Льоб спечели 48-часовия етап в рали „Дакар”

9-кратният световен рали шампион Себастиен Льоб (Продрайв) спечели 6-я етап на рали „Дакар”, който продължи 48 часа и в който екипажите нямаха право на сервизна помощ и трябваше задължително да спят на палатки в пустинята. Това е втора етапна победа на Льоб в тазгодишния „Дакар”, с която той излезе трети в общото класиране и изравни постижението на легендата на Мицубиши Хироши Масуока – и двамата вече имат по 25 спечелени етапа.

До задължителната почивка вчера начело беше Карлос Сайнц (Ауди), следван от съотборника си Матиас Екстрьом, но в последната третина на етапа Льоб беше по-бърз и от двамата. Себ догони Екстрьом още на първата междинна контрола за деня, а при бивак F вече беше настигнал и Сайнц, който остана на 2 минути и 1 секунда от французина на финала на етапа. Екстрьом изостана от двете рали звезди в края на етапа и завърши на 10 минути зад тях.

Сайнц оглави класирането в "Дакар" в средата на 48-часовия етап

Маратонският етап с дължина 549 километра се оказа фатален за амбициите на миналогодишния победител Насер Ал-Атия (Продрайв), който преследва шеста победа в състезанието. Днес Ал-Атия излезе пети в класирането за етапа малко преди края на етапа, но на километър 530 след старта Насер спря заради повреда в колата. Пилотът от Катар успя да завърши етапа днес, но загуби почти 3 часа, което го смъкна на 6-ото място в общото подреждане. Вчера Ал-Атия беше трети, на 21 минути и 41 секунди от Сайнц.

Ал-Атия с първа етапна победа в тазгодишния "Дакар", Льоб беше наказан с 15 минути

Утре предстои почивният ден в Рияд, а Сайнц има аванс от 20 минути и 21 секунди пред Екстрьом в общото класиране, Льоб е трети – на 29:31 минути от лидера шест етапа преди финала.