Ботев (Пловдив) стигна до финал за Купата пред 19000 на "Колежа" - отзивите на живо след успеха над ЦСКА - София с 2:0

Рома зашемети Милан с ранни голове и го изхвърли от ЛЕ, макар и с човек по-малко

Миналогодишният финалист в Лига Европа Рома се класира за полуфиналите на тазгодишното издание на турнира. Това стана факт след домакинска победа с 2:1 в реванша на ¼-финалния сблъсък на тима срещу Милан. Така „вълците“ продължиха напред с общ резултат 3:1, след като спечелиха с 1:0 като гости преди седмица. Джанлука Манчини (12’) и Пауло Дибала (22’) вкараха ранни голове за „джалоросите“ на „Олимпико“, а единственото попадение за „росонерите“ беше дело на Матео Габия (85’). Успехът на римляните е още по-впечатляващ предвид факта, че те играха с човек по-малко след директен червен картон на Мехмет Зеки Челик още в 31-вата минута.

Спечели билет за двама за финала на Шампионската лига

Даниеле Де Роси, който именно в четвъртък беше потвърден за треньор на Рома и за следващия сезон, предприе само една промяна сред титулярите, които победиха „росонерите“ преди седмица. Причина за нея беше наказанието на Браян Кристанте, който беше заместен от младия Едоардо Бове. Триото в атака отново беше съставено от Стефан Ел Шаарауи, Ромелу Лукаку и Дибала.

Стефано Пиоли пък извърши две промени в стартовия си състав от първата среща. Малик Тиау беше заменен от изтърпелия санкцията си Фикайо Томори, докато Юнус Муса беше предпочетен пред Тижани Райндерс. На върха на атаката и този път беше Оливие Жиру, на когото в предни позиции помагаха Кристиан Пулишич, Рубен Лофтъс-Чийк и Рафаел Леао.

"Джалоросите" поведоха с първата си голова възможност в мача. Това стана в 12-ата минута, когато Дибала опита техничен удар от голямо разстояние, а топката се отби в далечната греда. Манчини обаче притича и с добавка прати топката в опразнената врата за 1:0. Така в трети пореден мач като титуляр защитникът се разписа след победните голове в дербито с Лацио и предишния двубой с Милан. Той посвети попадението си на Матия Джани от аматьорския Кастелфиорентино Юнайтед, който беше застигнат от внезапна смърт по време на футболен мач в неделя. Половинката на брата на починалия 26-годишен футболист е сестра именно на италианския национал.

Малко след това Тео Ернандес се опита да изравни, но ударът му се оказа разочароващ. В 20-ата минута Лофтъс-Чийк стреля от воле, като топката първо рикошира в Манчини, след това тупна в земята и накрая се отклони в напречната греда. Последва корнер, при който Матео Габия стреля неточно с глава. В 22-рата минута именно защитникът първо беше "премазан" от Лукаку, а след това "подари" топката на Дибала, който с хубав изстрел удвои преднината на своя тим.

Последваха обаче мрачни минути за домакините. В 28-ата Лукаку беше принудително заменен от Тами Ейбрахам поради контузия. В 30-ата пък Мехмет Зеки Челик извърши груб фал срещу Леао при контраатака на „росонерите“ и затова Шимон Марчиняк му показа директен червен картон. В 40-ата минута гостите поискаха дузпа за игра с ръка на Манчини, но не последва такова решение след проверка с ВАР, тъй като Жиру също игра с ръка при тази ситуация. Междувременно, и двамата треньори извършиха тактически смени, като Лука Йович влезе на мястото на Исмаел Бенасер, а Диего Йоренте изненадващо замени Дибала. В седеминутното добавено време преди почивката гостите направиха няколко неуспешни опита за гол.

Втората част започна с пропуск на Пулишич след далечен изстрел. В 58-ата минута Леонардо Спинацола можеше да вкара още един гол за римляните, но Майк Менян спаси удара му по земя. Йович веднага отговори също с шут по земя, с който обаче не затрудни Миле Швилар. В 62-рата минута Муса отправи доста несполучлив удар, а в 65-ата Ейбрахам не успя да се разпише на два пъти. Последва продължителен натиск на "росонерите", който даде резултат чак в 85-ата минута. Тогава при изпълнение на корнер Леао центрира към Габия, който с глава вкара почетен гол за гостите. В началото на добавеното време на срещата Марчиняк показа червен картон на Тео Ернандес за фал на Ел Шаарауи но след преглед с ВАР промени решението си и спести изгонването на левия бек. Така или иначе, гостите трябваше да се примирят с поражението след последния съдийски сигнал.

Така за четвърта поредна година Рома е на полуфинал в Европа. Там „вълците“ ще срещнат новия германски шампион Байер (Леверкузен), който се справи с миналогодишния носител на трофея в Лигата на конференциите Уест Хам.

РОМА - МИЛАН 2:1

1:0 Манчини (12')

2:0 Дибала (22')

2:1 Габия (85')

Рома: Швилар, Челик, Манчини, Смолинг, Спинацола, Бове, Паредес, Пелегрини, Ел Шаарауи, Лукаку, Дибала

Милан: Менян, Калабрия, Габия, Томори, Ернандес, Бенасер, Муса, Пулишич, Лофтъс-Чийк, Леао, Жиру

Снимки: Gettyimages