Борусия (Д) стигна до "Уембли", съдбата си направи жестока шега с ПСЖ

Борусия (Дортмунд) е първият финалист в Шампионската лига! Германският тим спечели и реванша от полуфиналите срещу Пари Сен Жермен с 1:0 и ще спори за най-ценното клубно отличие срещу победителя от дуела между Реал Мадрид и Байерн (Мюнхен). Скъпоценния гол на "Парк де Пренс" отбеляза ветеранът Матс Хумелс в 50-ата минута.

ПСЖ не игра добре до почивката, но след полученото попадение сериозно притисна гостите. Късметът обаче обърна гръб на френския състав, който цели 4 пъти уцели гредите и ще трябва да се примири, че и този сезон няма да изкачи върха на европейския футбол. Парижани два пъти бяха спрени от гредите и в мача на "Сигнал Идуна Парк". Килиан Мбапе не можа да поведе съотборниците си към обрат и ще напусне клуба без да е спечелил най-желания трофей.

Борусия взе преднина след гол на Фюлкруг, но интригата остава и за реванша

"Принцовете" отстраниха на осминафиналите Реал Сосиедад с две победи, а след това елиминираха Барселона. Отборът на Луис Енрике загуби с 2:3 у дома, но в реванша постигна разгромен успех с 4:1.

Борусия (Дортмунд) поднесе голямата изненада на четвъртфиналите, като изхвърли от турнира Атлетико Мадрид след загуба с 1:2 в Испания и паметна победа с 4:2 в реванша. Преди това "жълто-черните" преодоляха съпротивата на ПСВ Айндховен.

През уикенда Пари Сен Жермен нямаше мач в Лига 1 и се съсредоточи изцяло върху подготовката си за днешния изключително важен дуел.

Борусия загря за гостуването в Париж с убедителен успех с 5:1 над Аугсбург и заема пето място в класирането на Бундеслигата.

Килиан Мбапе водеше атаката на ПСЖ, заедно с Гонсало Рамош и Усман Дембеле, който се изправи срещу бившия си клуб. В средата на терена Луис Енрике заложи на Фабиан Руис, Витиня и Уарен Заир-Емери. На вратата застана Джанлуиджи Донарума, а бранителите пред него бяха Ашраф Хакими, Маркиньос, Лукас Бералдо и Нуно Мендеш. Сред резервите останаха Марко Асенсио, Брадли Баркола, Рандал Коло Муани и Милан Шкриняр.

Никлас Фюлкруг беше на върха на нападението на Борусия (Д), а зад него действаха Джейдън Санчо, Юлиан Брант и Карим Адейеми. Двойка вътрешни халфове бяха Емре Джан и Марсел Забитцер. Защитното каре оформиха Юлиан Риерсон, Матс Хумелс, Нико Шлотербек и Ян Маттсен. Под рамката застана Грегор Кобел. На пейката Един Терзич остави Себастиан Алер, Марко Ройс, Донийл Мален и Никлас Зюле.

Началото на двубоя беше спокойно и футболистите на ПСЖ не бързаха да се впускат в масирани атаки. Парижани търпеливо разиграваха в средата на терена. В 11-ата минута Адейеми шутира извън наказателното поле, но топката рикошира в противников бранител и излезе в корнер. Малко след това интересна ситуация имаше и пред другата врата. Гонсало Рамош опита изненадващ удар, но кълбото премина встрани от целта.

В 19-ата минута Фюлкруг запази топката с гръб към вратата и я върна към десния бек Риерсон, но неговият удар попадна в страничната мрежа. Килиан Мбапе беше зорко пазен и не можеше да използва скоростта си, макар че неговите съотборници често го търсеха на левия фланг. В средата на полувремето ПСЖ по-трайно овладя инициативата. Фалцов изстрел на Витиня прелетя над напречната греда. В 31-ата минута домакаините хубаво смениха фланга на атаката и топката стигна до Дембеле, който обаче шутира много неточно.

Мбапе имаше шанс да открие резултата след добра комбинация на ПСЖ отляво, но ударът му не се получи. Малко по-късно светкавична контра на Борусия доведе до голяма опасност пред вратата на ПСЖ. Карим Адейеми проби на скорост и се освободи от Маркиньос, но Донарума спаси изстрела на крилото. В 41-ата минута Мбапе се справи с двама бранители в жълто и центрира, но Грегор Кобел се намеси и пресече паса. Не след дълго стражът на Борусия отрази и мощен шут на Витиня.

В самия край на полувремето французите бяха много близо до така желания гол. Силен изстрел на Фабиан Руис се отклони от Шлотербек и топката застрашително се насочи към вратата, но излезе в корнер, а след неговото изпълнение футболистите на Борусия съумяха да изчистят. Това беше една от малкото сериозни опасности пред вратата на гостите, които се отбраняваха много дисциплинирано и без груби грешки.

Втората част стартира с превъзходство на ПСЖ и голям пропуск на Заир-Емери. Младокът се оказа непокрит на далечната греда след центриране от корнер, но от няколко метра уцели левия страничен стълб. В ответната атака и Борусия спечели ъглов удар, а бранителите на домакините "забравиха" за Хумелс, който се извиси в наказателното поле и с глава откри резултата. Това попадение рязко наклони везните в полза на германския състав, който вече се виждаше на финала.

Терзич пусна в игра Марко Ройс, а терена напусна Адейеми. Борусия се прибра в половината си и дебнеше за свободни пространства. В 60-ата минута Витиня напредна и подаде на Рамош, но той стреля над вратата. В 61-ата минута Нуно Мендеш изстреля истински снаряд извън пеналта, но още веднъж гредата спаси Борусия. Първите смени на Луис Енрике бяха Брадли Баркола и Марко Асенсио за Гонсало Рамош и Фабиан Руис. В 64-ата минута Хумелс направи нарушение на границата на наказателното поле срещу Дембеле. Домакините помислиха, че ще получат дузпа, но Даниеле Орсато назначи пряк свободен удар. С неговото изпълнение се нагърби Асенсио, но топката не мина през стената.

Мбапе се активизира, но негов удар в 74-ата минута излезе в аут, а времето все повече притискаше парижани. Дембеле видимо се изнерви и получи жълт картон за грубо нарушение срещу Маатсен до тъчлинията. Луис Енрике прибегна до още една смяна, като вкара в игра Канг-Ин Лий на мястото на Заир-Емери. В 77-ата минута Хумелс още веднъж прати топката във вратата на ПСЖ, но този път попадението му беше отменено заради засада.

Борусия заигра с трима централни бранители след влизането на Никлас Зюле на мястото на Санчо. Пари Сен Жермен изцяло пренесе действията в половината на гостите, но те не бяха притеснени. В 81-ата минута Мбапе шутира от малък ъгъл, но Кобел изби в корнер. В 83-ата Маркиньос стреля на сантиметри от целта след центриране на Канг-Ин Лий. Малко след това неуверена намеса на вратаря на Борусия създаде напрежение в наказателното поле и топката стигна до Мбапе, но той уцели напречната греда. В 88-ата минута мощен шут на Витиня също разтресе гредата.

Орсато назначи 4 минути добавено време, в първата от които Мбапе сякаше беше задържан от Шлотербек в наказателното поле, но реферът прецени, че контактът е бил минимален и не даде дузпа. Това беше последният шанс на домакините да се доберат поне до равенство. В крайна сметка френският гранд загуби и за пореден сезон няма да може да сбъдне мечтата си да спечели Шампионската лига. Борусия пък е на финал за трети път в историята си и чака победителя от утрешния сблъсък между Реал Мадрид и Байерн (Мюнхен).

Любопитното е, че ако баварците триумфират на "Сантиаго Бернабеу", ще станем свидетели на повторение на финала от 2013 година, когато съперници бяха Байерн и Борусия (Дортмунд), а мачът се игра отново на "Уембли". Тогава купата беше спечелена от мюнхенци след успех с 2:1.

Снимки: Gettyimages