Sofia Eagles - новата люпилня за таланти, подкрепяна от Александър Везенков

През последната година един нов проект в българския баскетбол започна да привлича вниманието на обществеността. Става въпрос за клуба Sofia Eagles, който приоритизира развитието на подрастващи още от ранна детска възраст, като основната му цел е да популяризира баскетбола в България сред най-малките. Миналото лято клубът се обяви, че най-добрият български баскетболист и MVP на Евролигата Александър Везенков застава с името си зад проекта.

„Основната ни цел е популяризиране на баскетбола в България сред най-малките, ангажиране на повече спортуващи деца и разбира се изграждане на следващите звезди в този спорт. Ние вярваме, че всяка една успешна компания в България трябва да е активно ангажирана с локалната си общност. Изключително сме щастливи, че най-голямата ни звезда в момента, Александър Везенков, застана зад проекта и имаме неговата подкрепа на всяко едно ниво“, споделя тогава Николай Рашков, който е оперативен директор на EuroSpeed.

Усилията на Рашков са основополагащи за старта на Sofia Eagles миналото лято. Той предприема всички нужни стъпки за изграждането на отбора и е стълб на организацията в нейното прохождане. Рашков е и човекът, който привлича две от най-добре познатите имена в българското баскетболно треньорство - Христо Ценов и Теди Буков, които се заемат с цялата спортно-техническа част на “орлите”.

В момента в Sofia Eagles тренират близо 130 деца (момчета и момичета), което е впечатляващо предвид факта, че отборът се намира в първия сезон след създаването си. В клуба тренират пет набора - 2014, 2015, 2016, 2017 и 2018, като приоритетно тренировъчните занимания се провеждат в спортна зала “Левски София” в Garitage Park. Съоръжението предлага отлични условия за тренировки, като залата може да събере три баскетболни игрища с реални размери.

“Залата разполага с конферентни зали и офиси за треньорите, което ни дава възможност да се провеждат срещи и обучения в удобна и модерна среда. Освен това, имаме голяма зала за видео анализи, където можем да разглеждаме и анализираме нашето представяне по време на тренировките, да изучаваме стратегии и да работим върху подобряване на нашата игра. В съседство със залата се намира спортен център, който предлага разнообразни зони за фитнес, басейн и физиотерапия. Тези удобства са не само за нашите, спортистите, но и за техните родители. Те могат да се възползват от тези зони, докато децата са на тренировка, което ги прави и тях част от това вълнуващо спортно преживяване”, споделят от Sofia Eagles за зала “Левски София”.

Христо Ценов и Теди Буков не работят сами с децата. Те разчитат на иновативен метод със свои асистенти, като така на всяка тренировка присъстват поне четирима души, които дават съвети на подрастващите и установяват контрол върху различните упражнения.

Още нещо любопитно относно Sofia Eagles е екипировката на отбора. Официален доставчик на облеклата на децата и треньорите е GSA, който облича два от най-добрите отбори в европейския баскетбол - Олимпиакос и Жалгирис. Цялата инициатива относно партньорството идва от Николай Рашков, който провежда множество срещи в Атина с представители на GSA. Така се стига до безпрецедентна за местно ниво връзка между клуб в България и водещи тимове в Евролигата, а освен това Sofia Eagles се откроява от всички останали.

Една от целите в дългосрочен план на треньорският щаб е да подобрят прехода към професионален баскетбол при състезатели между 19 до 23-годишна възраст, когато много от тях излизат изцяло от спорта. Според Буков и Ценов подрастващите на 18 или 19 години, които не са все още готови да играят баскетбол на професионално ниво, но имат потенциал и желание. Трябва да могат да получат алтернатива, която да ги стимулира и развие до професионални играчи. Двамата треньори имат визия как това може да стане чрез обща национална стратегия за развитие с няколко работещи модела. Дава се пример с американската образователна система, където след гимназията подрастващите отиват в университет, където продължават баскетболното си развитие и там вече могат да преценят дали искат да станат професионалисти или не.

В България баскетболните първенства започват от U12, като това е и причината Sofia Eagles все още да не разполага с отбор в шампионатите при подрастващи. Поради това “орлите” се опитват да внедрят състезателния характер у подрастващите чрез приятелски турнири, като междувременно организират и тренировъчни лагери за децата, следващият от които започва в края на тази седмица.

“Като цяло искаме в началото да постигнем масовост и да създаваме щастливи моменти За децата с една добра среда. Към това ние добавяме иновативна методология за развитие в баскетбола и международни партньорства. Впоследствие, силно се надяваме това да ни позволи да селектираме достатъчно деца, които биха искали да играят баскетбол на по-високо ниво и да им помогнем те да се развиват. Когато достигнат една зряла възраст, да ги менторстваме така, че те да разберат как да стигнат до желаната цел - било то образование, професионален спорт, треньорство или спортен мениджмънт. Когато говорим за излизането от юношеска възраст, да имаме ясни критерии и ясни приоритети къде бихме могли да помогнем на всяко дете - дали бихме могли да го пратим в САЩ, да намери професионален отбор, или бихме могли да направим отбор за развитие, така че то да остане в баскетбола и в един момент да отиде и да стане спортист на високо ниво. Искаме да имаме индивидуален подход към всеки един талант”, казва Теди Буков.

“Надяваме се извън нашите вътрешни цели да подобрим цялостното възприятие на нашия спорт, както и че той не е само за момчета. Най-важното нещо за нас е да докажем, че всяка инвестиция в деца ни си заслужава и да “заразим” с примера си още Хора, които биха тръгнали по същия път”, обобщава Христо Ценов.

Последвайте каналите ни в:

Още от Баскетбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти