Кьолн взе горещото дерби на Рейн и записа сладка първа победа в Бундеслигата

Кьолн победи с 3:1 големия съперник Борусия (Мьонхенгладбах) в  дербито на Рейн в 8-мия кръг от Бундеслигата. Флориан Кайнц се разписа на два пъти за “козлите” от дузпа, втората от която бе пребита (9’, 77’), а още едно попадение добави Джан-Лука Валдшмит в последната минута (90’). За гостите пък точен бе Нико Елведи (63’), който успя да изравни, но това в крайна сметка бе недостатъчно за “жребчетата”.

Maчът започна ударно за домакините, като в 8-ата минута удар на Джан-Лука Валдшмит бе блокиран от ръката на Куадио Коне в наказателното поле на Гладбах и след консултация с ВАР реферът Дениз Айтекън посочи бялата точка. Зад топката застана капитанът на Кьолн Флориан Кайнц, който превърна дузпа в гол - 1:0. “Козлите” можеха да нанесат и втори удар по съперника си няколко минути по-късно, когато Леарт Пакарда центрира, но последвалият удар на Юлиан Шабо срещна напречната греда на Борусия. Kьолн продължи с по-добрата си игра, но удар на Линтон Маина в 21-вата минута бе неточен. Двадесет минути по-късно пък далечен шут на Джан-Лука Валдшмит нацели за втори път гредата на вратаря на Гладбах Мориц Николас.

През втората част обаче Борусия (Мьонхенгладбах) заигра много по-добре. Така дойде 63-тата минута, когато Франк Онора центрира от корнер, а Нико Елведи се извиси и с глава възстанови равенството - 1:1. Добрата игра на “жребчетата” обаче бе помрачена седем минути по-късно, когато Куадио Коне извърши груб фал срещу Деян Любичич и реферът Айтекин след консултация с ВАР изгони халфа на Гладбах. В 75-тата дузпа проблемите за гостите продължиха, тъй като вратарят Мориц Николас удари Джан-Лука Валдшмит при опита си да боксира и бе отсъдена втора дузпа за домакините. Отново Флориан Кайнц застана зад бялата точка, като първоначално пропусна, но 11-метровият наказателен удар бе пребит, тъй като стражът на Борусия беше излязъл напред. При повторното изпълнение капитанът на Кьолн не сгреши и реализира втория си гол в мача, пак от дузпа - 2:1 за “козлите”.

Гостите опитаха да реагират и две минути по-късно резервата Робин Хак стреля с глава, но ударът му бе спасен от Марвин Швебе. Кьолн пък пропусна да реши всичко в 86-ата минута чрез Валдшмит, който стреля опасно, но Николас успя да избие. Това обаче все пак се случи в последната минута от редовното време. Отново Джан-Лука Валдшмит се озова в добра позиция и пробва далечен шут с левия крак, като не остави шансове на Николас - 3:1.

Така Кьолн записа първа победа за сезона и прекъсна серията си от четири последователни загуби и седем поредни мача без победа, като “козлите” вече са на 16-о място с 4 точки. Гладбах пък записа първа загуба навън от началото на сезона и остава на 12-а позиция с 6 пункта.

Снимки: Imago