Цолов не взе точки в изпълнения с инциденти спринт на "Имола"

Българският пилот във Формула 3 Никола Цолов не успя да се пребори за точки в изпълнения с инциденти спринт на пистата „Имола“ в Италия, в който за 18 обиколки имаше общо четири излизания на колата на сигурността и един кратък период с виртуална такава.

Тези чести прекъсвания на надпреварата не позволиха да има големи размествания в класирането спрямо старта. Така Никола успя да спечели само четири места спрямо стартовата си 17-та позиция и завърши 13-ти.

Половината от този напредък на Цолов дойде още на старта, след което той прекара доста време в директен двубой със своята съотборничка в Академията на Алпин София Фльорш, който в крайна сметка бе спечелен от Българския лъв. В самия край Цолов спечели още две места, заради инциденти на негови съперници в по-челна позиция.

А в челото победата по драматичен начин спечели Ноел Леон, който пресече финалната линия на второто място. Мексиканецът изкара почти цялата дистанция на първото място, но бе изпреварен в самия край от Оливър Гьоте, който рестартира по-добре след виртуалната кола на сигурността в последната обиколка.

Германецът обаче бе наказан с пет секунди след финала, заради нарушение на процедурата при едно от излизанията на колата на сигурността. Сходна санкция имаше и за Тим Трамниц, който запази третото си място след това наказание.

В генералното класиране в челото има трима пилоти с по 37 точки, но лидер заради победата си в основното състезание в Бахрейн е Люк Браунинг, който отпадна днес. Втори е Леонардо Форнароли, който остана 11-ти, а третият пилот с 37 пункта е шестият от спринта на „Имола“ Габриеле Мини.

Никола Цолов губи една позиция и се смъква до 17-то място със седемте точки, които спечели в спринта в Бахрейн, където бе много близо до първата си победа във Формула 3. Днес той бе изпреварен от Леон, за когото това са първите точки за годината.

Третият състезателен уикенд във Формула 3 за 2024 година приключва утре с основното състезание, което ще започне в 9:30 часа сутринта българско време. То ще бъде с продължителност от 22 обиколки, а Цолов ще потегли от 14-то място в него.