Служителят на Антидопинговия център към Министерството на младежта и спорта Елка Гълева сподели какви биха били последствията, ако някой от родните ни спортисти даде положителна допинг проба на спортен форум от най-високо ниво като предстоящите Олимпийски игри в Париж това лято.
“Има 11 нарушения на антидопинговите правила, които са указани в световния кодекс. Голяма част от положителните допинг проби са за употреба на анаболни средства - анаболни, андрогенни стероиди и други анаболни средства. Станозололът попада също в тази група. Вероятността да бъдат спрени правата още при първо нарушение е доста голяма. При второ, санкцията е двойно приложима на тази за първо, а при трето, наказанието е доживот", категорична бe Гълева, която се занимава с провеждането на обучения в организацията, а също и с други важни аспекти, свързани с антидопинговата дейност.
Гълева разкри и дали провинил се спортист да сподели с Центъра какво се е случило, но да помоли за дискретност и информацията да не става публично достояние.
Различен ли е “аршинът”, когато става дума за популярни състезатели? Свързват ли се от Антидопинговия център предварително с тях, преди информацията да бъде публично оповестена?
Какъв би бил най-подходящият съвет към професионалните спортисти, с наближаването на Олимпиадата? А към любителите, с подобна склонност и навици?
Разберете в следното интервю с Гълева за “Неформално с Георги Петков”