Йоан Зарко с първа победа в MotoGP, Мартин води 26.5 от 27 обиколки, но завърши 5-ти

Йоан Зарко най-накрая стигна до своята първа победа в MotoGP, след като спечели надпреварата за Гран При на Австралия, която се проведе днес заради очакваните ураганни ветрове утре.

Френският пилот на Прамак Дукати стигна до първото място на „Филип Айлънд“ с едни феноменални последни километри, в които той категорично беше най-бързият пилот на пистата. Само в последните четири тура той направи три изпреварвания, включително срещу съотборника си Хорхе Мартин в средата на последната обиколка.

Мартин бе начело в първите 26.5 от 27 обиколки, но рискът да използва меката задна гума не се оправда и на финала той загуби много скорост. Испанецът започна финалния тур начело, но освен от Зарко загуби позиции още от Франческо Баная, Фабио Ди Джанантонио и Брад Биндър, за да завърши едва пети. Преди това Мартин беше изградил аванс от 3.5 секунди малко след средата на дистанцията.

Второто място днес бе за Баная, а тройката допълни Ди Джанантонио, който седмица след четвъртото си място в Индонезия стигна и до първия си подиум в кралския клас. Четвърти финишира Биндър, който с по-доброто сцепление от средно твърдата задна гума ускори много по-добре от Мартин от последния завой и го победи във финалния спринт.

Шести се класира Марко Бедзеки, а в топ 10 влязоха още местният любимец Джак Милър, Алейш Еспаргаро, Алекс Маркес и Енеа Бастианини. Точки от основното състезание за Гран При на Австралия взеха още Маверик Винялес, Лука Марини, Мигел Оливейра, Фабио Куартараро и Марк Маркес.

В генералното класиране с второто си място днес Баная увеличи аванса си пред Мартин в спора за титлата на 27 точки. Трети в подреждането, с пасив от 73 пункта от лидера, е шестият от днес Бедзеки. С победата си днес Зарко се изкачи с две места напред в подреждането и заема петата позиция, но с пасив от 179 точки от Баная.

Въпреки че надпреварата за Гран При на Австралия вече се проведе, уикендът на „Филип Айлънд“ още не е приключил. Утре програмата предвижда спринтът, който трябва да се проведе днес, а той трябва да стартира в 5:00 часа сутринта българско време, ако метеорологичните условия го позволяват.

Нови промени в графика на Гран При на Австралия

Ако спринтът в Австралия не може да се състой, то следващата битката на пилотите от кралския клас ще бъде след седмица на пистата „Бурирам“, на която ще се проведе Гран При на Тайланд.

ХРОНОЛОГИЯ НА СЪСТЕЗАНИЕТО ЗА ГРАН ПРИ НА АВСТРАЛИЯ В MotoGP:

Старт на състезанието - Биндър тръгна силно и се опита да атакува Мартин в първия завой, но испанецът запази първото си място пред пилота на КТМ и Баная, който бе трети.

1/27 - Милър изпревари Баная с много късно спиране за острия завой №10, за да излезе на третото място.

2/27 - С помощта на въздушната струя на старт-финалната права Баная си върна третото място, но тази битка между него и Милър позволи на Биндър да се откъсне на над секунда пред тях. Мартин пък бе на 0.5 пред южноафриканския си съперник.

3/27 - Ди Джанантонио излезе на третото място, изпреварвайки Баная във втория завой.

4/27 - Авансът на Мартин вече достигна 1.2 секунди, а Биндър водеше с 1.6 пред Ди Джанантонио, който се бе откъснал на секунда пред Баная.

6/27 - Зарко изпревари Марк Маркес в битката за петото място с маневра, която започна в първия завой и завърши във втория. Двамата бяха непосредствено зад Баная.

В средата на обиколката Маркес пробва да си върне загубеното, но на ускорението от шестия завой Зарко отново го задмина.

9/27 - След изминаването на първата третина от дистанцията Мартин водеше с 2.5 пред Биндър, който пък имаше аванс от 1.1 пред Ди Джанантонио. Младият италианецът се движеше на 1.1 пред Баная.

14/27 - Баная отвори линията си във втория завой и загуби дистанция от Ди Джанантонио, след като тъкмо се бе залепил за пилота на Грезини. Световният шампион също така бе застигнат от Зарко, а групата на тримата догони Биндър, който имаше 3.4 секунди пасив от Мартин.

18/27 - Ди Джанантонио започнаха да притиска Биндър в спора за второто място, а двамата бяха отворили аванс от секунда пред Баная и Зарко. Мартин беше на 3.2 пред Биндър.

19/27 - Ди Джанантонио излезе перфектно от последния завой в предходния тур и не остави никакъв шанс на Биндър да се защити в спирането за първата крива, с което излезе на второто място.

22/27 - Зарко се изкачи на четвъртото място, след като изпревари Баная в спирането за първия завой, благодарение на лошото излизане на шампиона от финалната крива.

23/27 - Биндър си върна второто място с едно много късно спиране за четвъртия завой, с което той не остави шанс на Ди Джанантонио да се защити.

25/27 - Зарко взе третото място от Ди Джанантонио с по-късно спиране за първия завой.

В същото време Мартин започна да губи сцепление в меката си задна гума, докато неговите съперници бяха с по-добра стабилност от средно твърдия заден слик на Мишлен.

26/27 - Зарко с много агресивна атака срещу Биндър в четвъртия завой, която отвори вратата пред Ди Джанантонио също да изпревари Биндър. Южноафриканецът загуби позиция и от Баная, който задмина и Ди Джанантонио в седмата крива.

27/27 - Зарко догодини и изпревари Мартин в четвъртия завой, за да излезе начело в средата на финалния тур, а до края на обиколката Мартин потъна до петото място.

Край на състезанието - Йоан Зарко с първа победа в MotoGP, Пеко Баная завърши втори, а Фабио Ди Джанантонио стигна до първия си подиум в кралския клас.