Кошмарът на Левски срещу Лудогорец продължава с пълна сила

Шампионът Лудогорец отново надви Левски на стадион “Георги Аспарухов” в дербито от 12-ия кръг на efbet Лига. “Орлите” постигнаха изключително ценната победа след попадение на Руан Секо в 25-ата минута. Гредата спря Рикардиньо в 59-ата минута и най-вероятно попречи на столичани да стигнат до заслужена точка, която можеше да се окаже решаваща в края на сезона.

На “Герена” около 12 500 фенове подкрепяха столичани, които обаче отново останаха без победа над “орлите" в първенството, която е мираж от август 2016 година. Кошмарът на 26-кратните шампиони срещу разградчани продължава с пълна сила за жалост на Синя България. Това бе мач №23 поред в елита, в който Левски така и не успява да намери път към победата в първенството. От тях само шест мача левскарите завършиха наравно, а днешното поражение бе 17-то в тази серия.

Левски се свлече на четвърто място с 22 точки, а Лудогорец се изкачи на шесто място с 20 точки, но и мач по-малко. "Сините" имат седем точки по-малко от Локомотив (Пловдив), но тази трета загуба за сезона може да се окаже ключова в борбата за титлата, която бе обявена за основна цел от Левски, предвид това, че идва след едва 11 мача.

Реферът Георги Гинчев изпусна мача през първата част с няколко нарушения, като смести картони и на двата тима, а Хосе Кордоба и Руан Секо, можеха да бъдат изгонени за втори жълт картон. От щаба на "сините" имаха големи претенции към Гинчев, а тези на феновете пък се чуваха дори далеч от стадиона.

Наставникът на домакините Николай Костов направи две промени от успеха с 2:0 над Славия през седмицата. Рикардиньо и младият Асен Митков се завърнаха от първата минута, заменяйки наказания Асими Фадига и останалия извън група Дарлан. Пламен Андреев бе вратар, Жереми Петрис, Келиан ван дер Каап, Хосе Кордоба и Цунами бяха в отбрана. Андриан Краев и Асен Митков са опорните халфове, докато Роналдо, Джавад ел Джемили и Уелтон дейтваха Рикардиньо.

Ивайло Петев пък направи само една промяна след равенството 1:1 с лидера Локомотив (Пловдив) през седмицата. Вратарят Серджио Падт смени Симон Слуга, който сбърка и "орлите" пропуснаха успеха над "смърфовете". Останалите полеви играчи бяха същите. Аслак Фон Витри, Оливие Вердон, Сонко Сундберг, който се завърна на "Герена", и Франсиско Гомес бяха в защита. Якуб Пьотровски и Клод Гонсалвеш бяха опорните халфове, докато, Кайо Видал, Иван Йорданов и Бернард Текпетей дейтваха зад Руан Секо.

Столичани влязоха много концентрирани и определено създаваха проблеми в организирането на атаката на "орлите", които едва 16-ата минута  задържаха продължително топката. Преди това Ел Джемили пробва удар в самото начало, а Петрис след единоборство с Гомес искаше дузпа в полза на домакините. Публиката искаше жълт картон за Руан Секо, който влезе опасно в краката на Митков. Върната рисковано към Падт топка вкара напрежение, но стражът изчисти въпреки натиска на Уелтон и Рикардиньо.

35 Левски 0:1 Лудогорец

Устремът на "сините" намаля и в 25-ата минута шампионите нанесоха своя удар. Пьотровски пусна зад гърба на Кордоба подаване, което изведе Руан Секо и нападателят със силен изстрел в близкия ъгъл матира Андреев. Домакините искаха засада, но такава нямаше, тъй като Ван дер Каап покриваше тарана на гостите.

Докато играчите на Лудогорец се радваха пред Сектор "В", Текпектей бе ударен с отскочила от земята бутилка, която бе хвърлена от фен, и трябваше да получава лекарска помощ. Стюардите пък се опитаха веднага да реагират и да намалят напрежението сред привържениците.

Попадението толкова стресна "сините", които бяха блокирани и не знаеха какво да правят в следващите десетина минута. Фал на Ел Джемили пък мина на 10 метра над горната греда. Кордоба получи картон за грубо нарушение срещу Текпектей, а след това Андреев сбърка в наказателното поле при подаването си към панамеца, който извърши нов фал.

Уелтон можеше да изравни, но Падт изби със сетни усилия в 41-ата минута. Бразилецът стреля от 18 метра в долния ляв ъгъл, но стражът плонжира и изби. Кордоба пък рискува втори жълт картон, след като спря контраатака на "орлите", като Кайо бе набрал скорост.

Втората част започна с положение за гостите, но ударът на Текпектей, който се откъсан от Цунами, бе избит от Андреев. "Сините" веднага отвърнаха с опасност пред Падт, но Уелтон и Рикардиньо не успяха да нанесат удар от 10 метра. Роналдо също бе спрян от Гомес.

Страхотно пирошоу на Сектор "Б" този път не спря устрема на домакините, които атакуваха в обратната посока. След заучена комбинация Левски се размина с изравняването. Ел Джемили бе изведен отдясно и центрира остро, а Рикардиньо стреля в левия страничен стълб.

Малко по-късно домакините искаха втори жълт картон на Секо, който влезе остро в краката на Андреев, след като вече беше санкциониран. Това доведе до сериозен спор между Светослав Дяков и скамейката на "сините". Вратарят на Левски трябваше още веднъж да спасява силен удар.

Последваха смени за двата тима, а грешка в синята защита за малко не доведе до втори гол във врата на Андреев, след като се наложи Кордоба да избива пред голлинията.

Играта се накъса много, а Петев прибра тима си, което още повече затрудни столичани. Единствено Уелтон опитваше, но ударът му не затрудни Падт. Опитният тим пък знаеше кога да забави играта и да стигне до трите точки.

Даденото продължение от седем минути също не помогна на Левски, който опитваше, но без много свежест, а и Гинчев не оставаше да се играе много футбол, което не помагаше. Така Левски записа девета загуба в последните си 11 домакинства срещу Лудогорец в елита, а в тях има едва три отбелязани гола.

За шампионите беше важно да останат в борбата за титлата, а това ставаше през задължителна победа над Левски, който има тежката задача да се бори с другия основен конкурент ЦСКА-София през следващата събота, когато е голямото дерби на България.

"Орлите" ще пътуват спокойни и със самочувствие за Дания, където в четвъртък ще срещнат Нордселанд, след което приемат Пирин.

ЛЕВСКИ 0:1 ЛУДОГОРЕЦ
0:1 Секо (25)

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Жереми Петрис, Келиан ван дер Каап, Хосе Кордоба, Цунами, Андриан Краев, Асен Митков, Роналдо, Джавад ел Джемили, Уелтон, Рикардиньо

ЛУДОГОРЕЦ: Серджио Падт, Аслак Фон Витри, Оливие Вердон, Сонко Сундберг, Франсиско Гомес, Якуб Пьотровски, Клод Гонсалвеш, Кайо Видал, Иван Йорданов, Бернард Текпетей, Руан Секо

Стадион: "Георги Аспарухов"
Съдия: Георги Гинчев
Начало: 20:30 часа

Снимки: Борислав Цветанов | Снимки: Борислав Трошев