Вратарски подаръци помогнаха на Леверкузен да запише впечатляващ рекорд

Байер (Леверкузен) надви с 2:1 Майнц 05 и натрупа преднина от 11 точки пред Байерн (Мюнхен) в Бундеслигата. Отборът на Чаби Алонсо се затрудни с един от айтсайдерите в първенството, но стигна до победата с попадения на опорните си полузащитници Гранит Джака и Роберт Андрих. И двата гола станаха след груби грешки на вратаря на Майнц Робин Центнер.

Днешният резултат направи така, че "аспирините" подобриха рекорд в германския футбол, като не познават вкуса на загубата в 33 поредни мача във всички турнири. Досега най-дългата подобна серия принадлежеше на Байерн от сезон 2019/20 под ръководството на Ханзи Флик.

Леверкузен излезе напред още в 3-ата минута с гол на Гранит Джака - негов първи в Бундеслигата след пауза от близо 10 години. Центриране на Алехандро Грималдо беше блокирано, но топката попадна в Джака, който изненадващо шутира от границата на наказателното поле. Центнер не внимаваше и закъсня с реакцията си, въпреки че кълбото мина точно над главата му.

Радостта на домакините не продължи дълго, защото само пет минути по-късно Майнц изравни. Надим Амири центрира от статично положение, Силван Видмер се пребори за топката на далечната греда и я върна към точката на дузпата, където Доминик Коор я посрещна с глава - 1:1.

В 16-ата минута Центнер спаси удар на Йонас Хофман, а в 20-ата нов бомбен шут на Джака накара феновете на Майнц да изтръпнат. В края на полувремето домакините вдигнаха оборотите и първо Грималдо стреля силно, но бранител в бяло го блокира, а след това Хофман реши да опита удар от малък ъгъл и Центнер се намеси.

В началото на втората част Филип Мвене се оказа непокрит и можеше да шокира "Бай-Арена", но изстрелът му с глава премина встрани от целта. Чаби Алонсо пусна Патрик Шик с ясната идея отборът му да има по-силно физическо присъствие в противниковото наказателно поле. В 62-ата минута броени сантиметри разделиха Амин Адли от втори гол за "аспирините".

Пробивът дойде в 68-ата минута, отново не без съучастието на Центнер. Далечният удар на Роберт Андрих не трябваше да представлява никакъв проблем за стража на Майнц, но той позволи топката да мине през ръцете му и да влезе във вратата. Съпротивителните сили на гостите окончателно изчезнаха в 80-ата минута, когато грубо нарушение на резервата Джесик Нганкам му донесе директен червен картон.

Отборът на Бо Хенриксен продължава да е в зоната на изпадащите с едва 15 точки, макар че подобри представянето си след зимната пауза. В следващия кръг Майнц ще посрещне Борусия (Мьонхенгладбах), а на Байер предстои дербито с Кьолн.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!