Интер смаза Монца като гост след рецитал на Лаутаро и Чалханоолу

Лидерът в Серия А Интер победи с разгромното 5:1 Монца като гост в мач от 20-тия кръг на италианския елит. С по две попадения за "нерадзурите" се отчетоха Хакан Чалханоолу (12'-дузпа, 60') и Лаутаро Мартинес (14', 84'-дузпа), като двамата бяха най-добрите на терена. Още един гол за Интер добави Маркюс Тюрам (88'), а Матео Песина успя да отбележи почетното попадение за Монца в 69-ата минута, също от дузпа. "Нерадзурите" изиграха страхотен мач и рано-рано решиха всичко в двубоя, като така тимът се откъсна на върха в Италия с пет точки и мач повече пред Ювентус. Отборът на Симоне Индзаги продължава с отличната си форма и вече има единадесет успеха и три равенства в последните си 14 мача в първенството. Домакините пък въобще  не можаха да се противопоставят на съперника си и остават в средата на таблицата.

Това бе и първа победа в историята на Интер като гост на Монца. Двата отбора са се срещали вече четири пъти, като Интер спечели с 2:0 мача вкъщи през август миналата година. Все още бе пресен споменът обаче от миналата година, когато Монца удари "нерадзурите" на "Сан Сиро" с 1:0, а като домакин също не се даде на именития си съперник и завърши 2:2.

Най-големият удар за наставника на Монца Рафаеле Паладино бе контузията на отлично представящия се титулярен страж Микеле Ди Грегорио. С травми бяха още Андреа Карбони и Джанлука Капрари, а Алехандро "Папу" Гомес е наказан заради употреба на допинг.

Така Алесандро Сорентино застана на вратата на Монца, а атаката на тима ще водеше Дани Мота, подпомаган в задни позиции от Валентин Карбони и Андреа Колпани. Любопитното бе, че и тримата в защитата на домакините - Данило Д'Амброзио, Роберто Галярдини и Лука Калдирола, са бивши футболисти на "нерадзурите".

За Интер единственият проблем бе свързан с контузията на Хуан Куадрадо. Така Симоне Индзагина прави няколко промени в сравнение със състава от драматичната победа над Верона в предишния кръг, като Стефан Де Фрай се появи вместо Франческо Ачерби сред тримата в защита за Интер. Матео Дармиан замени като десен халф-бек Дензъл Дъмфрис, а Федерико Димарко  играеше отляво вместо Карлос Аугусто. В средата на терена отново бяха Николо Барела, Хакан Чалханоолу и Хенрих Мхитарян, а Лаутаро Мартинес и Маркюс Тюрам пак водеха атаката на Интер.

Още във 2-рата минута дойде първата ситуация за гостите, когато Барела хвърли силен тъч, удар на Федерико Димарко, а Маркюс Тюрам не успя да засече, Добрата игра на Интер продължи, като четири минути по-късно Хакан Чалханоолу стреля неточно. Така дойде 10-ата минута, когато Бенжамен Павар центрира към Лаутаро Мартинес, аржентинецът стреля с глава, а топката се отклони в ръката на Роберто Галярдини. След преглед с ВАР главният съдия Антонио Рапуанпо отсъди дузпа, която Хакан Чалханоолу безпроблемно превърна в гол - 0:1 за Интер в 12-ата минута. Само две минути по-късно "нерадзурите" нанесоха втори удар. Федерико Димарко се включи добре отляво и подаде към Лаураро Мартинес, който с лекота вкара на празна врата за 0:2. Интер продължи тотално да контролира мача и можеше да реши всичко още в 22-рата минута, но удар на Маркюс Тюрам мина встрани от вратата на Монца.

След взривното начало на гостите, последваха наглед по-спокойни минути. Монца успя да се поотърси от ужасното начало  и за пръв път погледна към вратата на Зомер. Така се стигна до 30-ата минута, когато след центриране от пряк свободен удар Матео Песина се разписа с глава и намали резултата. Радостта на домакините обаче бе кратка, тъй като консултацията с ВАР показа, че футболистът на Монца е бил в засада и попадението бе отменено.  В 41-вата минута пък след добра комбинация между Мхитарян и Тюрам французинът пробва изстрел от наказтелното поле, но пак бе неточен,

Втората част започна с двойна смяна за гостите, като Рафаеле Паладино пусна в игра Лоренцо Коломбо и Йоргос Кириакопулос на местата на Патрик Чурия и Уорън Бондо. Последва натиск на домакините, които изпълниха няколко корнера пред вратата на Ян Зомер, от които не последва нищо. Вместо това в 58-ата минута първата добра ситуация бе за Интер, когато Хакан Чалханоолу стреля опасно от дистанция, но Сорентино успя да избие. Само след две минути обаче турският национал успя да се разпише отново. След прекрасна контраатака Мхитарян комбинира с Тюрам, който чукна към Чалханоолу, а халфът със силен изстрел направи 0:3 с второто си попадение в мача. Малко след това турчинът и Николо Барела бяха заменени от Кристиян Аслани и Давиде Фратези. Междувременно наставникът на Монца Паладино пък бе изгонен заради претенции към главния съдия.

След третия гол за Интер бе ясно, че мачът е решен. В 66-ата минута Интер можеше да вкара и четвърти, когато Алесандро Бастони центрира добре и Павар стреля опасно с глава, но стражът на Монца Сорентино успя да избие с майсторска намеса. Домакините все пак успяха да върнат едно попадение. Матео Дармиан спъна в наказателното си поле Дани Мота, а реферът отсъди дузпа. Зад бялата точка застана Матео Песина, който с лекота реализира и намали резултата на 1:3.

Монца все пак опита да натисне съперника си и в 74-тата минута резервата Кириакопулос тества Зомер с далечен шут, но швейцарският страж изби. Вместо да вкара още едно попадение обаче, тимът на домакините допусна още една грешка в зашита и резервата Жан-Даниел Акпа-Акпро дръпна Давиде Фратези в наказателното си поле и реферът отсъди трета дузпа в мача, която Лаутаро Мартинес безпроблемно превърна в нов гол, като се разписа за втори път, правейки резултата 1:4. До края имаше време за още едно попадение за "нерадзурите", когато след поредната чудесна контратака Маркюс Тюрам се възползва от подаване на Мхитарян и в 88-ата минута оформи крайното 1:5 за Интер.

Така Интер постигна поредната си победа и ще влезе със самочувствие в мача за Суперкупата срещу Лацио другата седмица, който ще се играе в Саудитска Арабия.

МОНЦА (3-4-2-1): Сорентино; Д'Амброзио, Галярдини, Калдирола; Чурия, Песина, Бондо, Перейра; Колпани, Карбони; Мота

ИНТЕР (3-5-2): Зомер; Павар, де Фрай, Бастони; Дармиан, Барела, Чалханоолу, Мхитарян, Димарко; Тюрам, Лаутаро

Снимки: Imago | Снимки: Gettyimages