Ал-Атия с първа етапна победа в тазгодишния "Дакар", Льоб беше наказан с 15 минути

Победителят от последните две издания на рали „Дакар“ при автомобилистите Насер Ал-Атия записа първата си етапна победа в тазгодишното издание на маратонското приключение, след като беше най-бърз в петия етап на състезанието.

Катарският пилот на Продрайв покри днешните 118 състезателни километра за 1:37:25 часа, за да победи с 1:51 минути Гюрлен Шишери от Овърдрайв-Тойота. Тройката оформи друг от пилотите на Овърдрайв Хуан Курс Якопини, който беше с 1:58 по-бавен от Ал-Атия. Четвърти и пети се класираха още двама от пилотите на Овърдрайв – Язед Ал Раджи и Гийом Де Мевиус, които завършиха на съответно 2:00 и 3:08 зад Ал-Атия.

Резултатите в днешния етап бяха изцяло подчинение на започващия утре 48-часов етап. Целта на много пилоти, включително Себастиен Льоб и Стефан Петерханзел (Ауди) беше да финишират по-назад днес, за да имат по-задна стартова позиция за шестия етап, което да има помогне в навигацията.

Изцяло ново 48-часово предизвикателство очаква пилотите в шестия етап на "Дакар"

Освен, че умишлено кара малко по-бавно деветкратният световен рали шампион Льоб днес получи и наказание от 15 минути. Причината за тази санкция на съотборника на Ал-Атия беше фактът, че той пропусна да мине през една от контролите в хода на днешния етап. Така неговата обща загуба от днешния ден е 21:13 минути спрямо Ал-Атия.

А с етапната си победа днес катарецът, който преследва общо шестата си победа в „Дакар“, се изкачи на второто място в генералното класиране. В него той изостава с 9:03 минути от Ал Раджи и има аванс от 2:28 пред Карлос Сайнц-старши (Ауди). Матадорът завърши на 9:02 зад Ал-Атия днес, след като и той реши да заложи на по-задна стартова позиция на 48-часовия етап.

За автомобилистите той ще бъде с общо дължина от 781 километра, от които 581 ще са за време, а останалите 209 ще бъдат преходни.

Снимки: Red Bull Content Pool