Атлетико се огъна под натиска на Интер, но интригата остава

Интер победи с 1:0 Атлетико Мадрид в първи мач от осминафиналите на Шампионската лига. Гола вкара резервата Марко Арнаутович в 79-ата минута. "Нерадзурите" създадоха повече положения и заслужено взеха преднина преди ответния двубой след две седмици. Домакините доминираха през второто полувреме и защитата на Атлетико не издържа.

Двубоят беше по-специален за наставника на гостите Диего Симеоне. Аржентинецът игра за миланския гранд между 1997 и 1999 година, като спечели Купата на УЕФА през сезон 1997/98. По-късно Чоло беше съотборник със сегашния наставник на Интер Симоне Индзаги в Лацио

Интер финишира на второ място в група "D" на турнира, но има само една загуба в последните си 14 мача в Шампионската лига. Тя дойде във финала през миналия сезон срещу Манчестър Сити. Отборът на Симоне Индзаги е в серия от 6 поредни победи в италианското първенство и натрупа аванс от 9 точки пред Ювентус на върха в класирането, а междувременно спечели Суперкупата на Италия.

Атлетико нямаше проблеми в група "Е" и финишира на първата позиция в компанията на Лацио, Фейенорд и Селтик, като не допусна поражение и вкара 17 гола. В Ла Лига "дюшекчиите" изостават сериозно от лидера Реал Мадрид, най-вече заради колебливите си изяви на чужд терен. Преди няколко дни мадридчани разгромиха с 5:0 Лас Палмас и заминаха в приповдигнато настроение за Милано.

Двата отбора се бяха срещали само веднъж на международната сцена. Това се случи през 2010 година в спор за Суперкупата на Европа, спечелен от Атлетико с 2:0. "Лос колчонерос" триумфираха в пет от последните си шест сблъсъка с италиански съперници в евротурнирите, а Интер не е елиминирал испански опонент от вече споменатата 2010 година, когато воденият от Жозе Моуриньо тим надви Барселона на полуфиналите в ШЛ и след това вдигна трофея.

След като получиха почивка при победата срещу Салернитана (4:0), Матео Дармиан и Федерико Димарко се завърнаха в титулярния състав на Интер и действаха на обичайните си позиции по двата фланга. В отсъствието на контузения Франческо Ачерби, тримата централни защитници пред Ян Зомер бяха Бенжамен Павар, Стефан Де Врай и Алесандро Бастони, а в средата на терена започнаха Хенрих Мхитарян, Хакан Чалханоолу и Николо Барела. В предни позиции също нямаше изненади и Индзаги разчиташе на капитана Лаутаро Мартинес и Маркюс Тюрам

Диего Симеоне също бе подредил своя отбор в 3-5-2. На вратата беше неизменният Ян Облак, в центъра на отбраната си партнираха Аксел Витсел, Хосе Хименес и Марио Ермосо, а по фланговете Чоло се довери на Науел Молина и Самуел Лино. Коке, Родриго де Пол и Саул Нигес бяха тримата в халфовата линия, а в атака Антоан Гризман имаше подкрепата на универсалния Маркос Йоренте, който бе предпочетен пред възстановения от контузия Алваро Мората.

Преди първия съдийски сигнал с минута мълчание беше почетена паметта на една от легендите на Интер - Андреас Бреме. Авторът на победния гол за Германия на Мондиал 90 почина по-рано днес на 63-годишна възраст. С "нерадзурите" той спечели титлата в Серия "А" и Суперкупата на Италия през 1989 година, а през 1991-а вдигна и Купата на УЕФА. Тифозите на миланския гранд опънаха транспаранти, с които се сбогуваха с Бреме, а футболистите на тима излязоха с черни ленти.

Атлетико не позволи домакински натиск в началните минути и се стремеше действията да се водят далеч от вратата на Облак. Първия удар в срещата отправи Чалханоолу, но той беше много неточен. Гостите организираха продължителна атака в 11-ата минута, при която центриране на Лино не стигна до негов съотборник, а после топката отново се озова в краката на бразилеца и той шутира, но в аут. Малко по-късно Лаутаро Мартинес стреля, а топката се отклони от Витсел и след това закачи ръката на Молина, но заради рикошета съдията Ищван Ковач подмина претенциите на Интер за дузпа.

В 18-ата минута Де Врай изненадващо напредна през центъра и навлезе дълбоко в противниковата половина, но пасът му беше пресечен от Витсел. Друг бранител - Марио Ермосо, пък се включи в контра на Атлетико и получи перфектно центриране от Йоренте, но опитът му за удар излезе в тъч. До средата на първото полувреме нямаше чисти положения пред никоя от вратите. Интер владееше топката по-продължително, а Атлетико се опитваше да изненада съперника с дълги извеждащи подавания.

В 32-ата минута Лаутаро Мартинес шутира силно от границата на накаазателното поле, но не уцели вратата. В 37-ата отново Лаутаро стреля, но Облак внимаваше. Следващата атака на "нерадзурите" беше още по-опасна. Тя започна от груба грешка на Де Пол и секунди по-късно Мартинес се озова на голова позиция. За щастие на гостите, ударът на аржентинския нападател мина встрани от целта. Малко преди почивката Интер получи повече пространство, за да разгърне нападението си. Барела подаде на Тюрам, но неговият изстрел не създаде проблеми на Облак

Втората част започна с по една смяна в двата тима. За Интер влезе Марко Арнаутович на мястото на получилия контузия Тюрам. Стефан Савич пък се появи вместо Хосе Хименес в центъра на защитата на Атлетико. Домакините наложиха високо темпо и обградиха наказателното поле на съперника. В 49-ата минута Димарко напредна по левия фланг и центрира към Арнаутович, който засече топката, но не успя да я прати в очертанията на вратата.

Десетина минути след началото на второто полувреме Симеоне пусна втори нападател в лицето на Мората, който замени Саул, а Йоренте се върна в средата на терена. Комбинациите на Атлетико с едно докосване на няколко пъти доведоха до напрежение пред Зомер. В 56-ата минута Лино беше намерен на добра позиция, но с по-слабия си десен крак стреля в аут. Веднага след това Атлетико отново атакува опасно и само навременното излизане на Зомер попречи на Йоренте да открие резултата. След час игра и Коке пробва мерника си, но топката прелетя високо над напречната греда.

В 63-ата минута Марко Арнаутович направи двойно подаване с Лаутаро Мартинес, след което шутира в аут. При опита си да блокира удара на австриеца Витсел получи травма, но стисна зъби и остана на терена. Заменен беше Марио Ермосо, чието място зае Рейнилдо Мандава, а Пабло Бариос се включи в халфовата линия вместо Молина. Индзаги също прибегна към смените и освежи фланговете с пускането на Дензъл Дъмфрис и Карлос Аугусто, а Давиде Фратези замени Мхитарян

Интер нападаше все по-яростно. В 73-ата минута Савич изчисти топката малко пред голлинията. Далечен удар на Чалханоолу също беше блокиран. В 77-ата минута Лаутаро Мартинес стреля опасно с глава, но Облак спаси. Гризман за пореден пъти хвърли много сили и четвърт час преди края отстъпи мястото си на Анхел Кореа. Натискът на Интер даде резултат в 79-ата минута. Лаутаро изскочи зад защитата, Облак го спря, но топката отиде на крака на Арнаутович, който я насочи във вратата. Лино се опита да избие, но закъсня с части от секундата и домакините поведоха.

Атлетико веднага се изтегли по-напред. Самуел Лино пробва далечен удар и не беше никак далеч от това да изненада Зомер. В 88-ата минута Мората стигна до центриране от левия фланг, но от чиста позиция пропусна. Испанският национал получи още един шанс в края на редовното време, но не успя да се обърне в наказателното поле. В добавените пет минути не се случи нищо интересно и Интер спечели, но го чака много труден реванш на "Сивитас Метрополитано".

Снимки: Gettyimages