Евро 2024: Германия - Дания 2:0

Гол в последните секунди доближи Интер на седем точки от Скудетото

Убедителният лидер в Серия А Интер победи драматично с 2:1 при гостуването си на Удинезе в мач от 31-вия кръг на италианския елит. Лазар Самарджич откри за "фриуланите" в 40-ата минута, а Хакан Чалханоолу изравни за Интер в 55-ата минута от дузпа. Резервата Давиде Фратези пък донесе пълния обрат за гостите в петата минута на даденото от съдията продължение на редовното време. "Нерадзурите" имаха пълно превъзходство през целия мач във всички компоненти на играта, като заслужено се поздравиха с поредна победа, с която тимът си върна 14-те точки преднина на върха пред градския съперник Милан при седем оставащи кръга. Тимът на Симоне Индзаги продължи и невероятно успешната си серия в първенството, като няма загуба в 27 последователни мача, от които спечели вече цели 23. Интер постигна и друг рекорд, като се превърна в първия отбор в историята на Серия А, който се разписва поне веднъж в първите си 31 мача от сезона.

С успеха си днес лидерът се доближи само на седем точки от мечтаната 20-та титла на Италия, като може да стане шампион точно срещу големия съперник Милан, в "Дерби дела Мадонина", което ще бъде в по-следващия кръг. Удинезе пък се бори, но остава в здрава битка за оцеляването си, като е три поредни мача без победа и е само на две точки от опасната зона. В предишната среща между двата отбора Интер спечели с убедителното 4:0. Удинезе като домакин спази традицията да затруднява съперника си, като преди този мач в последните пет срещи вкъщи в три случая не бе загубил от "нерадзурите".

Наставникът на Удинезе Габриеле Чофи имаше някои кадрови проблеми, като най-големият от тях бе наказанието на голмайстора на тима Лоренцо Лука. Жерард Делоуфеу и Ензо Ебосе пък бяха с контузии. "Фриуланите" действаха във формация 3-5-1-1, като атаката им водеше Флориан Товен, подпомаган в задни позиции от Роберто Перейра.

Симоне Индзаги нямаше да може да използва контузените Алесандро Бастони, Хуан Куадрадо и Стефан Де Фрай. Наставникът на Интер направи три промени в състава на "нерадзурите". Ян Зомер се завърна на вратата, Дензъл Дъмфрис действаше по десния фланг вместо Матео Дармиан, а Карлос Аугусто замени контузения Бастони в центъра на защитата. Атаката на Интер отново водеха Маркюс Тюрам и Лаутаро Мартинес.

Интер започна по-активно мача, като първо опасен удар на Дензъл Дъмфрис бе блокиран, а в 7-ата минута Лаутаро Мартинес с глава стреля в аут след центриране от пряк свободен удар. В 20-ата минута дойде най-опасното положение от началото на мача за "нерадзурите". Интер отне топката в половината на домакините, а тя попадна в Хакан Чалханоолу, който пробва опасен далечен шут, избит в корнер от стража на Удинезе Мадука Окойе. Натискът на Интер продължи и след десетина минути турският национал имаше нов опасен удар. Той получи топката от Лаутаро и отправи топовен изстрел, който отново бе отразен от вратаря на Удинезе. В 39-ата минута и Федерико Димарко пробва късмета си от ъгъла на наказателното поле, но стреля в аут.

В следващата атака домакините успяха да поведат изненадващо и нелогично с оглед на развитието на мача. Лазар Самарджич получи топката в накзателното поле на "нерадзурите" и шутира с диагонален изстрел, топката рикошира в Карлос Аугусто, а Ян Зомер и бранителите на Интер само изгледаха как тя влетя в мрежата - 1:0 за Удинезе. Тимът на Индзаги опита да реагира веднага, като първо опасен удар с глава на Лаутаро с мъка бе избит от Окойе, а при последвалия корнер Дъмфрис стреля неточно.

Второто полувреме започна с още по-силен натиск и гол за гостите. Федерико Димарко центрира от пряк свободен удар, Лаутаро Мартинес отклони към Карлос Аугусто, който изравни. След преглед с ВАР обаче голът бе отменен заради засада на бразилеца.

В 54-тата минута "нерадзурите" получиха дузпа, като след центриране вратарят на Удинезе Мадука Окойе в опита си да избие удари Маркюс Тюрам и реферът Марко Пичинини посочи бялата точка. Зад топката застана Хакан Чалханоолу, който изпълни безупречно и изравни - 1:1.

Тоталното превъзходство на Интер продължи, като тимът търсеше пълния обрат в мача. В 63-тата минута центриране на Димарко намери Тюрам, който с глава стреля над вратата. Междувременно Симоне Индзаги пусна в игра Матео Дармиан и Давиде Фратези. Именно двете резерви комбинираха в 71-вата минута, но бившият играч на Сасуоло бе неточен след удар с глава. Шест минути по-късно отново Фратези получи добра възможност след като Тюрам финтира бранител на домакините и подаде, но мерникът отново изневери на футболиста на Интер. До края на мача гостите продължиха да натискат, но така и не успяваха да намерят очертанията на вратата. Много активният Фратези отново пробва удар, но за трети път бе неточен. В последните секунди Лаутаро Мартинес си изкара умишлен жълт картон, като ще бъде наказан за следващия мач с Каляри, но пък ще е на линия за дербито с Милан.

И когато изглеждаше, че срещата отива към равенство, Интер удари в самия край на мача. Лаутаро Мартинес стреля с далечен шут. Окойе успя с мъка да избие топката в гредата, но "златната резерва" Давиде Фратези бе най-близо и довкара, за да донесе драматичната победа за "нерадзурите".

УДИНЕЗЕ 1:2 ИНТЕР
1:0 Самарджич (40)
1:1 Чалханоглу (55)
1:2 Фратези (90+5)

УДИНЕЗЕ (3-5-1-1): Окойе; Кристенсен, Бийол, Перес; Камара, Самарджич, Уолъс, Сарага, Ехизибуе; Товен; Перейра

ИНТЕР (3-5-2): Зомер; Павар, Ачерби, Аугусто; Дъмфрис, Барела, Чалханоолу, Мхитарян, Димарко; Тюрам, Лаутаро

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!