Португалия се преобрази, отнесе Турция и се класира за осминафиналите

Португалия стана следващият осминафиналист на Евро 2024, след като разгроми Турция с 3:0 и си гарантира първото място в група “F”. Победата дойде в двубой от втория кръг, игран на стадиона на Борусия в Дортмунд. Първо Бернардо Силва беше точен в 21-вата минута, осем по-късно защитникът Самет Акайдън си отбеляза автогол, а в 56-ата Бруно Фернандеш реализира третото попадение след асистенция на Кристиано Роналдо.

В другия мач от групата Грузия и Чехия завършиха 1:1, което означава, че последните срещи ще са вълнуващи, защото и трите други отбора имат шансове да продължат напред.

Успехът на португалците дойде след значително по-добра игра в сравнение с неубедителния старт срещу чехите преди дни. Трябва да се отбележи, че тимът на Роберто Мартинес имаше и малка доза шанс, защото още при 0:0 турците пропуснаха 100-процентова възможност чрез Керем Актюркоолу.

В стартовите 11 на турците прави впечатление отсъствието на таланта на Реал Мадрид Арда Гюлер, който заради неразположение е на пейката. От първата минута започва вратарят на Манчестър Юнайтед Алтай Байъндър, който не беше под рамката в предишната среща. Кристиано Роналдо очаквано е титуляр за Португалия, както и Рафаел Леао, за когото имаше съмнения, че ще бъде резерва. Селекционерът Роберто Мартинес се завърна към схема на игра с четирима в защита.

33 Евро 2024: Турция - Португалия  0:3

Португалците успяха да отправят точен удар още във 2-рата минута чрез Роналдо, но той не беше проблем за вратаря.

Турският състав обаче създаде първия 100-процентов шанс, след като в 6-ата Челик изведе Актюркоолу почти сам срещу вратаря, но той не успя да засече добре от 2-3 метра.

Последва размяна на още няколко опасни атаки, след което шампионите от 2016 година поведоха. Тогава Нуно Мендеш центрира отляво, Кристиано се препъна, при което топката беше засечена от Бернардо Силва - 1:0.

Само осем минути по-късно Португалия успя да удвои преднината си по щастлив начин. Централният бранител Акайдън избра да върне топката към вратаря си, но не видя, че той е минал встрани, в резултата на което кълбото премина голлинията.

Скоро след това - в 31-вата, играчите на Винченцо Монтела имаха шанс да намалят, като той отново беше пред Актюркоолу. В случая обаче Диого Коща отрази с крак.

На почивката селекционерът на Турция направи една смяна, но изненадващо този на Португалия извърши две. Опитът на турците бързо да се върнат в мача се провали, защото в 56-ата те допуснаха още един гол. Тогава Кристиано се измъкна от опита за засада и асистира на Бруно за гол за 3:0 на празна врата.

CR7 получи своя шанс за попадение в 66-ата, когато след отлично центриране на него му остана само да насочи топката към мрежата с глава, но той беше крайно неточен.

До края най-интересното бяха няколко запалянковци, които нахлуха на терена в стремежа си да си направят селфи с Роналдо.

В последния кръг в групата, който ще се изиграе на 26 юни, Португалия ще спори с Грузия, а Турция ще срещне чехите.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!