РБ Лайпциг взе своето на "Мала Маракана" и е сигурен осминафиналист

РБ Лайпциг си осигури място в директните елиминации на Шампионската лига, след като победи с 2:1 като гост Цървена звезда. Германският тим събра актив от 9 точки в група "G", докато Звезда и Йънг Бойс имат само по 1 точка и в оставащите два кръга не могат да стигнат до втората позиция. Убедителен лидер в групата е действащият европейски клубен шампион Манчестър Сити с 12 точки.

Шави Симонс даде преднина на РБ Лайпциг в 8-ата минута, а в 77-ата се разписа и Лоис Опенда. Малко по-късно Бенямин Хенрикс си вкара автогол, но това не се оказа фатално за състава на Марко Розе.

Преди две седмици РБ Лайпциг спечели сравнително лесно с 3:1 у дома, но “червените криле” знаеха, че в Белград ги чака много по-сериозна съпротива. Звезда много разчита на подкрепата на публиката си и това беше един от основните козове на тима, воден от Барак Бахар.

Под ръководството на израелския специалист сръбският гранд не се представя особено убедително в местното първенство и изостава с 6 точки от вечния си съперник Партизан. През уикенда “червено-белите” с лекота надвиха Радник (Сурдулица) и съхраниха силите на част от титулярите си за днешния двубой.

Опитният Александър Катай не успя да се възстанови навреме, а контузия остави извън състава и Филипе Фалко. Бахар пусна в атака Жан-Филип Красо, който бе предпочетен пред  Шериф Ндиайе и тийнейджъра Йован Миятович. По двата фланга в предни позиции действаха Осман Букари и Владимир Лучич, а в средата на терена стартираха Мирко Иванич, Канга Гелор и Хван-Ин Бом.

РБ Лайпциг преживя тежка седмица, в която отпадна от Купата на Германия след загуба от Майнц 05, а след това допусна поражение и от Волфсбург в Бундеслигата. За първи път през сезона съставът на Марко Розе не успя да вкара гол в два поредни мача. Срещу Цървена звезда целта беше четвърта поредна победа като гост в ШЛ, която да доближи тима до класиране за 1/8-финалите.

От основните футболисти на Розе травми лекуват Дани Олмо и Вили Орбан, а Тимо Вернер е с вирусно заболяване и също не отпътува за Белград. На върха на атаката очаквано застанаха Лоис Опенда и Бенямин Шешко, подпомаган по крилата от Шави Симонс и Емил Форшберг. В халфовата линия си партнираха Амаду Айдара и Ксавер Шлагер.

Както и преди две седмици, РБ Лайпциг показа, че е по-стойностният отбор. Германците поеха контрола над мача от самото начало и в 8-ата минута вече имаха преднина в резултата. Разписа се Шави Симонс, който необезпокояван премина между няколко футболисти на Звезда и с фалцов удар в далечния ъгъл преодоля Глазер.

Футболистите в синьо не се стъписаха от горещата атмосфера на "Мала Маракана" и до почивката контролираха събитията на терена с лекота. Домакините пък често грешаха при наглед елементарни подавания и трябва да са благодарни на Омри Глазер за няколкото му впечатляващи намеси след удари на Опенда и Шешко

Влизането на Ндиайе и Коста Неделкович оживи играта на Звезда. Сенегалецът създаде доста проблеми на защитата на РБ Лайпциг, но не беше достатъчно концентриран при завършващия удар. По-смелите действия на сърбите отвориха и повече пространства за бързите нападатели на гостите.

Резервата Питър Олайинка пропусна една от най-добрите възможности за Цървена звезда четвърт час преди края, а скоро след това Опенда удвои аванса на РБ Лайпциг. Белгийският национал получи пас от Шлагер, справи се с бранител на домакините и нанесе прецизен удар, оказал се неспасяем за Глазер.

Домакините все пак не се отказаха. В 81-ата минута Канга Гелор центрира, а топката изненада Хенрикс, който не реагира достатъчно бързо и от тялото му кълбото се озова в мрежата зад Янис Бласвих.

В оставащото време стражът на РБ Лайпциг отрази удар на Олайинка и трите точки заминаха за Германия. За Звезда предстои пряк двубой с Йънг Бойс в Берн, който вероятно ще реши съдбата на третото място.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!