Унгария подцени Литва и за малко да си изпати

Унгария остана без загуба и след шестия си мач в квалификациите за Евро 2024. Маджарите бяха на път да се провалят при гостуването си на Литва, но наваксаха пасив от два гола за крайното 2:2. Точни за състава на Марко Роси бяха Доминик Собослай от дузпа и Барнабаш Варга. Преди почивката Фьодор Черних и Пиюс Сирвис се разписаха за литовците.

Унгария е лидер в група "G" с 14 точки, пред Сърбия с 13. Литва е на 4-ата позиция с 6 точки, а на дъното в подреждането е България с едва 2 точки.

През юни унгарците подчиниха Литва с 2:0 на "Пушкаш Арена", но днес срещнаха много по-яростна съпротива. Съставът на Едгарас Янкаускас натрупа самочувствие с успеха над България и искаше да затвърди възхода си срещу водача в групата.

Унгария можеше да поведе в 4-ата минута, но Роланд Шалай потърси комбинация с Даниел Газдаг, вместо да стреля. Домакините отговориха с пропуск на Гинейтис след добро центриране на Ласицкас

В средата на първата част грешка на Атила Шалай доведе до бърза контра на литовците и пас към Черних. Опитният нападател напредна отляво и от петнайсетина метра откри резултата. Малко по-късно домакините бяха близо и до второ попадение, но Денес Дибуш отрази изстрела на Ласицкас.

Унгария веднага се настани в противниковата половина, но Зубас се справи с удар от статично положение на Собослай, а Роланд Шалай не можа да засече по-най-добрия начин центриране на халфа на Ливърпул.

В 36-ата минута Гинейтис изпълни корнер и авторът на двата гола срещу България в София Сирвис беше на точното място, за да отклони топката в мрежата. Домакините се прибраха пред наказателното си поле, а унгарците не намериха начин да създадат чисто положение до почивката.

Марко Роси направи двойна смяна и вместо Газдаг и Керкез с началото на втората част в игра се появиха Ласло Наги и Калъм Стайлс. Още в 46-ата минута топката спря в унгарската врата, но попадението на Паулаускас беше отменено заради засада. Собослай се премести по-напред и това направи атаките на маджарите по-опасни.

В 57-ата минута Барнабаш Варга нанесе удар с глава, но Зубас внимаваше. Стражът на Литва се намеси добре и след изстрел на Лоик Него. В 66-ата минута Зубас събори Салай в наказателното поле и Собослай реализира отсъдената дузпа.

Звездата на Унгария беше в основата и на изравнителното попадение. В 82-ата минута той центрира, а Варга скочи най-високо и отблизо простреля Зубас.

Снимки: sportal.hu