Надя Батоклети е готова за ново начало

Надя Батоклети е готова за ново начало

До 6:30 сутринта Надя Батоклети обикновено е навън и регистрира първото си бягане. Няма много бегачи на нейното ниво, които трябва да отделят 10 часа на ден за образование, но 23-годишната италианка е една от тях – часовете й по инженерство и архитектура в университета в Тренто започват в 8:30 сутринта и завършват в 18:30ч.

Това е работно натоварване, което изисква дисциплиниран, монашески начин на живот и след няколко години на тази рутина Батоклети е готова за промяна.

“Да, наистина. Учих пет години в университета, така че сега си казвам „моля, спри“, за да мога най-накрая да бъда професионален спортист“, смее се италианката.

Батоклети най-накрая ще направи този скок следващата година, няколко месеца преди Олимпийските игри в Париж. Докато разговаряше за предстоящия път на Световното първенство по лека атлетика по шосейно бягане Рига 23, тя разкри, че се работи по нещо ново за 2024 г.

“Имам някои новини, защото на Европейското първенство в Рим ще бягам 5000 м, но на Олимпийските игри искам да бягам 1500 м. Има много силни състезателки на 5000 м“, коментира Батоклети състезателните си планове за следващата година.

Италианката изуми мнозина на Олимпиадата в Токио през 2021 г., когато на 21-годишна възраст завърши седма във финала на 5000 метра с 14:46.29. “Бях наистина изненадана“, казва тя. “Исках да кажа „Уау, това наистина ли си ти?“

Като се има предвид произходът на родителите й, може би не е изненада, че тя се издигна толкова високо толкова бързо. Бащата на Батоклети, Джулиано, беше световен бронзов медалист за юноши под 20 години над 5000 м през 1994 г. и 60-минутен полумаратон, докато майка й, Джавара Садуги, имаше личен рекорд на 800 м от 2:01.

Баща й беше на 24, когато Надя се роди, така че тя израсна около спорта, тичаше с него през цялото си детство и започна официално да се занимава с лека атлетика на седемгодишна възраст, като я съчетаваше с много спортове като тенис и плуване. Джулиано остава неин треньор днес, карайки колело заедно с нея през голяма част от тренировките ѝ.

“Ценно е за мен, защото наистина искам семейството ми да ме следва по целия свят“, казва Батоклети. “Баща ми ме разбира и аз него. Треньорът не е някой, който просто пише тренировките. Това са хора, които те разбират, които те следват, които ти позволяват да бъдеш себе си – не само като спортист, но и като човек.”

Като се имат предвид изискванията за нейното време и енергия, тренировъчният обем на Батоклети е под този на много от нейните конкурентки. Обикновено тя изминава 80-90 км на седмица, докато през зимата най-високото, което може да измине, е 110 км. Тя също посещава фитнес залата веднъж седмично по време на подготвителната фаза, но не и през състезателния сезон.

Когато не е обвързана в университета, Батоклети често ще ходи във Фонт Ромеу във Френските Пиренеи за тренировки по надморска височина и именно там тя се готви преди италианския си рекорд на 5000 метра на Диамантената лига в Лондон през юли, като постигна 14:41.30, за да подобри с три секунди постижението на Роберта Брунет, което беше на върха в продължение на 27 години.

Следвай ни:

Снимки: Gettyimages

Още от Лека атлетика

Виж всички