Блестящ Родриго изведе Реал до успеха срещу Атлетик Билбао

Реал Мадрид записа комфортна победа с 2:0 над Атлетик Билбао в домакинството си от 30-ия кръг на Ла Лига. "Белият балет" изигра добър мач и направи нова важна крачка към титлата. Героят на вечерта бе Родриго, който взе диригенстката палка в отсъствието на Винисиус Жуниор. Бразилецът отбеляза и двата гола за успеха на мадридчани, разписвайки се в 8-ата и 73-тата минута, а Реал можеше да спечели и по-убедително, но домакините удариха греда и пропуснаха още няколко отлични положения.

Карло Анчелоти бе избрал за този мач в атака да действат Родриго и Браим Диас, а Джуд Белингам да ги подкрепя от по-задни позиции. В средата на терена пък си партнираха Тони Кроос, Орелиан Чуамени и Федерико Валверде.

За сметка на това Ернесто Валверде стартира мача с Горка Гурусета като изнесен нападател и Иняки Уилямс, Ойхан Сансет и Алекс Беренгер зад гърба му. Двойката опорни халфове пък бяха Бенят Прадос и Микел Весга.

В началните минути изглеждаше, че гостите имат предимство в играта, но те така и не създадоха нищо опасно пред вратата на Лунин.

За сметка на това Реал поведе с първата си по-интересна атака. В 8-ата минута Браим Диас пусна дълъг пас за Родриго, той овладя, напредна към наказателното поле, преминавайки на парад през няколко защитници на съпеника, и с бомбен удар заби кълбото в мрежата за 1:0.

В 25-ата минута Ернесто Валверде трябваше да направи принудителна промяна в състава си. Йерай Алварес получи контузия и се наложи на негово място да влезе Дани Вивиан.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Последва нов период, в който играта изглеждаше по-позиционна, а баските повече владееха топката. Те обаче продължаваха да не могат да намерят път към вратата на съперника.

За сметка на това Реал стигна до нова голова опасност в 33-ата минута, когато Тони Корос шутира от границата на пеналта, но след рикошет кълбото попадна право в ръцете на вратаря.

В 39-ата минута домакините имаха нов добър шанс, този път Феде Валверде стреля от воле от дистанция и Хулен Агиресабала трябваше да прави важно спасяване.

В 43-тата минута Реал организира поредна добра атака, Браим Диас центрира отдясно към Джуд Белингам, но чудесната намеса на Дани Вивиан попречи топката да стигне до англичанина, който почти сигурно щеше да я прати във вратата.

При последвалия корнер Чуамени бе изключително близо до отбелязване на втори гол за "белия балет", но изстрелът му с глава мина на сантиметри от гредата.

Първият точен удар за гостите бе отправен от Горка Гурусета в края на полувремето, но той не бе достатъчно опасен, за да притесни Лунин, който уверено улови.

Втората част започна с мощен натиск на домакините и удар на Браим Диас от добра позиция в 49-ата минута, който се отби от гредата.

Атлетик обаче бързо се окопити и също бе близо до изравняването. В 53-тата минута Иняки Уилямс бе намерен в близост до вратата, но изстрелът му бе спасен от Лунин.

Две минути по-късно Браим Диас бе изведен на стрелкова позиция в наказателното поле, но ударът му бе изключително разочароващ.

Последваха две ситуации, в които Реал претендарише за дузпа. Първо в 57-ата минута Джуд Белингам бе изблъскан в гръб в наказателното поле, но съдията не видя нарушение. Три минути по-късно Родриго нахлу на скорост в пеналта и бе повален в гръб, но и този път не бе отсъдена дузпа, а бе вдигната засада на бразилеца, но повторенията показаха, че такава няма, тъй като играч на Атлетик играе последен с топката, преди тя да стигне до Родриго.

В 72-рата минута Атлетик имаше нелоша възможност. При центриране от фаул Иняки Уилямс стреля с глава, но прати топката над напречната греда.

Минута по-късно "белият балет" удвои преднината си. Мадридчани организираха бърза контраатака, топката стигна до Родриго, който нахлу в наказателното поле, финтира защитник и с удар в близкия ъгъл бе точен за 2:0.

В 78-ата минута Атлетик имаше добър шанс да върне интригата, Икер Муниаин се озова на голова позиция, но не отигра достатъчно добре ситуацията и Лунин спокойно улови.

В крайна сметка Реал записа заслужен успех и вече има 75 точки в актива си, като си върна преднината от 8 точки на върха пред преследвача си Барселона. Атлетик пък остава на 4-тата позиция в таблицата с 56 точки.