Balkan Grand Prix 6

Челси показа познати слабости, но подчини Нюкасъл

Челси надви Нюкасъл с 3:2 във вълнуващ двубой от 28-ия кръг на Премиър лийг. Николас Джаксън (6'), Коул Палмър (58') и Михайло Мудрик (76') отбелязаха головете за домакините, а за "свраките" се разписаха Александър Исак (43') и Джейкъб Мърфи (90'). Това беше едва трети шампионатен мач на "Стамфорд Бридж" за "сините" от Лондон от началото на годината. По-рано през сезона те допусна тежка загуба с 1:4 на "Сейнт Джемсис Парк", но си отмъстиха с успех след изпълнение на дузпи в турнира за Купата на лигата, а днес още веднъж повалиха Нюкасъл.

В класирането Челси е на 11-о място, но вече е само на точка зад "джордитата". Освен това, лондончани са и с мач по-малко от тима на Еди Хау. Съставът на Маурисио Почетино отново допусна сериозни грешки в дефанзивен план, но този път те не се оказаха фатални.

Почетино се сблъска с нови кадрови проблеми заради контузиите на Бен Чилуел и Леви Колуил. Това наложи като ляв бек да започне Марк Кукурея, а в центъра на защитата на Аксел Дисаси партнираше Трево Чалоба. Атаката отново поведе Николас Джаксън, подкрепян от Конър Галахър, а по двата фланга нападаха Рахийм Стърлинг и Коул Палмър. Двойка вътрешни халфове бяха Мойсес Кайседо и Енцо Фернандес.

От състава на Нюкасъл отпадна Киърън Трипиър, който получи травма срещу Уулвс. Вместо него стартира Валентино Ливраменто. В средата на терена Еди Хау заложи на Шон Лонгстаф, Бруно Гимараеш и Джоузеф Уилок, а тримата в предни позиции бяха Мигел Алмирон, Александър Исак и Антъни Гордън.

В началните минути Нюкасъл се стремеше да държи домакините далеч от наказателното си поле, но още първата опасна атака на Челси завърши с гол. Мало Густо проби отдясно и центрира, а лошото изчистване на Свен Ботман прати топката на крака на Палмър. Последва неособено силен удар и лек рикошет в крака на Нико Джаксън, който допълнително затрудни Мартин Дубравка, и лондончани взеха преднина. Попаденито беше записано на името на сенегалския нападател.

След гола Челси заигра с повече увереност и много скоро Коул Палмър отново се озова на добра позиция, но този път Дубравка отрази изстрела му. В 21-ата минута стражът на гостите спаси и шут на Джаксън, който получи пас от Стърлинг и опита късмета си от границата на наказателното поле. Не след дълго шанс се откри и пред Енцо Фернандес. Аржентинецът потърси далечния ъгъл на вратата, но фалцовият му удар излезе в аут.

Нюкасъл постепенно изравни играта, но не успяваше да стигне до голово положение пред Джордже Петрович. Лошите новини продължиха с контузията на Антъни Гордън. Крилото не можа да продължи и вместо него на терена се появи Джейкъб Мърфи. В 43-ата минута Нюкасъл изравни. Топката беше открадната пред наказателното поле, а Бруно Гимараеш подаде на Исак, който с много премерен удар по тревата се разписа за 1:1.

Веднага след почивката нова грешка в отбраната на Челси наката феновете на домакините да изтръпнат. Трево Чалоба показа липса на концентрация и позволи на Алмирон да излезе на стрелкова позиция, но Петрович внимаваше. В 52-ата минута Палмър напредна и центрира остро, но никой от съотборниците му не успя да засече топката. В 54-ата минута самият Палмър имаше възможност да върне аванса на Челси, но стреля покрай гредата.

Четири минути по-късно бившият футболист на Манчестър Сити коригира мерника си. Той получи пас от Енцо Фернандес и мощният му удар не остави време за реакция на Дубравка - 2:1. Домакините бяха много близо и до трети гол, но Дан Бърн изчисти от самата голлиния и запази живи надеждите на Нюкасъл да си тръгне с добър резултат от "Стамфорд Бридж". Еди Хау направи двойна смяна в 70-ата минута и пусна Емил Крафт и Елиът Андерсън вместо Алмирон и Дан Бърн, а Михайло Мудрик замени Стърлинг в тима на Челси.

Украинецът се включи много силно и негов гол на практика узакони победата на Челси. Това се случи в 76-ата минута. Конър Галахър намери с хитър пас Мудрик, той се промъкна на скорост в наказателното поле, заобиколи Дубравка и насочи топката в опразнената врата. Това беше четвърто попадение за крилото от началото на сезона в Премиър лийг. До края Почетино даде шанс и на младока Чезаре Казадей да запише няколко минути.

Те се оказаха доста драматични, защото Нюкасъл отказа да се предаде. В последните секунди на редовното време красив гол на Джейкъб Мърфи постави под въпрос успеха на Челси. Домакините обаче удържаха крехкия си аванс и вече могат да мислят за четвъртфиналния сблъсък срещу Лестър за ФА Къп. Нюкасъл също продължава в надпреварата и ще гостува на Манчестър Сити.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Снимки: Gettyimages