Везенков и Сакраменто запушиха устите на всички критици, сгазвайки шампиона

Най-добрият спортист на България за 2023 г. - Александър Везенков, игра 15 минути и 35 секунди, като добави 6 точки и 1 асистенция при успеха на клубния си Сакраменто Кингс срещу актуалния шампион на НБА - Денвър Нъгетс, в среща от редовния сезон на баскетболния шампионат на САЩ и Канада.

Българинът започна срещата на резервната скамейка и се появи в края на откриващата част, като в рамките на този си престой вкара всичките си шест точки. Той остана на паркета до средата на втората четвърт, като с изявите си имаше заслуга за обрата, който "кралете" постигнаха между първите две четвърти, отбелязвайки именно първия кош във втората четвърт.

Везенков се появи отново през второто полувреме, когато неговият отбор вече мачкаше съперника убедително и допринесе за приближаващата победа на домакините с една асистенция, но не успя да се разпише и логично бе заменен малко преди края.

С успеха "кралете" запушиха устите на всичките си критици след фиаското в последния им мач, когато Везенков се завърна. Българиинът също така показа израстване, като отбеляза точка повече спрямо въпросната злополучна среща.

Везенков се завърна в игра, но Сакраменто се изложи срещу най-слабия отбор в НБА

Победата бе още по-сладка за домакините, тъй като преди началото на мача Нъгетс заемаха второто място на Запад, а Везенков и компания се бяха свлекли до второто място в съшата конференция. "Кралете" не прогресираха напред в класирането, но съумяха да се изравнят с шестия Ню Орлиънс Пеликанс, като и двата отбора вече имат баланс от 30 победи и 21 загуби.

Майк Браун стартира двубоя по крилата с Харисън Барнс и Кийгън Мъри, в центъра бе позиционирал Домантас Сабонис, а напред действаха гардовете Кевин Хъртър и Ди'Аарън Фокс.

От другата страна на паркета Майкъл Малоун започна със стартова петица в лицето на Пейтън Уотсън, Аарън Гордън, Никола Йокич, Джъстин Холидей и Джамал Мъри.

Първата четвърт не започна по най-добрия възможен начин за "кралете", които рано изостанаха с шест точки, но след ранно прекъсване, поискано от Майк Браун, те се завърнаха ударно и съумяха да изравнят резултата. Равностойното темпо се поддържаше в следващите минути, като към края на частта се появи и Александър Везенков с първия си престой в срещата, който бе ознаменуван с феноменално начало и кош, който изравни резултата. Последва серия от осем поредни точки за Нъгетс, но последните 60 секунди бяха с превес за домакините и те успяха да затворят частта при изоставане от 32:35, а това и се превърна в единствената четвърт, която гостите спечелиха.

Везенков остана и за началото на втората част, която бе открита именно с негова точна стрелба. "Кралете" съвсем скоро стигнаха и до обрат, като в неговата основа бе страхотното представяне на Домантас Сабонис, който показа добра ефективност под коша и направи две впечатляващи забивки. Малик Монк също блесна със силно представяне и пръв сред своите съотборници мина прага от десет точки, като добави и по една асистенция и борба. Това даде феноменален тласък на домакините, които продължиха да взривяват непрестанно трибуните до края на полувремето и успяха да се оттеглят на паузата между втората и третата част при внушителната преднина от 67:57.

За съжаление, имаше спад в играта на Александър Везенков и след таймаут, поискан от Майк Браун в средата на втората четвърт, той бе заменен. Така българинът записа при първия си престой 6 точки в рамките на 8 минути и 29 секунди.

Началото на второто полувреме беше страхотно за домакините, които избухнаха веднага след подновяването на играта и увеличиха аванса си на 74:61. Дори в един период "кралете" поведоха с 15 точки, като в следващите минути разликата се задържаше в руслото на фаталното число. В последните минути на третата четвърт се появи и Александър Везенков, който до края на откриващата четвърт на второто полувреме не успя да се разпише, но неговите съотборници направиха необходимото преднината им да стане в размер на съкрушителното 106:86.

Сред отличниците за домакините в този период бяха Кийгън Мъри и Малик Монк, чийто резултата приближиха 20-е точки, а пък Домантас Сабонис реализира своя трипъл-дабъл, правейки 17 точки, 16 борби и 10 асистенции.

Положението за гостите стана кастарофално в началото на последната четвърт, когато "кралете" веднага отбелязаха и получиха правото да изпълнят един наказателен удар, като след това добавиха и още две точни стрелби. Втората бе тройка на украинеца Алекс Лен, който също приближи двуцифрения резултат, отбелязвайки своята седма точка. Така разликата набъбна до цели 28 точки, а дори неколкократно дистанцията мина 30 пункта. Малко преди края играта напусна окончателно и Александър Везенков, който не се разписа при втория си престой, но откри асистентката си сметка. В крайна сметка домакините се отказаха от идеята да унижат съперника и завършиха срещата при 135:106, а двамата треньори Браун и Малоун се оттеглиха по джентълменски с приятелска прегръдка.

Въпреки че гостите загубиха мача, те излъчиха най-резултатния играч на паркета. Това бе Никола Йокич, който бе и съвсем близо до "трипъл-дабъл" със своите 23 точки, 8 борби и 7 асистенции.

За домакините пък тройката Монк и Сабонис отново бяха във върхова фома, като нанизаха съответно по 23 и 17 точки, а литовецът направи "трипъл-дабъл", добавяйки 17 борби и 10 асистенции.

Впечатляваща ефективност демонстрира и ДиЂарън Фокс, който направи "дабъл-дабъл" със своите 15 точки и 10 асистенции.