Гледай на живо

Лудогорец с престижно равенство в Рим - на живо след 0:0 срещу лидера в Лига Европа Лацио

Актуални теми за сигурността в спорта постави VII международна научна конференция „Спорт и сигурност“ в НСА

Актуални теми за сигурността в спорта постави VII международна научна конференция „Спорт и сигурност“ в НСА

VII-та Международна научна конференция „Спорт и сигурност“, организирана от Национална спортна академия „Васил Левски“, постави на дневен ред актуални проблеми и предизвикателства, свързани със сигурността в спорта.

Форумът събра на 6 октомври 2023 г. в НСА представители на институции, ангажирани с проблематиката. Сред участниците бяха Йорданка Фандъкова - кмет на Столична община, проф. Даниела Дашева – зам.-министър на младежта и спорта, Кирил Ценкин – зам.-министър на вътрешните работи, ген. Емил Тонев – началник на Националната служба за охрана, Ивайла Касърова – зам.-председател на Държавна агенция за закрила на детето, Росица Иванова – началник на РУО София-област, Борислав Попов – изп. директор на Български футболен съюз, представители на академичните среди, федерации, треньори и др.

Конференцията започна с официално откриване и приветствие от ректора на НСА проф. Николай Изов с акцент върху високата обществена значимост на темите за сигурността в спорта и чрез спорта.

„Темата за безопасността в спорта е необятна. От една страна това е осигуряване на безопасна среда за спорта – физическа и психическа, начини за справяне с различните форми на насилие в спорта, как да намерим баланса между треньори и състезатели, как да преодолеем натиска над треньорите, очерта най-важните проблемни области проф. Татяна Янчева, зам.-ректор по научната и международна дейност на НСА и председател на Научния комитет на конференцията.

Въвеждащата лекция на Ирена Гидикова, ръководител на Отдела по правата на децата и спортните ценности към Съвета на Европа, на тема „Европейски стандарти и перспективи за сигурността в спорта“ очерта важни аспекти на спортната безопасност. Сред тях като теми с висока чувствителност, поради тясната им връзка с правата на човека, Ирена Гидикова посочи защитата на децата и предотвратяването и санкционирането на езика на омразата.

„Най-силната бариера срещу насилието в спорта са хората! Това е основният урок от дългогодишната работа на Съвета на Европа и във всяка спортна организация трябва да има основна група от хора, която да носят промяната. Това се постига най-добре в партньорство между публичните органи и спортните организации. Те трябва да работят заедно, за да разчупят табутата и да предприемат конкретни мерки от законов и оперативен характер“, подчерта Гидикова. Тя сподели и конкретен опит при въвеждане на новаторска методология за защита на децата в спорта. Под мотото "Започни да говориш“ през 2018 г. стартира кампания за повишаване на осведомеността, която в момента подкрепя националните органи да разработят пътни карти за прилагане на политики за закрила на детето, включително за създаване на длъжности на отговорници за закрила на детето в спорта. Спортното министерството на България вече ръководи процеса по разработване на такава пътна карта, което включва проучване на заkoнoви документи и оценка на нуждите и пропуските, набелязване на препоръки и мерки, поясни Ирена Гидикова.

В последвалата дискусия зам.-министърът на младежта и спорта проф. Даниела Дашева подробно представи работата на ММС по пътната карта.

„Превенцията на децата в спорта е изключително важна. Проблемите са много и засягат също елитните спортисти, спорта за всички, атлетите с увреждания. Необходима е координация между институциите и събития като тази конференция са добър знак“, заяви проф. Даниела Дашева.

Примери за добри практики, свързани с отговорностите на общината, сподели и столичният кмет Йорданка Фандъкова. Сред тях са качеството и безопасността на детските и спортни площадки, включително и в училищата. В тази връзка кметът Фандъкова посочи обновяването и облагородяването на базата на Национална спортна академия като еталон за отлична работа, от която се възползват не само студентите на НСА, но и всички граждани на София. Г-жа Фандъкова изрази благодарност към Академията и за оказаната подкрепата и ключово съдействие при реализацията на стотиците събития от продължаващата инициатива „София – Европейска столица на спорта“.

Като основен инструмент на превенцията и борбата с насилието проф. Лозан Митев - председател на Националната олимпийска академия и преподавател в катедра „Мениджмънт и история на спорта“, посочи средствата на педагогиката и възпитанието. Той припомни добрите практики от сътрудничеството на НСА с Регионалните управления в София област и област Смолян при провеждането на семинари, а също форумите, организирани в партньорство с Българския олимпийски комитет.

„Диагностиката на насилието не е достатъчна. Трябва да имаме проактивна политика, която да налага морални добродетели и ценности“, категоричен бе проф. Митев.

Конференцията продължи с научни доклади по различни аспекти и предизвикателства, свързани със сигурността в спорта, ефективно справяне и противодействие на възможни заплахи по време на спортни събития, възможности на спорта за превенция и противодействие на агресията и насилието сред младите хора, хулиганството и расизма в спорта, техники за справяне и лична сигурност, киберсигурност, специфика при спортните събития за хора с увреждания, средства за използване на възможностите на спорта за борба с агресията и др.

Следвай ни:

Още от Други спортове

Виж всички