Отлично начало и аванс от 15 секунди за Еванс на старта на рали "Монте Карло"

Пилотът на Тойота Елфин Еванс започна по отличен начин сезон 2024 в Световния рали шампионат (WRC), след като спечели първите два скоростни етапа за годината.

Уелсецът бе най-бърз в първите две отсечки на рали „Монте Карло“, с което и тази година се открива битката за титлата в WRC. С двете си етапни победи Еванс си осигури аванс от над 15 секунди пред най-близкия си преследвач, пилотът на Хюндай Тиери Нювил, преди петъчните отсечки.

Белгиецът изостава с точно 15.1 секунди, след като даде едно трето и едно второ време в двете отсечки. Във втората, която беше с дължина от 25.19 километра, той имаше някакъв проблем в своя i20 Rally1, но отказа да разкрие за какъв дефект точно става дума.

Неговият съотборникът Ойт Танак имаше доста по-големи неприятности, свързани с газта на автомобила на естонеца. Още след първата отсечка той каза на стоп финала, че газта му залепва, но въпреки това той бе втори в откриващия етап. Във втория обаче проблемите за Танак бяха доста по-големи и той загуби 17.6 секунди от Еванс, с което загуби две места.

Освен от Нювил световният шампион за 2019 година беше изпреварен и от големия фаворит за победата този уикенд Себастиен Ожие. В напълно сухите условия днес французинът, който преследва десетата си победа в рали „Монте Карло“, изостана с 21.6 секунди от съотборника си Еванс и води с 1.2 пред Танак. Очакванията са атаката на Ожие да дойде в петък и събота, когато се очакват по-тежки условия със сняг и лед, в които той се ориентира изключително добре.

Петицата след първите два етапа на рали „Монте Карло“ оформя Адриен Фурмо (М-Спорт), който изостава с 39.0 секунди от лидера. Останалите пилоти в Rally1 Такамото Кацута (Тойота), Грегоар Мюнстер (М-Спорт) и Андреас Микелсен (Хюндай) бяха със съответно 46.3, 1:06.0 и 1:08.8 по-бавни от Еванс в първите две отсечки и заемат местата от шесто до осмо в класирането преди петъчните етапи.

В WRC2 класирането малко изненадващо оглави испанецът Пепе Лопес (Шкода), който спечели и двете отсечки. По този начин типичният асфалтов пилот си осигури аванс от 14.2 секунди пред състезаващият се за България пилот на Ситроен Николай Грязин.

Българският представител направи много силен финал на втория етап, който му позволи да изпревари съотборника си Йоан Росел. Миналогодишният победител в рали „Монте Карло“ в WRC2 изостава с 19.9 секунди от лидера Лопес.

От пилотите, които очакваме да се борят за титлата в WRC2 в „Монте Карло“ участват още Сами Паяри (Тойота) и Оливър Солберг (Шкода). Двамата обаче не са номинирали това рали за точки за класирането в категорията, което е и причината те да не попадат в класирането в нея. Ако двамата все пак бяха пълноправни участници в състезанието то те щяха да са съответно четвърти и шести, на респективно 23.8 и 42.8 от лидера Лопес. Между двамата се движи Стефан Лефебр (Тойота), който се бори за точки този уикенд и изостава с 40.4 от водача в категорията.

Пилотите в WRC2 ще се борят за специални трофеи през 2024 година

Рали „Монте Карло“ продължава утре с нови шест отсечки с обща дължина от 105.72 километра. Първият етап за деня ще стартира в 09:51 часа българско време, а последния е предвиден за 19:02 часа.