Миньор продължава да трупа победи, този път жертвата е Черно море

Отборът на Миньор 2015 записа четвъртата си победа в последните си пет мача в Националната баскетболна лига. Възпитаниците на легендата Георги Младенов се наложи трудно над Черно море Тича с крайното 88:81 (14:15, 23:23, 17:20, 19:15, 15:8) след продължение. Двубоят се проведе в столичната зала "ЦСКА", която прие срещата заради ремонтните дейности в зала "Борис Гюдеров" в Перник и заетостта на "Триадица".

Мачът мина през куп обрати, като Черно море имаше шанса да спечели срещата още в редовното време, но лидерът на тима Аверил Ъгба пропусна един от двата си наказателни удари, чрез които направи резултата 75:75. В допълнителното време перничани контролираха случващото се на паркета и довършиха започнатото.

По този начин Миньор 2015 излиза на шестото място във временното класиране с баланс от 5 победи и 6 загуби, докато Черно море е на 11-ата позиция с актив от 3 успеха и 8 поражения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Защитата беше основен фактор в първите няколко минути от срещата, като Черно море удържа Миньор 2015 без кош от игра в рамките на две минути и половина. Благодарение на тройка на Къртис Джоунс "моряците" дръпнаха с три аванс при 3:6 в своя полза, след като преди това бившият играч на варненци Богдан Бринюк отбеляза първия кош от игра за домакините. Първият обрат бе предизвикан при 10:8 в полза на перничани, които поведоха след добра изява на Константин Паисиев. С течение на времето мачът продължаваше да бъде супер равностоен, като при оставащи две минути от редовното време резултатът бе равен - 14:14. Двата отбора изобщо не се пестяха в защита, като няколко поредни успешни изяви в дефанзивен план помогнаха на Черно море да поведе със само точка при 14:15 след един успешен наказателен на Къртис Джоунс.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Вторият период започна доста силно за Черно море, като тимът на Кирил Болшаков записа серия от шест поредни точки на старта на периода, чрез която дръпна с 14:21 в резултата. Любопитно бе, че в две поредни атаки Александър Милов направи крачки, а от другата страна Черно море наказа индивидуалните му грешки и увеличи преднината си до двуцифрените размери при 16:28 след кошове на Тач Ънру и Аверил Ъгба. По този начин серията на "моряците" от началото на втората част достигна 2:13. Георги Младенов вдъхна увереност на своите баскетболисти на последвалото прекъсване и това резултира в пет последователни точки за Миньор, който съкрати дефицита си до седем точки след кошове на Огньен Пантович и Георги Кендеров - 21:28. Полетът на перничани продължи и тимът навакса 12-те точки дефицит от по-рано, за да изравня при 30:30 след чудесни отборни действия. "Жълто-черните" вдигнаха оборотите в защита и провокираха две поредни грешки на съперника, а Ивкович и Аранитович доведоха нещата до аванс за домакините при 34:30. Черно море обаче сложи край на серията на своя съперник и отново се сдоби с аванс, благодарение на дуото Ъгба-Ънру за 37:38 в полза на "моряците" на полувремето.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна кош за кош и с чести смени на водачеството, като най-сетне Александър Милов се нагърби с отговорността да изведе Миньор напред с три точки при 43:40. Така или иначе обаче и този път домакините не можаха да задържат аванса си, като дистанцията между двата тима отново бе заличена напълно при 45:45. Лидерът на Черно море Аверил Ъгба блесна с две поредни добри изяви, за да поведе "моряците" към преднина от четири при 45:49 в средата на третата част. Преднината ни варненци бе увеличена до осем точки, преди Никола Ивкович да върне отбора си близо до своя съперник при 48:53. Костадин Лазаров върна трите точки от другата страна, след което Огньен Пантович върна две точки за 50:56 на влизане в последните две минути от третата четвърт. В крайна сметка тази разлика се запази до старта на финалния период, който завърши при 52:58 в полза на Черно море.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Миньор 2015 все още не беше казал последната си дума в мача, като продължаваше да диша във врата на Черно море и да държи разликата в рамките на четири точки при 56:60. Лазаров отбеляза още една важна тройка, но след това Кендеров и Пантович стопиха изоставането на Миньор до две точки при 61:63. Домакините дори имаха шанса да върнат паритета, но Ъгба стана автор на чадър срещу Лъчезар Тошков. Въпреки неговата изява момчетата на Георги Младенов отново се сдобиха с аванс, след като Александър Милов наниза тройка за 66:65 при преполовяването на последната четвърт. Мачът стана доста накъсан в последните минути заради натрупването на нарушения, като бе отсъдено техническо нарушение на Тач Ънря, при което Милов вкара за 68:67 в полза на Миньор. Стигна се и до поредица от неуспешни нападения от страна на двата тима, преди Пантович да доближи домакините до успеха при 70:67 с оставащи около две минути до края на редовното време. Перничани атакуваха успешно и Аранитович вкара за 86:81, а след това Къртис Джоунс пропусна тройка и така "жълто-черните" можеха да ликуват след успех с 88:81.

Хубава атака на "моряците" завърши с две точки от Ъгба, но Пантович върна двете точки от другата страна за 72:69 с оставащи 1:20 до края на мача. Ъгба отговори с три успешни наказателни удара, за да изравни резултата при 72:72, но Милов възстанови преднината на своя тим с един успешен наказателен за 73:72. За съжаление, Пантович получи контузия точно в момента, в който Ъгба се бе откъснал напред и си бе спечелил нарушение, за да застане на наказателната линия при оставащи 14 секунди на таблото. Ъгба изравни за 73:73, а Миньор получи атака за победата. Стрелбата на Милов от тройката обаче бе неуспешна и така двата тима влязоха в продължение.

ПРОДЪЛЖЕНИЕ:

Миньор настъпи газта на старта на допълнителното време, след като Аранитович и Кендеров поведоха тима си към аванс при 77:73. Ъгба върна две точки, но Ивкович бе точен от тройката за 80:75 с оставащи малко над три минути до края на продължението. Петте точки разлика се запазиха на влизане във финалните две минути от продължението, но Черно море все още имаше възможност да стигне до обрат, особено след отличното изпълнение на Ъгба за 82:79. Милов не сбърка от наказателната линия и възстанови разликата при 84:79 с оставащи около 60 секунди до края. "Моряците" намалиха изоставането си до три точки при 84:81, като контролът върху мача бе изцяло в ръцете на Миньор в последните 24 секунди. Всичко приключи с кош на Ивкович и пропуск от тройката на Къртис Джоунс, като домакините победиха с 88:81.

Александър Милов се отличи с 20 точки и 5 борби за успеха на Миньор 2015. Огньен Пантович и Никола Ивкович завършиха с по 17 точки, а Георги Кендеров постигна 12 точки.

Аверил Ъгба постигна 29 точки и 12 борби за отбора на Черно море. Мартин Йорданов приключи с 19 точки и 7 овладени топки, а Тач Ънру реализира 13 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

МИНЬОР 2015: Лъчезар Тошков, Никола Ивкович, Константин Паисиев, Богдан Бринюк, Огньен Пантович

ЧЕРНО МОРЕ ТИЧА: Тач Ънру, Мартин Коцев, Костадин Лазаров, Аверил Ъгба, Мартин Йорданов

Снимки: Startphoto