Атлетик Билбао триумфира след невиждана гладиаторска битка и спечели Купата на краля!

Отборът на Атлетик Билбао е новият носител на Купата на краля. Триумфът дойде след успех над тима на Майорка с 5:3 след изпълнение на дузпи и резултат 1:1 в редовното време.

Баските стигнаха до 25-ото си отличие в турнира след 40-годишно чакане, като последният трофей от турнира преди днешния датира от 1984 г. Успехът е още по-сладък поради факта, че момчетата от Билбао го извоюваха след редица неуспешни опити на своите предшественици от близките години, като само от 2011 г. насам отборът загуби цели пет финала.

Иначе резултатът откри Даниел Родригес (21') в полза на Майорка, а равенството възстанови Ойхан Сансет (50'). Баските вкараха и още един гол през първото полувреме чрез Нико Уилямс, но той бе отменен заради засада. В рамките на редовното време имаше още много голови положения, но нито едно от тях не бе реализирано и двубоят бе решен след две продължения по 15 минути и дузпи.

Ернесто Валверде започна със схема от четирима бранители, раздробена халфова линия и само един играч като чист централен нападател. Под рамките на вратата бе застанал Юлен Агиресабала, а непосредствено пред него последната линия пазиха Айтос Паредес и Даниел Вивиан. Връзката между двете линии на терена трябваше да правят Прадос и Галарета, а на върха на атаката бе застанал Гурусета.

От другата страна на терена Хавиер Агире стартира със само трима защитници, силно наситена халфова от петима футболисти и двама нападатели. Доминик Грайф сложи вратарските ръкавици, а Раийо имаше тежката задача да спира агресивното нападение на баските. Напред Саму трябваше да помага с връзката между атаката и защитата, а на върха на нападението действаха Муричи и Ларин.

Въпреки че баските влязоха като абсолютен фаворит в срещата, двубоят започна равностойно. Очаквано обаче момчетата на Ернесто Валверде бяха тези, които създадоха първата опасност в двубоя. Това се случи в 5-ата минута, когато Иняки Уилямс стреля от границата на пеналтерията, като ударът му бе посрещнат от бранител на съперника, който изчисти в ъглов удар.

Островитяните отговориха на предизвикателството в 12-тата минута, когато Хосе Копете опита удар от сериозна дистанция.

През следващите десетина минути съперниците си размениха по няколко положения, като изненадата стана факт в средата на полувремето. Тогава Даниел Родригес овладя топката, подадена му от Антонио Раийо и прати неспасяем шут в горния десен ъгъл, за да открие резултата в полза на отбора на Майорка

Половин час след началото "лъвовете" създадоха най-чистото си положение. Тогава Гурусета надигра в индивидуален двубой бранител на съперника и стреля от средна дистанция в долния десен ъгъл, но стражът на Майорка - Доминик Грайф, направи необходимото, за да спаси.

Десетина минути по-късно Грайф най-накрая бе преодолян, когато Нико Уилямс прати топката във вратата, но попдението не бе зачетено, тъй като имаше засада. За сметка на това играчите на Майорка можеха да се оттеглят на почивката с още по-комфортен аванс, но им липсваше точност при последния пас и стигнаха само до два ъглови удара, които опънаха нервите на привържениците на Атлетик Билбао. След това последните успяха да си поемат глътка въздух, тъй като в добавеното време на първата част Гурусета и Уилямс стреляха опасно и върнаха надеждата, че след почивката техните любимци биха могли да изковат обрата.

Надеждите наистина се сбъднаха и не останаха единствено добри пожелания, като само три минути след подновяването на играта замириса на барут. Галарета овладя топката, намери пространство да стреля и малко не му стигна, за да отправи удар в рамките на вратата.

В 50-ата минута вече падна стабилната отбрана на Майорка. Нико Уилямс комбинира с Ойхан Сансет, който имаше достатъчно кураж, за да изпревари защитниците на противника и прати неспасяем удар в горния десен ъгъл.

Попадението отпуши футболистите от Билбао, които овладяха напълно инициативата. В оставащите минути "лъвовете" отправиха цели 13 удара по посока противниковата врата, като шест от тях бяха точни. Те можеха да решат всичко само след час игрово време, когато Иняки Уилямс засече с глава прострелно центриране, но Грайф за пореден път беше блестящ. Четири минути преди края на редовното време пък голмайсторът Сансет също предизвика суматоха в наказателното поле, но спечели само корнер.

Това стихийно нападение, разбира се, отвори много пространства и съперникът от Майорка на свой ред цели осем пъти застраши вратата, пазена от Юлен Агиресабала. В средата на полувремето Санчес можеше да изведе своите отново напред в резултата, но късметът не бе на негова страна и стреля в гредата.

Така съперниците не съумяха да се победят в редовното време и всичко опря до две продължения по 15 минути.

Най-доброто положение през първото продължение бе в 102-ата минута. Тогава Икер Муняин изпълни пряк свободен удар от средно разстояние, но топката мина встрани от левия стълб.

През второто добавено време Унай Гомес опита да измисли нещо интересно, но ударът му срещна тялото на бранител в син спортен ркип. Пет минути по-късно Агиресабала трябваше да се намесва при удара на Ведад Муричи с глава.

Това бе и последното интересно положенеи, което доведе до следващата заключителна стъпка за изпълнение на 11-метрови наказателни удари, които трябваше да определят големия победител.

След изтеглянето на жребия стана ясно, че първи при рулетката ще бъде отборът на Майорка, а играчите на Билбао ще следват зададеното от тях темпо.

Първите две дузпи бяха реализирани от своите изпълнители, като точен за Майорка бе Муричи, а за Атлетик се разписа Гарсия. Късметът напусна островитяните при второто завъртане и тогава Морланес изпусна, но пък Муниаин не сбърка за съперника. Този сценарий се повтори и при следващото изпълнение, когато Радонич не се справи, а Весга приближи баските до големия триумф.

Това означаваше, че оттук нататък не просто всеки пропуск на Майорка щеше да е фатален, но дори само един гол за Атлетик щеше да дари отбора с жадуваната купа. Точно така и се случи. Все пак Санчес, който бе близо до гола в игровата част от двубоя, вкара и намали, но след това Беренгер беше безкомпромисен и нанесе решаващия удар.

Последваха емоционални празненства от страна на пивърженици, играчи и спортни ръководители, които отпразнуваха този триумф.

Това обаче в никакъв случай не е краят на сезона за баските. Пред тях в момента е задачата да детронират от четвъртото място в Ла Лига отборът на Атлетико Мадрид и да се класират за Шампионската лига.

За Майорка пък освен достойното представяне остава и необходимостта от спешното завръщане към сивото ежедневие на испанския шампионат, където отборът, воден от Хавиер Агире води борба за своето оцеляване в елита и в момента се намира на само шест точки пред зоната на изпадащите, а до края на сезона има още цели осем кръга.

АТЛЕТИК БИЛБАО 1:1 МАЙОРКА (В редовното време)
0 - 1 Даниел Родригес (21')