Лудогорец разгроми Хебър и на реванша - на живо с отзивите от Пазарджик след 0:5

Португалия завърши евроквалификациите с перфектен актив, Роналдо този път не успя да се разпише

Португалия победи Исландия с 2:0 в последен мач за двата тима от квалификациите за Евро 2024 в група "J". Бруно Фернандеш откри резултата в 37-ата минута, а резервата Рикардо Орта удвои за домакините в 66-ата минута. По този начин "мореплавателите" завършиха с перфектен актив евроквалификациите. Този път Кристиано Роналдо не успя да се разпише и да увеличи сметката си от 128 гола за националния отбор. Звездата на Ал-Насър имаше няколко нелоши възможности, но като цяло бе охраняван добре от защитата на гостите. Така Португалия приключи кампанията си без грешка за пръв път в историята си, като записа 10 победи от 10 мача и  рекордните 36 вкарани гола, докато Исландия завърши на четвъртото място в групата.

Така се спази статистиката, която категорично бе на страната на португалците, които за пет мача между двата тима вече имат 4 победи и равенство. Именно Кристиано Роналдо донесе победата за "мореплавателите" минута преди края на редовното време в предишната среща в Рейкявик, завършила 1:0 за Португалия.

Наставникът на португалците Роберто Мартинес имаше известни кадрови проблеми, като с контузии бяха Рафа Леао, Матеус Нунеш, Пепе и Нелсон Семедо, а Диого Далот бе освободен от отбора поради лични причини.

Селекционерът бе направил шест промени за Португалия, в сравнение с победата в предишния мач срещу Лихтенщайн. Жоао Кансело, Бернардо Силва, Бруно Фернандеш, Жоао Феликс и Кристиано Роналдо бяха единствените играчи, които запазиха титулярните си места.

Единствената истинска изненада в португалската единадесеторка бе включването на Жоао Марио на десния бек. Жоао Кансело премина съответно в лявата част на защитата - позиция, която не му е непозната. Диого Коща застана на вратата на Португалия, а в центъра на защитата се завърнаха Рубен Диаш и Гонсало Инасио. Отавио и Палиня партнираха на Бруно Фернандеш в средата на терена, а в предни позиции действаха Бернардо Силва, Кристиано Роналдо и Жоао Феликс, докато Гонсало Рамош бе оставен на пейката.

Селекционерът на Исландия Аге Харeйде разчиташе в предни позиции на Йон Торстейнсон, Алфред Финбогасон и играча на Бърнли Йохан Берг Гудмундсон.

Мачът логично започна с натиск на португалците, като още в първата минута Кристиано Роналдо стреля неточно с глава, а две минути по-късно Жоао Феликс стреля в ръцете на Хакон Валдимарсон. Исландците пък отговориха с точен удар на Арнар Сигурдсон. В 7-ата минута пък Отавио опита да центрира, а топката облиза гредата на Исландия, но домакините не успяха да се възползват. Единадесет минути по-късно гостите имаха отлична възможност след комбинация между Финбогасон и Сигурдсон, но вторият стреля неточно от добра позиция. Последваха добри минути за Португалия, като последователно Жоао Феликс, Кристиано Роналдо и Бернардо Силва опитаха удари, но никой от тях не сполучи. В 25-ата минута Бруно Фернандеш центрира от пряк свободен удар, а Гонсало Инасио засече с глава, но също бе неточен.

Натискът на Португалия продължи, като десетина минути по-късно Жоао Кансело пробва далечен шут, но той завърши в ръцете на Валдимарсон. По-добрата игра на домакините в крайна сметка доведе и до попадение за тях. След поредната им атака Бернардо Силва чукна с пета към Бруно Фернандеш, който с хубав диагонален удар от наказателното поле откри резултата - 1:0 за Португалия. В последната минута на първото полувреме Рубен Диаш се озова на добра позиция и стреля опасно, но стражът на Исландия отново успя да се намеси.

Втората част започна с опасни удари на Бруно Фернандеш и Йон Торстейнсон, които бяха неточни. В 51-вата минута Жоао Марио центрира опасно и Кристиано Роналдо стреля с глава, но Валдимарсон спаси. Осем минути по-късно Бернардо Силва също пробва късмета си с изстрел от наказателното поле, но топката мина встрани. Така се стигна до 66-ата минута, когато Жоао Феликс навлезе опасно отляво и стреля, а исландският вратар успя да избие. Кристиано Роналдо опита добавка, при която Валдимарсон отново се намеси, но стражът бе безпомощен, когато влезлият само преди четири минути Рикардо Орта довкара - 2:0 за Португалия. След второтото попадение за "мореплавателите" темпото поспадна, като все пак в 81-вата минута Жоао Палиня стреля опасно от пряк свободен удар, но исландският вратар отново съъмя да избие. Най-добрата възможност за Исландия дойде в последните секунди на мача, като първо резервата Оскарсон стреля опасно, но Диого Коща успя да избие, а последвалият шут на Траустасон намери гредата на домакините.

ПОРТУГАЛИЯ (4-3-3): Коща; Марио, Диаш, Инасио, Кансело; Отавио, Палиня, Фернандеш; Силва, Роналдо, Феликс

ИСЛАНДИЯ (4-3-3): Валдимарсон; Хермансон, Ингасон, Палсон, Тораринсон; Сигурдсон, Йоханесон, Вилумсон; Торстейнсон, Финбогасон, Гудмундсон

Снимки: Imago