Екипите на Sportal.bg с последни новини от Берлин и Дортмунд

Десетима чехи преклониха глава пред Турция

Турция победи Чехия с 2:1 в последния си мач от група "F" на Евро 2024. Хакан Чалханоолу в 51-вата минута откри резултата, но чехите изравниха в 66-ата чрез Томаш Соучек. Резервата Дженк Тосун обаче донесе успеха на южните ни съседи в 94-тата минута. Чехите обаче заслужават поздравления за сърцатата си игра, въпреки че останаха с човек по-малко още в 20-ата минута, когато Антонин Барак получи втори жълт и червен картон. Те се бориха докрай, но силите им не стигнаха и напускат турнира, докато турците ликуват и вече са на 1/8-финал.

Селекционерът на Чехия Иван Хашек заложи на Моймир Хитил и Адам Хложек в атака и Антонин Барак зад гърба им. Владимир Цоуфал и Давид Юрашек действаха като халф-бекове, а Томаш Соучек и Лукаш Провод бяха двойката опорни полузащитници.

Наставникът на Турция Винченцо Монтела пък бе избрал Бариш Йълмаз да води атаката, като той имаше подкрепата от Арда Гюлер и Кенан Йълдъз от крилата и Хакан Чалханоолу зад гърба му. Исмаил Юксек и Салих Йозджан пък си партнираха в средата на терена.

Чехия създаде първата опасност в мача секунди след неговото начало. Цоуфал хвърли дълъг тъч и за малко да намери свой съотборник в близост до вратата.

Арда Гюлер отправи първия удар към вратата на Индрих Станек в 12-тата минута, но той бе доста неточен и не притесни стража.

41 Евро 2024: Чехия - Турция 2:1

В 15-ата минута Давид Юрашек опита доста амбициозен шут от дистанция и той бе точен, но право в ръцете на вратаря.

Две минути по-късно Чехия имаше нов шанс, този път чрез Робин Хранач, който стреля с глава след корнер, но над вратата.

Устремът на чехите обаче бе спрян от съдията Ищван Ковач, който даде леко пресилен втори жълт и червен картон на Антонин Барак, който неволно настъпи съперник, след като изби топката.

В 28-ата минута Турция бе близо до гола, когато след центриране от корнер Самет Акайдън стреля с глава, но покрай вратата.

Чехите могат да се чувстват ощетени, след като съдията спести втори жълт картон на Кенан Йълдъз в 38-ата минута, който при борба за висока топка удари с лакът съперников играч, но реферът реши да пожали младия футболист.

В 42-рата минута Хакан Чалханоолу реши да стреля от дистанция, но точността му изневери и топката отиде далеч над вратата.

Чехия пропусна най-добрата си възможност в 45-ата минута, когато след атака по лявото крило Юрашек изскочи очи в очи с вратаря на съперника, но не успя да го преодолее.

В добавеното време на първата част пък Арда Гюлер пробва силен, но неточен шут от дистанция, преминал встрани от целта.

Второто полувреме започна с натиск на турците и още в първите секунди Бариш Йълмаз стреля с глава отблизо и вратарят трябваше да се намесва решително.

Чехия отговори с точен шут на Хложек, който обаче бе в обсега на вратаря и Мерт Гюнок уверено улови.

В 51-вата минута Турция откри резултата. Първо удар на Кенан Йълдъз бе спасен от вратаря Станек, но ататака на турците продължи и Хакан Чалханоолу от труден ъгъл отправи диагонален удар и порази вратата за 0:1.

Лошите новини за Чехия нямаха край, тъй като в ситуацията при гола вратарят Индрих Станер се контузи и трябваше да бъде заменен принудително.

В 66-ата минута резултатът бе изравнен. При едно разбъркване пред вратата Томаш Хори се пребори във въздуха с вратаря Мерт Гюнок и отправи удар, който бе блокиран, но при добавката Томаш Соучек отбеляза за 1:1. Турците претендираха за нарушение срещу стража си, но след разглеждане на ситуацията с ВАР голът бе признат за редовен.

В 87-ата минута Окай Йокушлу стреля извън наказателното поле, но кълбото мина далеч над вратата.

В 92-рата минута Йълмаз напредна, освободи си пространство и стреля силно по земя, но в обсега на вратаря.

В 94-тата минута Дженк Тосун все пак донесе успеха на Турция. Той овладя топката пред наказателното поле, освободи си пространство и с мощен шут отбеляза за крайното 1:2.

След последния съдийски сигнал нервите взеха връх и се стигна до грозни сцени между играчите на двата отбора, а реферът показа червен картон и на Томаш Хори.

С тази победа Турция завършва на 2-рото място в групата с 6 точки и продължава на 1/8-финал, където ще се изправи срещу Австрия. Чехия пък остава на последната позиция с 1 точка и напуска турнира.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!