Порше ликува в квалификацията в Льо Ман, Кадилак на второ и трето място

Кевин Естре донесе полпозишъна на Порше №6 за тазгодишното издание на „24-те часа на Льо Ман“ с впечатляваща обиколка в самия край на хиперпол сесията на пистата „Сарт“.

В своя финален тур французинът записа 3:24.634, за да победи с 0.148 Алекс Лин от Кадилак №2, който секунди по-рано беше изместил своя съотборник от Кадилак №3 Себастиен Бурде от първото място. Роденият в Льо Ман направи много силна обиколка в първото си излизане на пистата, но второто му бе прекъснато от предизвикания от Дрийс Вантоор червен флаг.

След рестарта Бурде не се върна на пистата, тъй като в неговия резервоар не бе останало нужното гориво. До последно изглеждаше, че Бурде ще спечели за втори път квалификацията в Льо Ман, но той бе изместен от Лин и Естре и Кадилак №3 ще стартира от третото място в събота.

До него на втората редица ще се наредят миналогодишнити победители от Ферари №51, а на третия ред ще застанат Ферари №50 и Алпин №35. На четвъртата редица ще бъдат Джота Порше №12, която, въпреки че не участва в хиперпол, ще стартира пред БМВ №15, тъй като заради предизвикания червен флаг Вантоор губи всичките си обиколки в сесията и отива на опашката на колите в Hypercar.

В LMP2 Луи Делетра донесе полпозишъна на AO by TF №14 с време от 3:33.217 и аванс от 0.610 спрямо Йоб ван Уйтер от ИДЕК Спорт №28. На втората редица в този клас ще бъдат Панис Рейсинг №65 и Юнайтед Аутоспорт №23, а топ 8 ще допълнят Юнайтед Аутоспорт №22, Куул Рейсинг №37, ДКР Енджиниъринг №33 и Вектор Спорт №10.

В LMGT3, където в хиперпол отборите можеха да използват само своите аматьори, полпозишънът с време от 3:58.120 спечели Брендън Ириб от Инсепшън Рейсинг Макларън №70. За Макларън това е първи полпозишън изобщо в Льо Ман, без значение за кой клас става дума.

Второто място завоюва Алекс Малихин от Мантей Порше №92, който изостана с цели 0.808 секунди от Ириб. Зад тях на старта в събота ще се наредят JMW Моторспорт Ферари №66, Протон Компетишън Форд №77, Харт оф Рейсинг Астън Мартин №27, Д'Стейшън Астън Мартин №777, ТФ Спорт Корвет №82 и Айрън Линкс Ламборгини №60.

Липсата на максимална скорост притеснява Кадилак преди "24 часа на Льо Ман"

92-то издание на „24 часа на Льо Ман“ ще стартира в събота в 17:00 часа българско време. Преди това обаче има още една вечерна тренировката, която ще се проведе по-късно днес, както и 15-минутната загрявка в събота по обяд. Утрешният ден пък е отреден за традиционния парад на пилотите в центъра на Льо Ман.