Балкан показа шампионския си манталитет и сложи край на серията на Рилски спортист в НБЛ

Отборът на Балкан стопира серията на Рилски спортист от 15 поредни победи в Националната баскетболна лига. Шампионите надвиха съперниците си от Самоков с 86:79 (23:26, 22:20, 20:22, 21:11) в двубой от 27-ия кръг на първенството. По този начин ботевградчани записаха втория си последователен успех под ръководството на новия си старши треньор Васил Христов, който днес надлъга бившия си отбор.

Така Балкан вече разполага с баланс от 17 победи и 10 загуби през сезона, но остава бетониран на четвъртото място в класирането. Рилски спортист пък е начело в таблицата с актив от 21-6, но още утре може да се сбогува с първото място, ако Черноморец спечели домакинството си на Спартак Плевен.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима впечатлиха с висока резултатност и реализирането на трудни стрелби в първите минути, като само точка ги разделяше след първите две минути игра при 5:6 в полза на Рилски спортист. Йордан Минчев беше големият лидер на Балкан в началото, като той отбеляза първите десет точки на тима си, за да го поведе към аванс при 10:6. Изригването на Минчев предизвика таймаут от страна на Любомир Киров, но след него Димитър Димитров също се присъедини към своя съотборник и реализира тройка за 13:8. След серия от шест поредни точки обаче гостите от Самоков достигнаха до пълен обрат при 13:14, но така или иначе равенството се завърна на таблото при 16:16. Сблъсъкът между двата отбора продължаваше да се развива кош за кош и в следващите минути нито един от тях не можа да си осигури по-сериозно водачество - 23:24 в полза на Рилски. Джоузеф Лоусън стана автор на последния кош за частта и така тя приключи при резултат 23:26 за гостите от Самоков.

Любомир Киров: Играхме твърде меко

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Баскетболистите на Балкан все още бяха само на точка зад своя съперник при 29:30, след като и в началото на втората четвърт не се стигна до по-големи амплитуди в резултата. С успешна добавка на Йордан Минчев обаче домакините постигнаха пълен обрат при 31:30, а крилото вече имаше 14 точки от началото на мача. Майкълин Скот върна двете точки, но след това самоковци отново допуснаха борба в атака, този път на Хана за 33:32, и това изнерви Любо Киров, който поиска прекъсване. Самоковци имаха много проблеми с овладяването на борбата и следващите две точки на "зелените" отново бяха отбелязани с добавка, като за пореден път резултатът бе изравнен при 35:35. Най-сетне Рилски спортист записа серия от пет поредни точки и успя да се отскубне с пет аванс при 35:40 след кошове на Скот и Васов. Дистанцията бе покачена до седем точки в полза на Рилецо, но състезателите на Балкан реагираха отлично и в последните секунди от полувремето съкратиха изоставането си до само една точка при 45:46.

Васил Христов: Всички момчета се бориха много

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Джон Флорвиъс вкара първите две точки за третата четвърт, но след това Балкан отвърна със серия от девет безответни точки, благодарение на която постигна пълен обрат при 54:48 в своя полза. Алекс Симеонов върна една тройка от другата страна, но неговият колега Димитър Димитров стори същото веднага след това и така ботевградчани поведоха при 57:51. Домакините пропуснаха добра възможност да увеличат аванса си до осем точки, като вместо това получиха кош от страна на Алекс Симеонов, който бе точен за 59:55. Веднага след това крилото отново реализира, този път от тройката, за да скъси дистанцията до само точка при 59:58. Междувременно пък капитанът на Рилски Чавдар Костов влезе в игра за първи път в мача чак в средата на третата четвърт. Все пак "зелените" запазиха спокойствие и отново си възвърнаха предимството при 63:58, но разяреният Симеонов наниза още една тройка за 63:61. Стрелбището за гостите се отвори и Джоузеф Лоусън също наниза изстрел зад дъгата, за да предизвика още един обрат при 65:66 в последната минута от третата част. Балкан отново не стигна до кош, а Арнет стана автор на нови две точки за Рилски и така резултатът преди старта на последната четвърт бе 65:68 в полза на гостите.

Резултати, репортажи и класиране от 27-ия кръг в НБЛ

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

С успешна стрелба на Сюприйм Хана бе сложено началото на гонитбата в последната четвърт, като американецът отбеляза за 67:68. Устремът на шампионите продължи и те отново се озоваха напред след успешна акция на Хана и забивка на Адамс за 74:72. Рилски пропусна да изравни, след като Флорвиъс не успя да вкара двата си наказателни, а след това пропадането на гостите продължи с точен изстрел на Димитър Димитров и тройка на Илиян Пищиков за 79:72 в полза на Балкан. Рилецо обаче показа зъби и отбеляза пет поредни точки чрез Симеонов и Васов, като интригата остана до последно - 79:77 на влизане в последните две минути. Ботевградчани отново се пречупиха в нападение и този път вече позволиха на своя съперник да изравни резултата при 79:79 след кош на бърза атака на Майкълин Скот. След таймаута Йордан Минчев изведе Балкан напред с две точки след непозволена намеса на коша на Флорвиъс, а след това самият американец пропусна поредната си забивка в мача и даде възможност на "зелените" да имат инициативата в последните секунди при 81:79. Те се възползваха от шанса си и Димитър Димитров вкара кука за 83:79, като на часовника оставаха около 45 секунди. След дълго видео преглеждане съдиите отсъдиха една 50-50 топка в полза на Балкан и така шампионите получиха идеална възможност да затворят мача. Сюприйм Хана отбеляза двата си наказателни удара и така Балкан водеше с шест точки при 85:79 с оставащи 27 секунди. Грешка от пет секунди в предно поле тотално нокаутира Рилски спортист, чиято серия от 15 поредни победи в НБЛ приключи днес след 86:79 в полза на шампионите.

Капитанът на Балкан Димитър Димитров бе най-полезен за отбора си с 26 точки и 5 борби. Йордан Минчев добави 19 точки, Сюприйм Хана постигна 12 точки, 5 борби и 6 асистенции, а Ерик Адамс се включи от пейката с 11 точки.

Майкълин Скот фиксира дабъл-дабъл от 17 точки и 10 асистенции за Рилски спортист. Алекс Симеонов допринесе с още 17 точки и 5 овладени топки, а Алън Арнет бе точен с 10 точки и 8 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Сюприйм Хана, Илиян Пищиков, Николай Грозев, Йордан Минчев, Димитър Димитров

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Майкълин Скот, Крис Минков, Мирослав Васов, Алекс Симеонов, Джон Флорвиъс