Нападател на Лудогорец даде тон за успеха на Швейцария над Унгария

Швейцария постигна много труден, но важен успех с 3:1 над Унгария на старта на двата отбора на Евро 2024. Възпитаниците на Мурат Якин изиграха много силно първо полувреме, когато и взеха преднина от две попадения чрез голмайстора на Лудогорец Квадво Дуа (12’) и Мишел Ебишер (45’). Представителят на Efbet Лига започна за “кръстоносците” от първата минута и се представи на ниво преди да бъде заменен двайсетина минути преди края на редовното време.

Историческо! Efbet Лига с първи гол на европейско първенство

Футболистите на Марко Роси излязоха преобразени през второто полувреме, когато демонстрираха много по-голяма динамика и острота, която бе претворена в попадение от Барнабаш Варга (66’). Точка на спора все пак сложи Брийл Емболо в добавеното време, когато се възползва от сериозна грешка на Вили Орбан.

22 Евро 2024: Унгария - Швейцария 1:3

Двата тима демонстрираха много висока темпо в първите секунди. Първата възможност в мача се появи пред швейцарците още преди изминаването на пет игрови минути Мишел Абишер, който бе намерен в наказателното поле, но изстрелът му първо бе спасен, а впоследствие се оказа, че самият той е бил в засада. Израз именно на тази голяма амбиция от страна на “кръстоносците” бе груб фал от страна на десния бранител на “кръстоносците” Силван Видмер срещу левия такъв на “маджарите” Милош Керкез, който му донесе жълт картон. Футболистите на Мурат Якин категорично поеха топката в своите крака и наложиха превъзходство с дълги разигравания. Така се стигна до 12-ата минута, когато Ебишер с отличен пас намери брилянтно Квадво Дуа зад гърба на отбраната, а нападателят на Лудогорец реализира без замисляне за 0:1 покрай Петер Гулачи.

След попадението унгарците не продължиха да не успяват да намерят начин да прекъснат спокойното владение на техния противник. Швейцарците бяха близо до второ попадение още преди изминаването на двайсет игрови минути, когато Милош Керкез сгреши и даде възможност на Рубен Варгас да се озове в отлична позиция, но този път Гулачи успя да се справи и да спаси. Малко след изминаването на половината от първата част дори Фабиан Шер се вклини между бранителите в бяло и опита да обстрелва вратата на Унгария. Унгарците опитаха да направят отговорят с достигането на две центрирания от преки свободни удари, второто от които даде възможност на Вили Орбан да стреля от опасна позиция само на няколко метра пред Ян Зомер.

Швейцарците отново вдигнаха оборотите в края на първата част и се настаниха около наказателното поле на своя противник, Няколко добри разигравания и дадоха възможност на Ебишер да получи пред наказателното поле, той си освободи добра позиция и със силен удар в левия ъгъл на Гулачи реализира второ попадение.

Халф на Швейцария постави историческо постижение за националния си тим

Втората част започна по същия начин като Атила Салай сгреши и даде възможност на Дан Ндойе да му отнеме, но след това не успя да продължи, Минутка по-късно пък Квадво Дуа стреля опасно и отново Петер Гулачи трябваше да се намесва решително. В рамките на следващите няколко минути отборите си размениха по още един опасен изстрел чрез Доминик Собослай и Рафаел Варгас.

Унгарците получиха най-добрата си възможност след точно час игра, когато централният нападател Барнабеш Варга бе изведен отлично зад гърба на отбраната, а Рикардо Родригес, който трябваше да го пази, падна на земята. Изстрелът на Варга обаче не попадна във вратата, а впоследствие се оказа, че той е бил в засада. Само минута по-късно острието на тима на Марко Роси направи нов сериозен пропуск с глава след отлично центриране на Шалай от крилото. Натискът на унгарците все пак даде резултат в 65-ата минута, когато нова тяхна атака прати топката на крилото към капитана Собослай, той центрира много точно, а този път от близко разстояние Варга с плонж намали изоставането на своя тим на 1:2.

Веднага след попадението Мурат Якин направи промени в своя тим, който изглеждаше доста отпуснат от началото на второто полувреме и това сякаш бързо го събуди. Играчите на Швейцария отново опитаха да вдигнат оборотите и да задържат топката в свое владение. Унгарците, възползвайки се най-вече от взетата вече инерция, сипеха най-вече центрирания пред Зомер, които не изглеждаха безопасни при липса на концентрация от страна на футболистите на Швейцария. В последните минути на двубоя играта се изнерви и накъса с доста нарушения и няколко картона. Възпитаниците на Мурат Якин пък опитваха да задържат топката пред вратата на Петер Гулачи. Именно вратарят предотврати трето попадение в своята врата в последната минута на редовното време, когато след корнер Гранит Джака намери топката с глава. Точка на спора сложи резервата Брийл Емболо, който се възползва от изключителна грешка на Вили Орбан, и много елегантно прехвърли Гулачи за 1:3.

По този начин Швейцария спечели на старта на Евро 2024 и направи сериозна крачка по пътя си към елиминациите, заемайки второто място в група “А” след успеха на Германия срещу Шотландия вчера.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!