В чест на Олимпийския ден, Деня на българския олимпиец и Париж’2024, тазгодишната щафета със символичния олимпийски огън финишира днес в столицата пред Национална спортна академия „Васил Левски“. Факелът бе носен и ескортиран от деца от олимпийски клубове, а последният пост бе за доайена в предаването на щафетата Теофил Николов, който е първият факлоносец преди 40 години. Сега той предаде факела в ръцете на олимпийската шампионка Здравка Йорданова.
„Поздравявам ви с най-хубавия празник. Желая на всички млади олимпийци да се заредят с емоции и да следват заветите и олимпийските ценности, завещани ни от Пиер Де Кубертен. Следвайте мечтите си и най-важното – играйте честно,“ бе посланието на златната медалистка в гребането от Олимпиадата в Монреал 1976 г.
Генералният секретар на БОК Белчо Горанов връчи на Теофил Николов специален паметен плакет, с който Националната олимпийска академия отличава първия факлоносец в знаменателното събитие.
След това в пространството пред Главния вход от сградата на НСА се състоя демонстрация на най-новия олимпийски спорт. Общ състав от най-добрите български брейкъри и поканени от Френския институт у нас техни колеги актьори представиха пред децата участници в щафетата един изключително атрактивен и вдъхновяваща спектакъл, изпратен с продължителни аплодисменти. След това младежите се включиха в различни спортни занимания, демонстрации и активности.
Сред присъстващите бяха Пламен Кръстев – член на Изпълкома на БОК и изтъкнат национален рекордьор в препятстваните бягания, Румен Стоилов – президент на БФ джудо, Клаудия Калво – зам.-директор на Френския институт в България и представляваща Френското посолство у нас, Матиас Фавро – френското аташе у нас за спорт и сътрудничество, Анатоли Илиев – организационен секретар на „София – европейска столица на спорта“, Латинка Радева – експерт в Столична община и най-дългогодишният председател на Олимпийския клуб към НСА и др.
Това лято предаването на символичния огън на 23 юни се свързва най-големия мултиспортен форум на планетата, който ще се състои в Париж от 26 юли до 11 август. Отбелязването на Международния олимпийски ден и Деня на българския олимпиец се организира от Българския олимпийски комитет, Фондация „София – европейска столица на спорта“, Националната спортна академия и Националната олимпийска академия.
Церемонията завърши с обща снимка за спомен на стълбите пред входа на НСА. С различни активности БОК отбелязва днес международния Олимпийски ден и Деня на българския олимпиец в десетки други селища на страната.
Всяка година на 23 юни под егидата на МОК хиляди градове на планетата се включват в традиционната инициатива за отбелязване на международния Олимпийски ден. На тази дата преди 128 години в парижката Сорбона се ражда и официализира идеята за възстановяването на древните олимпиади в съвременния им вариант. Българският олимпийски комитет също отбелязва с редица активности празника, заедно с Деня на българския олимпиец.
А ето и тазгодишното посланието на президента на МОК Томас Бах: „Спортът винаги изгражда мостове и обединява хората в мир и солидарност. В този олимпийски ден, моля, присъединете се към нас, докато призоваваме всички по света: дайте шанс на мира.“
* * *
МОК чества международният олимпийски ден чрез националните олимпийски комитети (НОК) и международните спортни федерации по цял свят. Чрез него МОК иска да промотира важната роля на спорта в съвременното общество. Можете да споделите вашите идеи и преживявания чрез социалните мрежи. МОК очаква снимките ви тази година с hashtag #LETSMOVE, както и #olympicday. Това е идеален шанс да се включите в проекта „Нека се раздвижим ”, свързан с Международен олимпийски ден. Вижте в сайта на МОК подробности за инициативата и начините да се присъедините и вие: https://olympics.com/en/olympic-day/
* * *
Международният олимпийски ден се чества с Решение на Международния олимпийски комитет (МОК) от януари 1948 г. Първият Олимпийски ден е отбелязан на 23 юни 1948 г. По този повод Зигфрид Едстрьом, президент на МОК по това време, отправя послание към младите хора по света, а Португалия, Гърция, Австрия, Канада, Швейцария, Великобритания, Уругвай, Венецуела и Белгия организират Олимпийски ден в своите страни. В днешно време Олимпийският ден се превръща в много повече от бягане или просто спортно събитие. Въз основа на стълбовете от посланието „Движете се, учете, откривайте – Заедно за един по-добър свят“, НОК разгръщат спортни, културни и образователни дейности, насочени към всички – независимо от възраст, пол, социален произход или спортни способности. Някои страни са включили събитието в училищните програми, а през последните години много НОК добавиха концерти и изложби към празника. Последните дейности на НОК включват срещи за деца и младежи с топ спортисти и разработване на нови уебсайтове, насочващи хората към програми в техния квартал. Това улеснява всеки да стане част от Олимпийския ден. През последните години развитието на социалните медии помогна на МОК да увеличи участието извън дейностите на НОК. БОК и тази година отбелязва Международния олимпийски ден с множество спортни събития в цялата страна.
#LETSMOVE