата победа в историята си като самостоятелна държава, след като победи Португалия с 2:0 в Гелзенкирхен в последен мач за двата отбора от група F, и по този начин се класира и за елиминациите на Евро 2024. Хвича Кварацхелия откри рано-рано за грузинците още във 2-рата минута, а Жорж Микаутадзе удвои за тях в 57-ата минута от дузпа с третото си поредно попадение на Евро 2024, с което оглави голмайсторската листа. Така грузинците, които са дебютанти на еврофиналите, постигнаха историческа първа победа на европейски първенства, а освен това се класираха и за осминафиналите, където ще срещнат Испания. Феноменални изяви на вратата на Грузия имаше Гиорги Мамардашвили, който направи много важни спасявания.

"Мореплавателите" пък завършиха на първо място в групата, но разочароваха цялостно с изявите си, като днес селекционерът Роберто Мартинес бе дал почивка на голяма част от титулярите си. Португалия ще срещне на осминафиналите Словения. Голямата звезда Кристиано Роналдо се отчете само с няколко опасни удара и жълт картон.

Днешният сблъсък в Гелзенкирхен бе едва вторият мач между Португалия и Грузия изобщо. Предишният бе през септември 2008 г., като в него "мореплавателите" спечелиха също с 2:0.

Атаката на грузинците водиха разписалият се на два пъти преди този мач Жорж Микаутадзе и голямата звезда Хвича Кварацхелия, като наставникът им Вили Саньол бе избрал схема 3-5-2.

Селекционеът на Португалия Роберто Мартинес бе направил цели осем промени в сравнение с победата с 3:0 над Турция, като само Кристиано Роналдо, Палиня и вратарят Диого Коща отново започнаха като титуляри. В средата на терена като титуляри стартираха още Диого Далот, Жоао Невеш и Педро Нето. В атаката на "мореплавателите" до Роналдо бяха Жоао Феликс и Чико Консейсао. Наказан за португалците бе Рафаел Леао.

Още във 2-рата минута грузинците изненадващо откриха резултата. След грешка на португалците, тимът на Вили Саньол организира перфектна контраатака, при която Жорж Микаутадзе изведе Хвича Кварацхелия, който с левия крак простреля Диого Коща - 1:0 за Грузия. Португалците сякаш се шокираха от попадението и чак в 17-ата минута отговориха с бомбен шут от пряк свободен удар на Кристиано Роналдо, избит в корнер от Гиорги Мамардашвили. Шест минути по-късно Жоао Палиня също тества грузинския страж с изстрел от дистанция, но вратарят отново се справи.

Натискът на Португалия продължи и в 27-ата минута Педро Нето центрира опасно, Мамардашвили трябваше да избива, а Чико Консейсао с ножичен удар стреля в аут. При тази ситуация Кристиано Роналдо имаше сериозни претенции за дузпа срещу себе си, но в крайна сметка получи само жълт картон. Междувременно и Жоао Феликс отправи далечен шут, оказал се неточен, а в самия край на полувремето играчът на Барселона пак стреля от дистанция, но перфектният дотук Мамардашвили отново улови, а грузинският страж трябваше да избива и удар директно от корнер на Педро Нето.

От самото начало на втората част португалците продължиха с атаките си. Удар на Чико Консейсао бе блокиран, а от последвалия корнер и разбъркването Кристиано Роналдо се завъртя и стреля, но шутът му също бе избит. В 50-ата минута пък Грузия направи поредната си добра контраатака, като след центриране отдясно топката попадна в Кварацхелия, но той не успя да нанесе добър удар. Четири минути по-късно се стигна до ключова ситуация в мача. Антонио Силва препъна Лука Лочошвили в наказателното си поле. Първоначално реферът Сандро Шерер не отсъди нищо, но след това бе извикан от ВАР и посочи бялата точка. Зад топката застана щатният голмайстор на Грузия Жорж Микаутадзе, който изпълни дузпата много сигурно и вкара за 2:0 с третия си пореден гол на Евро 2024.

След второто получено попадение Роберто Мартинес не издържа и в 65-ата минута смени Кристиано Роналдо, както и виновника за дузпата Антонио Силва, като пусна на местата им Гонсало Рамош и Нелсон Семедо. Седем минути по-късно пък грузинците можеха да отбележат и трети гол след поредната си убийствена контра, но ударът на Гиорги Чакветадзе мина над вратата на Диого Коща, В последните секунди на срещата Семедо засече центриране на Жоао Феликс, но феноменалният Мамардашвили за кой ли път спаси. Диого Жота също имаше шанс поне да намали, но стреля встрани от вратата, а Диого Далот бе поредният отказан от страхотния грузински вратар. Така след последния съдийски сигнал настъпи огромна грузинска радост.

27 Евро 2024: Грузия - Португалия 2:0

ГРУЗИЯ (3-5-2): Мамардашвили; Гвелешиани, Кашия, Лочошвили; Двали, Китеишвили, Кочорашвили, Чакветадзе, Какабадзе; Микаутадзе, Кварацхелия

ПОРТУГАЛИЯ (3-4-3): Коща; Антонио Силва, Перейра, Инасио; Далот, Палиня, Невеш, Нето; Консейсао, Роналдо, Жоао Феликс

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!