Когато Келвин Киптум се нареди за първото си голямо местно състезание през 2018 г., новата икона на маратона на Кения го направи с взети назаем маратонки, защото не можеше да си позволи чифт свои. На маратона в Чикаго този месец, когато той постави внушителен световен рекорд от два часа и 35 секунди, времената наистина се променяха, тъй като той носеше най-новите в гамата „суперобувки“ на Nike – които според някои му помогнаха да постигне постижението си.
Докато 23-годишният младеж лети по най-трудните трасета в света, историята за възхода му в маратонското бягане е също толкова невероятна, колкото и крачките, които прави.
“Това беше дълго пътуване за мен през моята кариера. Опитвах се толкова много да преследвам тази мечта да поставя световен рекорд. Сбъдна се и аз съм наистина щастлив. Сега животът ми се промени”, каза Киптум BBC Sport Africa.
Приемът на Киптум след завръщането му в Кения свидетелства за новооткрития му статус на знаменитост. Посрещането на героя започна двудневно празнуване, премествайки се от столицата Найроби до дома му в югозападната част на страната.
Шампионът на Лондонския маратон, който на моменти изглеждаше смутен от вниманието на семейството, приятелите, държавни служители и медиите, казва, че почти е отменил пътуването си до Чикаго, един от водещите маратони в света.
“По време на последните етапи от обучението ми бях малко болен – страдах от нараняване на слабините и малко малария. Чувствах се така, сякаш не мога да се състезавам, защото не тренирах два-три дни, но една седмица преди състезанието се бях възстановил малко. Знаех, че съм тренирал добре около четири месеца“, каза още той.
Треньорът Жерве Хакизимана - пенсиониран бегач от Руанда, който беше прекарал месеци в набелязване на световния рекорд със своя атлет - убедил Киптум да не се оттегля, като му казал "да се възстанови за няколко дни и да се върне към тренировките".
Връзката като треньор и спортист започна през 2018 г., но двойката се срещна за първи път, когато световният рекордьор беше много по-млад.
“Познавах го, когато беше малко момче, пасеше добитък бос. Беше през 2009 г. тренирах близо до фермата на баща му, той идваше да ме рита по петите и аз го изгонвах. Сега съм му благодарен за постижението му”, спомня си треньорът.
Киптум може да има един световен рекорд, две от другите шест най-бързи времена в дистанцията и три маратонски победи от три, но само преди година той дори не беше участвал в маратон.
Бащата на две деца е сред новата реколта от кенийски атлети, които са започнали кариерата си на пътя, откъсвайки се от предишната традиция атлетите да стартират на пистата, преди да преминат към по-дълги дистанции.
Киптум казва, че необичайният му избор е просто обусловен от липсата на ресурси: “Нямах пари да пътувам, Мястото ми за тренировки е далеч от писта, така че започнах да тренирам с момчета, които бягат по пътищата – и така се запалих по маратона.“
Снимки: Gettyimages